Geplaatst op: 03-12-2019
Auteur: Hans van Leeuwen

Referentiekader ontbreekt voor vitale vakantieparken

Referentiekader ontbreekt voor vitale vakantieparken
Bron: Pixabay

Weet u nog mijn vorige column met daarin een vurig pleidooi dat het tijd wordt voor een minister van Vrijetijd? Inmiddels wordt deze roep steeds luider nu blijkt dat er maar twee fulltimers in Den Haag zich met deze problematiek bezig houdt. Toerisme en recreatie is een business dat een aantal departementen is voorbijgeschoten zoals die van Mobiliteit en Landbouw. Daar waar de stikstof een van de uitwassen is van de landbouw geldt dat voor onze sector in de verblijfsrecreatie met als grootste uitdaging de sanering van honderden troosteloze campings, bungalow- en vakantieparken. Jarenlang heeft men de andere kant op gekeken. Wel contributie vangen maar de recreatieondernemer er niet op aanspreken. Alle provincies zijn er wel op een of andere wijze bij betrokken en voeren heel veel overleg, vergaderingen met adviesbureaus, de brancheorganisatie en diverse gemeentelijke en sociale instanties. 


Vakantieparken zijn gebruikt als het sociale afvalputje van de maatschappij en luie dubieuze recreatieondernemers vullen hun zakken over de ruggen van andere doelgroepen. Sommige parken lijken wel meer op een datingclub of asielzoekerscentrum. Ondanks bijna twintig jaar praten is er nog weinig vooruitgang geboekt. Het nieuwe stikstofprobleem voor de recreatiesector heet #vitalevakantieparken. Al jaren pleit ik voor (harde) handhaving! De markt voor vakantieparken wordt er mee bezoedeld en de luie #recreatieondernemer vult zijn zakken over de rug van diezelfde maatschappij. Weet u dat er wethouders zijn die gewoon meedelen dat ze het zooitje gewoon maar laten aanrommelen en er geen energie in willen stoppen ondanks al die gemeenschapsgelden, vergaderingen en overleggen ten spijt.


Een lidmaatschap van de #RECRON en #KHN zou niet meer mogen en de gebruikersvergunning zou moeten worden ingetrokken. Uiteraard met een sociaal netwerk voor opvang! Compliment voor de aanpak van de gemeente Arnhem door Ahmed Marcouch en met name Gerrie Elfrink. Deze aanpak is geen "beloning” zoals voorzitter Cees Slager van RECRON van Molecaten laat weten in zijn interview voor de "slechteriken”.


In dit specifieke geval moet de rekening naar de #eigenaar van het #vakantiepark Een onteigeningsprocedure, standaardoplossing voor dit landelijk probleem, en hier financiert men de kosten voor de herontwikkeling. Voor deze specifieke gevallen #vitalevakantieparken zou een nieuwe wet moeten komen zodat het ook juridisch waterdicht is en er niet zoveel tijd en energie met praten verloren gaat van heel veel belangenorganisaties! (Bron: Telegraaf).


Weet u wat ik zo raar vind? In al die provincies praten adviesbureaus, brancheorganisaties, gemeente en sociale instanties al meer dan tien jaar en nog nooit heb ik een uitnodiging ontvangen. Wat mij opvalt is dat men het referentiekader mist en het vergaderen tot het ultieme doel heeft verheven. Met de tien miljoen extra bezoekers die de komende jaren ons land zal overspoelen, is een grondige aanpak nodig om nieuwe recreatiegebieden te ontwikkelen. Een voorbeeld voor de totale sector zijn ketens als CenterParcs - Roompot Vakanties – Droomparken – Landal maar ook zelfstandige bedrijven zoals Puur Exloo – Camping Zonneweelde – De Bongerd – Hof van Saksen – De Leistert, voor meer inspiratie, een beter referentiekader en grotere ambities.

||| Nieuws |||

06/01/26
Barbara Oomen wordt directeur Watersnoodmuseum
Barbara Oomen - afgelopen drie jaar directeur HZ University of Applied Sciences in Vlissingen - wordt de nieuwe directeur-bestuurder van het Watersnoodmuseum. Zij neemt vanaf 15 januari 2026 het stokje over van Siemco Louwerse, die eind vorig jaar afscheid nam.
05/01/26
Exclusief voor leden
Natuurhuisje lanceert nieuwe campagne ‘Ik wacht op je’
Het nieuwe jaar werd door boekingsplatform afgetrapt met de campagne 'Ik wacht op je. Hiermee keert het platform na aandacht voor niet ver reizen in de campagne 'Niet vliegen wel landen' weer terug bij de kern van Natuurhuisje, de liefde voor de natuur.
05/01/26
Avonturenpark Hellendoorn viert 90-jarig jubileum en bouwt nieuwe attractie: OerKracht
Avonturenpark Hellendoorn maakt zich op voor een bijzonder feestelijk jaar. In 2026 bestaat het park 90 jaar en dat jubileum wordt groots gevierd. Tegelijkertijd opent het park de nieuwe attractie OerKracht, een 12 meter hoge reuzenschommel.
05/01/26
Inrichten van een vakantiewoning door minimalisme met een warme twist
Als we kijken naar de trends in de reiswereld en de inrichting van luxe vakantievilla’s en hotels, valt één ding op: we zijn klaar met visuele drukte. De tijd van volgestouwde interieurs met veel tierelantijnen en schreeuwerige prints is voorbij. De moderne reiziger, en dus ook de moderne huiseigenaar, zoekt naar plekken die de geest tot rust brengen. In de hospitality branche wordt dit vaak vertaald naar designs die de natuur naar binnen halen en die eenvoud omarmen. Een trend die hier naadloos op aansluit en die we steeds vaker terugzien in high-end projecten, is de Japandi stijl. Het combineert de Japanse liefde voor imperfectie (Wabi-Sabi) met de Scandinavische hygge.
05/01/26
Openluchtmuseum behaalt bezoekersrecord in 2025
Het was een spannend jaar voor het Nederlands Openluchtmuseum. Kon het de legendarische grens van 600.000 bezoekers passeren? Het is net niet gelukt. Het is wel een nieuw bezoekersrecord geworden.
05/01/26
Exclusief voor leden
Werknemer wil zich graag ontwikkelen in 2026
Meer dan een kwart (27%) van de Nederlandse werknemers wil in 2026 een cursus, training of opleiding volgen via het werk. Het meest opvallend is het hoge realisatiepercentage: 77% verwacht dit voornemen ook écht waar te maken in 2026.
30/12/25
VrijetijdsTrends 2026: Balans, Kamperen en Hyperpersonalisatie domineren het jaar
Het jaar 2026 zal voor de vrije tijd draaien om balanstijd, camping comeback, slow travel en hyperpersonalisatie. Bestedingen aan leisure en toerisme stijgen licht met 1-2%. Wat ziet Goof Lukken in deze trends nog meer?
23/12/25
Horeca in 2026: Gematigde groei, bij stijgende prijzen
De vooruitzichten voor de Nederlandse horeca in 2026 zijn voorzichtig positief. Consumenten geven naar verwachting iets meer uit dankzij een verbeterde koopkracht, maar uitbundige groei blijft uit. ING Research voorspelt een volumegroei van circa 1% voor de sector bij een gemiddelde prijsstijging van 4%. Het lage consumentenvertrouwen en zorgen over hoge prijzen temperen de bestedingen.