Grote internationale conferentie Cities in Transition op NHTV
Organisatie hoopt onconventionele verbindingen te leggen

Volgens Hein van Oorschot, voorzitter van het College van Bestuur kan juist NHTV met een frisse blik naar de hedendaagse stedelijke problematiek kijken: "Door de toegenomen welvaart in de wereld verwachten mensen veel meer van de stad waar ze wonen en van de steden die ze bezoeken. De stad is traditioneel het domein van architecten en stedenbouwkundigen maar we zien een heleboel vragen opkomen, die onconventioneel zijn en raken aan de expertise van NHTV. Wij zijn natuurlijk niet de stedenbouwers van de toekomst maar wij kunnen laten zien wat wij als NHTV met nieuwe inzichten kunnen toevoegen aan de toekomst van steden.”
Feit is dat een steeds groter deel van de wereldbevolking in (mega)steden woont. Die wereldwijde urbanisatie biedt kansen en uitdagingen op economisch, sociaal, digitaal, milieu en infrastructureel niveau. Samenwerking tussen bedrijfsinstellingen, kennisinstellingen en burgers bepaalt het succes van nieuwe steden. Tijdens het internationale NHTV-congres ‘Cities in Transition’ op 12 en 13 maart 2015 wordt breed ingegaan op deze ontwikkelingen. Vanuit verschillende perspectieven en disciplines wordt gezocht naar oplossingen voor toekomstige stedelijke ontwikkeling. NHTV is vooral actief in toerisme, vrije tijd, hospitality, games, media, stedebouw en verkeer en wil die disciplines inzetten voor de steden van de toekomst. Het congres moet een internationale dialoog op gang brengen tussen de verschillende experts op dit gebied.
Steden prettiger ervaren
Volgens Van Oorschot voltrekt zich in steden een veranderingsproces hoe mensen zich door steden bewegen en hoe ze steden beleven: "En rond bewegen en beleven hebben wij het nodige te bieden. Wat kun je aan een stad doen om het er prettiger te maken, hoe kun je mensen zelf vorm laten geven aan hun eigen stad, hoe kun je informatie verzamelen over wat mensen prettig vinden in de manier waar ze naar een stad kijken, hoe kun je routes die mensen geneigd zijn traditioneel te volgen in kaart brengen en wat kun je doen om mensen meer differentiatie in hun bezoekgedrag te geven. Allemaal vragen waar de oplossing er uiteindelijk toe moet leiden dat mensen steden prettiger ervaren, zowel als bewoner en als toerist.” Ook Van Oorschot beseft dat het hier om een complex probleem gaat waar NHTV in samenwerking met andere disciplines en experts een steentje aan bij kan dragen.
Openingen voor nieuwe oplossingen
NHTV heeft op een aantal terreinen methoden, technieken en kennis die niet behoren tot het traditionele citymanagement maar wel openingen kunnen bieden voor de nieuwe oplossingen. Zo wil de opleiding de kennis die zij heeft op het gebied van bestemmingsontwikkeling inzetten voor het aantrekkelijker maken van steden. "Destination Management wordt vaak alleen gezien als een instrument voor het ontwikkelen van vakantiegebieden maar steden zijn steeds meer de bestemmingen waar mensen hun vrije tijd willen besteden. Waarom zouden we de technieken, die we daar zo goed beheersen, ook niet op de stedelijke ruimte loslaten”, vraag Van Oorschot zich af.
Zes keynotes van wereldformaat
Tijdens het tweedaagse congres in Breda worden deelnemers bijgepraat in onderwerpen als ‘slow’ en ‘smart cities’, sociale innovatie, stedelijke gastvrijheid, veranderende technologieën en de impact van ontwikkelingen in toerisme en vrijetijdsbestedingen. Vooraanstaande deskundigen op het gebied van ruimtelijke ordening, stedelijke ontwikkeling, sociale innovatie, placemaking en city marketing delen hun ervaringen en vertellen over de uitdagingen en hun successen. NHTV heeft zes keynotes van wereldformaat naar Breda gehaald.
- Ibon Areso Mendiguren (burgemeester van Bilbao, Spanje)
- Zhang Ansheng (vice president Hangzhou Tourism Committee, China)
- Stellan Fryxell (architect Tengbom Architects, Stockholm)
- Pascal Cools (algemeen directeur Flanders DC)
- Ignasi de Delàs`(President Europeans Cities Marketing)
- Greg Richards (Lector NHTV Breda).
De keynotes worden afgewisseld met inspirerende workshops en interactieve sessies. Van Oorschot hoopt dat bezoekers aan de conferentie naar huis gaan met nieuwe ideeën en concepten waar ze daadwerkelijk mee aan de slag gaan. "Daarnaast hopen we dat bezoekers naar aanleiding van deze conferentie met NHTV verder willen werken aan real live cases.” Van Oorschot heeft ook nog wel een klein intern doel: "We willen de verschillende academies van NHTV meer met elkaar laten samenwerken. Omdat juist in die verbinding interessante dingen gebeuren. Als we de stedenbouwexperts met de toerisme-experts samen iets kunnen laten maken, dan wordt één en één drie.”
Voor meer informatie over het programma, sprekers en deelnamekosten: www.nhtv.nl/cities-in-transition. Het congres wordt mede mogelijk gemaakt door CELTH, Centre of Expertise, Leisure, Tourism & Hospitality.