Geplaatst op: 13-07-2023
Auteur: Ton Vermeulen

Fastfood in slow motion

Fastfood in slow motion
Afbeelding van annca via Pixabay

We hebben een drukke middag achter de rug en gaan langs de fast service voor een snelle hap. We rammelen van de honger na een drukke middag. Het werd een lesje fast food in slow motion.

De binnenkomst is hoopgevend. Druk maar geen lange rijen. We verbazen ons om de mensen die in de rij staan bij de eerste bestelschermen. Die daar verderop zijn nog vrij. Sukkels denk ik nog. We tikken op het scherm om het te activeren maar buiten een reclamewissel krijgen we het menu niet te zien. Tik, tik, tik. Als een vogel tikken we op het scherm. Bij nadere bestudering blijkt het papier op te zijn en dat is de oorzaak van het inactieve scherm. Kleine moeite om het papier te vervangen, lijkt me. Maar het is geen laksheid, zo blijkt later, maar een bewuste strategie.

Afijn, aangesloten in het rijtje van de werkende schermen en na een kleine worsteling door de menuopties hebben we ons bonnetje, nummer 777 in bezit. Met driemaal het geluksnummer 7 kan het niet misgaan voor onze rammelende magen. We hadden beter moeten weten…..

We positioneren ons tegen een paar hangbeugels met zicht op de counter waar drie mensen in de bediening werken. We hebben tijd zat om hun activiteiten grondig te volgen. Het blijkt filmische ervaring te worden. Alhoewel het restaurant al lange tijd in gebruik is, lijkt het alsof het nog niet af is. Geen signing met ‘hier bestellen’ en ‘hier afhalen’ en van de pinautomaten resteert alleen de houder. Duidelijk een signaal ‘hier NIET bestellen’. Maar het blijkt wel te kunnen als een jonge moeder aan de balie een wedstrijdje staren start en na enkele minuten toch de aandacht van het personeel weet te trekken en gewoon kan bestellen.

Het duurt en duurt. Met enige regelmaat komen er bestellingen uit de keuken. Dan valt ons nog iets op. Bij het bestellen kun je kiezen voor ‘hier opeten’ of ‘meenemen’. Lage nummers zijn voor opeten in het restaurant en hoge nummers voor afhalen. De terplekke opeters kunnen bij de bestelautomaat een groot nummer meenemen zodat de bezorger snel ziet aan welke tafel de bestelling kan worden afgeleverd. Maar in plaats van de lage nummers te bezorgen zetten de medewerkers eerst het plateau met het dampende fastfood op de balie en roepen het nummer heel hard af. Nummer 13! Nummer 13! NUMMER 13! Het is een groot restaurant en natuurlijk komt er niemand opdagen. Er zit niets anders op om toch maar op zoek te gaan naar de tafel. Tsja, ongeluksnummer denk ik nog.

En dan zien we iets ongelofelijks. Het is subtiel maar heel duidelijk. Ze lopen zooooo langzaam. Alsof ze al een voorschot hebben genomen op schuifelen in het bejaardenhuis. Maar dat is voor deze jonge medewerkers nog heel ver weg, zo’n jaartje of zestig. Dan valt ons op dat ook achter de balie de snelheid van de medewerkers niet in overeenstemming is met de drukte. Ze bewegen langzaam, staan vaak doelloos stil op niets te wachten en wassen vaak en lang hun handen. Fijn voor de hygiëne maar we gaan hier geen openhartoperatie verrichten.

Ook pakken ze van het scherm willekeurig bonnetjes na er een aantal te hebben opengeklikt. Cherrypicking in de bonnetjes. ‘Nee, niet die ingewikkelde bestelling’, hoor ik ze denken. En dan gaan ze in een soort slow motion de makkelijke bestelling vergaren. Die wordt natuurlijk tevergeefs omgeroepen en moeten ze toch hun langzame rondgang door het restaurant starten.

