Geplaatst op: 07-09-2015
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

Omzet hotels in de plus maar de concurrentie ligt op de loer

Omzet hotels in de plus maar de concurrentie ligt op de loer
Nederlandse hotels hebben een goed halfjaar achter de rug. De omzet steeg het eerste halfjaar van 2015 met vijf procent ten opzichte van eenzelfde periode in 2014. De schrijft het CBS is haar kwartaalmonitor horeca. Volgens ING gaat de concurrentie vanuit de deeleconomie de komende jaren sterk toenemen. Daarvan gaan kleine toeristenhotels in kleine steden behoorlijk last krijgen.


Hotels hebben in het tweede kwartaal van dit jaar 5,3% meer omzet geboekt dan in die periode een jaar eerder. Al acht kwartalen op rij stijgt de omzet bij hotels. De omzet nam afgelopen kwartaal mede toe door een stijging van het aantal overnachtingen. De hotelsector is door de crisis minder hard getroffen dan andere horecabranches. Hotels moesten alleen in 2009 omzet inleveren, een jaar later ging de omzet weer omhoog. In 2014 werd voor het eerst het omzetniveau van 2008 overtroffen en was de branche qua omzet hersteld. Gemiddeld waren van januari tot en met mei ruim vier op de tien kamers in hotels bezet: 41,6 procent. Een jaar eerder was de bezettingsgraad met 39,8 procent net iets lager.


Figuur 1: Omzetontwikkeling Nederlandse hotels


Bron: CBS


Meer overnachtingen in 2015

De omzet is vooral toegenomen door een stijging van het aantal overnachtingen. In de eerste vijf maanden van dit jaar nam het aantal overnachtingen met ruim 5% toe ten opzichte van een jaar eerder. Vooral buitenlandse toeristen sliepen vaker in hotels: het aantal overnachtingen van buitenlandse toeristen steeg met 6,3%. Bij Nederlandse toeristen was dat 3,7%.


Concurrentie van particuliere verhuurders

Toch liggen er volop bedreigingen voor de hotelsector op de loer. Hoteliers concurreren in toenemende mate met verhuurders van woningen. In hotels worden jaarlijks 30 miljoen nachten doorgebracht en dat aantal groeit licht. Het aantal geboekte nachten via platforms als Airbnb groeit veel sneller. Dat schrijft ING in haar publicatie Hotels en de deeleconomie die schat dat er in 2018 10 miljoen overnachtingen in de deeleconomie worden gerealiseerd. Van de Nederlanders heeft 1% zijn woning al wel eens verhuurd en 6% is hier toe bereid. Ook aan de vraagzijde neemt de bereidheid om van een particulier een kamer te huren toe.

Van de Belgische en Franse toeristen heeft slechts 3% het afgelopen jaar particuliere accommodatie gehuurd, bij Duitsers en Engelsen ligt dit al op 7%. Volgens de bank zijn kleine toeristenhotels in steden vatbaar voor die extra concurrentie. Deze zomer sliepen wereldwijd 17 miljoen mensen in Airbnb-locatie, een record. In 2015 boekte Airbnb in de zomer slechts 47.000 overnachtingen. De reizigers waren gemiddeld 35 jaar oud. Zij waren iets vaker vrouw (54%) dan man. De mensen die hen ontvingen waren volgens Airbnb voornamelijk middenklassegezinnen.


Hotels ondervinden oneerlijke concurrentie door gebrekkige regelgeving en handhaving rondom toeristische verhuur van woningen. Die situatie verandert geleidelijk. Gemeenten en de Belastingdienst maken nadrukkelijker werk van het innen van toeristen- en inkomstenbelasting bij particuliere verhuurders. Het ongelijke speelveld wordt daardoor langzaam geëffend. Tegelijkertijd halen heldere spelregels de verhuur uit het grijze circuit. Dit geeft huurders en verhuurders meer vertrouwen om deel te nemen, waardoor het een nog serieuzere concurrent voor hotels wordt.


Strategische keuze maken

Volgens ING zullen hoteliers om relevant te blijven strategische keuzen moeten maken. Zo kunnen ze het eigen kameraanbod verbreden, partnerships afsluiten of de balans in de hotelexploitatie meer verschuiven van de kamers naar het restaurant, de zalen of andere faciliteiten. Hotels kunnen aanvullende inkomsten halen uit de al aanwezige kennis, faciliteiten en dienstverlening. Bijvoorbeeld door gasten van nabijgelegen particuliere accommodatie gebruik te laten maken van ontbijt, wellness of andere diensten. Of door samen op te trekken met zakelijke aanbieders van alternatieve accommodatie. De kennis bij hotels over gastvrijheid, het managen van boekingen en het optimaliseren van de bezettingsgraad en inkomsten per kamer is daarbij zeer waardevol. De urgentie voor het maken van strategische keuzes is afhankelijk van doelgroep en bereik: voor lang niet iedere hotelgast is een particuliere accommodatie een interessant alternatief. Hotels met veel zakelijke gasten of een hoog aandeel groepsboekingen zijn in eerste instantie minder gevoelig dan hotels die van losse boekingen van leisure gasten afhankelijk zijn.


