Geplaatst op: 17-09-2014
Auteur: Marc Gerlings

Kleine groeiversnelling 2015 maar herstel is broos

Kleine groeiversnelling 2015 maar herstel is broos

Na de Troonrede gister publiceerde het Centraal Planbureau de verwachting voor de economie: consumenten besteden meer in 2015 en dat is een positief signaal voor de leisure sector.

De Nederlandse economie groeit dit en volgend jaar met respectievelijk ¾% en 1¼%. De koopkracht neemt dit jaar met 1½% toe en volgend jaar met ½%.


De kleine groeiversnelling van de Nederlandse economie in 2015 is vooral het gevolg van de grotere consumptie van huishoudens en het aantrekken van de investeringen door bedrijven. Maar net als in de afgelopen jaren draagt de uitvoer ook in 2015 het meeste bij aan de bbp-groei.

De werkgelegenheid groeit volgend jaar licht en de werkloosheid daalt enigszins naar 6¾%. De inflatie blijft laag: 1% dit jaar en 1¼% volgend jaar. Het overheidstekort komt op 2,6% in 2014, om volgend jaar af te nemen tot 2,2% bbp. Deze daling komt vooral door tekortreducerende maatregelen in de zorg en het openbaar bestuur. De overheidsschuld loopt echter verder op tot 70,2% bbp in 2015.


Koopkracht stijgt licht
Na vier jaar daling wordt nu een toename van de mediane koopkracht (1½%) verwacht. Volgend jaar verbetert de koopkracht van het mediane huishouden met ½%. Ten behoeve van een betere duiding van de traditionele ‘puntenwolken’ van de koopkracht introduceert het CPB drie lijnen in de zes plaatjes die altijd worden gepresenteerd. Een middelste lijn, die de mediane koopkracht per inkomensniveau weergeeft. Daarnaast een bovenste en onderste lijn. Deze geven de boven- en ondergrens aan waarbinnen de koopkracht zich bevindt van 90% van de huishoudens op een bepaald inkomensniveau.

Wat doet het buitenland?

De belangrijkste negatieve onzekerheden komen uit het buitenland. De geopolitieke spanningen op diverse plekken in de wereld vormen een risico voor de wereldeconomie. Bij een verdere escalatie van het conflict rond Oekraïne zou de Nederlandse bbp-groei ¼% tot ½% lager kunnen uitkomen. In deze raming is ervan uitgegaan dat er geen escalatie plaatsvindt en dat de relevante wereldhandel dit jaar met 2½% en volgend jaar met 4½% toeneemt.
Trefwoorden: Troonrede, cpb, 2015, economie, inflatie, groei

CELTH





||| Nieuws |||

07/02/25
Vanaf 1 april geen emissie meer van boten in grachten Amsterdam
Vanaf 1 april 2025 wordt het centrumgebied een uitstootvrije zone voor recreatievaartuigen, meldt gemeente Amsterdam. Dit betekent dat alleen vaartuigen die varen op elektriciteit, waterstof of spierkracht zijn toegestaan. Je mag geen uitstoot meer produceren.
07/02/25
Brabant gaat met innovatief monitoringssysteem en de Wandelstarter recreatie beter spreiden
Vanaf 2025 wordt in Noord-Brabant een innovatief monitoringssysteem gelanceerd dat de recreatiedrukte in kaart brengt en helpt bij het afstemmen van routes en startlocaties op de behoeften van bezoekers.
05/02/25
Laatste jaar uitvoeringsprogramma BRTN 2020-2025
Dit jaar markeert het laatste jaar van de uitvoering van het Basisrecreatietoervaartnet (BRTN) 2020-2025. Tegelijkertijd wordt er gewerkt aan het opstellen van nieuwe bestuurlijke afspraken voor de periode vanaf 2026, waarin de rol van AI toeneemt.
24/01/25
Perspectieven op internationalisering in Uncover
We zijn verheugd aan te kondigen dat alle artikelen van de nieuwste editie van Uncover, het jaarlijkse, thematische tijdschrift van de Academy for Leisure & Events van de Breda University, nu online beschikbaar zijn in de kennisbank van NRIT.
16/01/25
Gelderland trekt bijna 5 miljoen verblijfgasten in 2024
Stijging van 5,4% van gasten die minstens één macht in Gelderland verbleven. Het dagtoerisme groeide 13% bij attracties.
16/01/25
Apollo Reizen verlengt sponsoring van de NN Marathon Rotterdam
De touroperator Apollo Reizen blijft officieel sponsor van de NN Marathon Rotterdam en gaat op de Marathon Sport Expo in gesprek met de deelnemers.
15/01/25
7 Kamerleden ontvangen Ondernemersagenda Gastvrijheidssector
Op dinsdagmiddag 14 januari hebben diverse branchevertegenwoordigers in het platform Gastvrij Nederland de Ondernemersagenda van de Gastvrijheidssector aangeboden in de Tweede Kamer.
13/01/25
Witte fiets Veluwe aan Zee weer terug
De beeldbepalende witte fiets is weer teruggeplaatst bij Leisurelands locatie Veluwe aan zee. De fie...

||| Agenda |||

06/02/25 t/m 10-02-25
06/02/25 t/m 10-02-25: Studiereis Lapland
HISWA-RECRON organiseert een exclusieve inspiratiereis voor leden naar Lapland om nieuwe inzichten t...
12/02/25 t/m 13-02-25
12/02/25 t/m 13-02-25: Recreatie Next Level: dé next step naar inspiratie & kennis voor de recreatieprofessional
Recreatie Next Level is dé next step naar inspiratie en kennis voor de (toekomstige) rec...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...