Waarom doen ze dit? Zijn ze lui, traag of heel erg moe? Niet heel erg slim, onverschillig of willen ze de baas pesten? Nee. Ze hebben het opgegeven. Deze medewerkers hebben de hoop op versterking tot een goede personeelsbezetting opgegeven. Ze hebben al zoveel shifts keihard met een te krappe bezetting gewerkt. Er verandert niets, hoe hard ze ook liepen. Daarom hebben ze collectief en onbewust besloten niet harder maar juist langzamer te gaan lopen. Helpt dat? Geen flauw idee. Maar harder lopen heeft in ieder geval geen nieuwe collega’s opgeleverd. Zo zijn wij getuige van een heel subtiel protest in slow motion.

En hoe liep het af met onze bestelling? Helaas. Wij zaten in de categorie moeilijk. We kregen van de honger zowat een out-of-body-experience. Na wat zeuren ‘u ziet toch dat we met weinig personeel zijn’ kregen we onze bestelling met een extraatje en excuses voor het lange wachten. ‘Fastfood in slow motion’. Een mooie titel voor een blog denk ik nog.

Topics:Horeca
Trefwoorden: horeca, fastfood, arbeidsmarkt, personeelstekort

||| Nieuws |||

09/01/26
Bospark Aagjeshoeve en Kampeerhoeve Bussloo sluiten zich aan bij SVR
SVR heeft naast 2 nieuwe buitenlandse campings in het aanbod (in Portugal en Frankrijk) ook twee nie...
09/01/26
Raad van Advies Zeeuwse Merkorganisatie aan de slag
Op donderdagmiddag 8 januari werd op de Abdij in Middelburg de Raad van Advies van de Zeeuwse Merkorganisatie (ZMO) officieel geïnstalleerd. Met daarin een aantal bekende gezichten uit het toeristische vakgebied.
09/01/26
Exclusief voor leden
Eindhoven Airport heeft natuurvergunning nodig na meer stikstof
Eindhoven Airport vraagt een natuurvergunning aan bij het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). Reden hiervoor is de hogere uitstoot van stikstof als gevolg van vlootvernieuwing en vlootverzwaring.
09/01/26
Exclusief voor leden
Horeca: Voorzichtig herstel financiële uitdagingen blijven
De Nederlandse horeca lijkt langzaam uit moeilijke tijden te komen, ziet bank ABN AMRO. Restaurants en cafés zagen in de eerste drie kwartalen van 2025 een omzetgroei van 5% en een stijging van het productievolume met 1,3% ten opzichte van dezelfde periode in 2024. Deze groei is vooral te danken aan hogere consumentenbestedingen, gedreven door een stijgende koopkracht.
09/01/26
Exclusief voor leden
Kunst en cultuur wordt luxeproduct
Lambert de Pater (relatiemanager kunst & cultuur Triodos): "Hoewel discussies over kunst en cultuur vaak blijven steken bij cijfers over bezoekersaantallen en subsidies, is de echte waarde veel breder. Het risico is dat we kunst reduceren tot een luxeproduct, terwijl ze in werkelijkheid een levensader vormt voor verbeeldingskracht, innovatie en samenleven."
08/01/26
Vakantiebeurs opent toeristisch jaar 2026
De 55ste editie van Vakantiebeurs is vandaag feestelijk geopend in Koninklijke Jaarbeurs. Tijdens het traditionele Ambassadeursontbijt, dit jaar in de indrukwekkende Jaarbeurs setting van Van Gogh: The Immersive Experience, gaven burgemeester Sharon Dijksma, Jeroen Roodenburg (ministerie van Buitenlandse Zaken) en Jeroen van Hooff (CEO Koninklijke Jaarbeurs) in aanwezigheid van meer dan honderd internationale ambassadeurs, honderden journalisten en duizenden vakprofessionals het startschot voor een nieuw toeristisch seizoen.
08/01/26
Wereldprimeur: betaal de echte prijs van je vliegticket
Na koffie, bananen en chocolade krijgt nu ook vliegen een echte prijs via het Future Friendly Fund. Het Impact Institute heeft berekend wat een vlucht werkelijk kost wanneer ook de schade aan klimaat en natuur wordt meegenomen.
08/01/26
Monument ARTIS-Aquarium gaat op 13 juni 2026 weer open
Het gerenoveerde en vernieuwde ARTIS-Aquarium wordt op zaterdag 13 juni 2026 feestelijk geopend voor het publiek. Na vijf jaar intensieve restauratie is het iconische rijksmonument uit 1882 klaar voor een nieuw hoofdstuk.