Figuur 2: Het strategische keuzemenu voor de hotelier

 
Bron: ING

Flinke toename van het aanbod

Ondanks moeilijke economische tijden is het aantal reguliere hotels de afgelopen zeven jaar met ruim 36% toegenomen. De meeste nieuwe hotels zijn kleine bedrijven, zoals bed & breakfasts met maar 1 persoon op de loonlijst. Aan het begin van het derde kwartaal van 2015 waren er 4.000 hotelvestigingen. Particuliere verhuurders zijn daar niet bij inbegrepen. Een jaar eerder waren er 3.900 vestigingen.


In Zeeland staan met 6 vestigingen per 10. 000 inwoners relatief de meeste hotels. Flevoland heeft 1 hotel op 10.000 inwoners. Absoluut gezien steeg het aantal hotelvestigingen sinds 2008 het snelst in Noord-Holland. Die provincie had dit jaar 1.055 hotelvestigingen. Dat zijn er 345 meer dan in 2008.

Link: http://www.cbs.nl/NR/exeres/341BCA1E-FC1E-410B-BFA1-D3AD3DB1C368.htm
Topics:Horeca
Trefwoorden: horeca, hotels

CELTH



||| Nieuws |||

17/02/26
Zeeuws toerisme krimpt: 5% minder overnachtingen in 2025
Zeeland trok in 2025 minder verblijfstoeristen en zij verbleven bovendien korter. Als gevolg daarvan daalde het aantal overnachtingen met 5%, terwijl landelijk een stijging van 2% is waargenomen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS over 2025, die door HZ Kenniscentrum Kusttoerisme zijn geanalyseerd voor Zeeland.  
17/02/26
Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen draagt Vierdaagsebed over aan jonge onderneemster Jet Beers
Vierdaagsebed, het platform dat al meer dan twintig jaar wandelaars van de Nijmeegse Vierdaagse koppelt aan gastvrije logeeradressen, krijgt een nieuwe toekomst. Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) draagt het initiatief over aan de jonge onderneemster Jet Beers, die het platform met veel energie voortzet. Daarmee blijft Vierdaagsebed tóch behouden, ondanks de eerdere aankondiging dat TVAN ermee zou stoppen.
17/02/26
Duurzaamheid groeit: meer dan 850 vrijetijdsbestemmingen in Nederland officieel gecertificeerd
In Nederland hebben inmiddels ruim 850 toeristische en vrijetijdsbestemmingen aantoonbaar duurzame s...
17/02/26
Toegankelijk carnaval in Breda dankzij Changing Places Toilet
Tijdens carnaval in Breda (Kielegat) kunnen mensen met een ernstige beperking dit jaar makkelijker mee feesten dankzij een mobiele Changing Places toilet dichtbij het hart van het feestgedruis. De unit biedt voorzieningen die verder gaan dan een standaard rolstoeltoegankelijk toilet. Met deze faciliteit speelt de stad in op de behoefte van Nederlanders met een ernstige beperking die ook graag uitgaan en deelnemen aan evenementen.
17/02/26
Schiphol verwacht meer reizigers in 2026 met stillere vliegtuigen
Royal Schiphol Group heeft over 2025 sterke operationele en financiële resultaten gepubliceerd. Het jaar werd gekenmerkt door een verdere verschuiving naar stillere vliegtuigen, een stijgende passagierstevredenheid en aanzienlijke investeringen in de kwaliteit van de luchthaven.
17/02/26
Exclusief voor leden
22 ambassadeurs versterken culinaire positie Vlaanderen
Toerisme Vlaanderen vernieuwt het culinaire ambassadeurscollectief ‘Ambassadors of GOESTING’ om Vlaanderen wereldwijd sterker te positioneren als toeristische gastronomische topregio. De ambassadeurs geven internationaal lading aan het begrip 'goesting'.
16/02/26
Jet de Ranitz nieuwe voorzitter Raad van Commissarissen VVV Nederland
VVV Nederland heeft Jet de Ranitz benoemd tot voorzitter van de Raad van Commissarissen. De benoeming gaat in op 15 februari 2026. De Ranitz is momenteel voorzitter van de Raad van Bestuur van de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) en brengt ruime bestuurlijke ervaring mee op het gebied van strategie, organisatieontwikkeling en governance.
16/02/26
Exclusief voor leden
Na helm ook rugbeschermer verplicht op de piste?
Komend weekend start de voorjaarsvakantie en vertrekken weer honderdduizenden Nederlanders richting de sneeuw. De sneeuwfun gaat steeds vaker samen met de roep om veiligheid op de drukke pistes. Na de helm is de vraag of alle skiërs de rugbeschermer moeten dragen.

||| Agenda |||

24/02/26
24/02/26 t/m 24-02-26: Tourism skills: getting this right matters
The European tourism sector faces a simple reality:without the right skills, growth is not sustainab...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...