Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 13-01-2016
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

Nederlanders weer vaker op vakantie in 2016

Nederlanders weer vaker op vakantie in 2016

Na enkele jaren van lichte daling en vorig jaar een stabilisatie van het aantal vakanties, verwacht NBTC-NIPO Research dat Nederlanders in 2016 weer vaker op vakantie gaan. Zowel het aantal binnen- als buitenlandse vakanties zal stijgen. De bestedingen aan vakanties nemen ook toe. Dit baseert NBTC-NIPO Research op onder andere grootschalig onderzoek naar de vakantie-intentie van Nederlanders. Tijdens de vakdag van de Vakantiebeurs op 12 januari worden de resultaten gepresenteerd.


Op de vraag 'Bent u van plan om in de komende twaalf maanden één of meerdere vakanties te ondernemen' antwoordde 74% bevestigend. Dat is de hoogste vakantie-intentie sinds vier jaar. De afgelopen jaren daalde de vakantie-intentie elk jaar met als dieptepunt 2015 met maar 71% van de Nederlanders met vakantieplannen. In 2012 was nog 78% van de Nederlanders van plan om de komende twaalf maanden op vakantie te gaan. Erg positief voor de vakantiemarkt is dat 17% van de Nederlanders van plan is om in 2016 vaker dan in 2015 op vakantie te gaan. Dat aandeel is nog nooit zo hoog geweest. De meeste Nederlanders (64%) gaan even vaak als in 2015 op vakantie. NBTC-NIPO ondervraagt voor dit onderzoek in december 20.000 Nederlanders van 18 jaar of ouder. Ondanks deze positieve ontwikkeling maken Nederlanders zich wel zorgen over de veiligheid op de vakantiebestemming. Zo houdt 59% rekening met de veiligheidssituatie bij de keuze van een bestemming. Bij gezinnen met kleine kinderen loopt dat op tot 67%.


Figuur 1: Vakantie-intentie van de Nederlandse bevolking


Zowel groei voor binnen- als buitenlandse vakanties

NBTC-NIPO verwacht dat het totaal aantal vakanties tussen 1% en 3% stijgt. Vorig jaar ondernamen Nederlanders 35,1 miljoen vakanties, dat waren er evenveel als in 2014. Nederlanders ondernemen naar verwachting in 2016 zowel meer binnen- als buitenlandse vakanties. Voor buitenlandse vakanties wordt een groei van 2 tot 4% verwacht. Door de onveilige situatie in de wereld gaan Nederlanders naar verwachting minder naar Griekenland en Turkije op vakantie en meer naar Spanje en Portugal. Het aantal buitenlandse vakanties groeit daarmee naar 18,6 miljoen. Voor vakanties in eigen land wordt een meer bescheiden groei van 0% tot 2% verwacht, wat resulteert in 17,2 miljoen binnenlandse vakanties. De totale bestedingen aan vakanties stijgen naar verwachting met 3% tot 4% en komen uit op zo’n 16,5 miljard euro.


Positieve economische verwachtingen stimuleren reislust

De belangrijkste verklaring voor het positieve vakantiesentiment vormt de aantrekkende economie. De combinatie van groeiend consumentenvertrouwen en stijgende koopkracht stimuleert de reislust. Geopolitieke spanningen en (angst voor) terreuraanslagen zouden het positieve gevoel nog wat kunnen temperen. "De ervaring leert dat de effecten daarvan veelal tijdelijk en lokaal zijn. De consument wil graag op vakantie en kiest voor bestemmingen die als veilig worden ervaren”, aldus NBTC-NIPO.


Figuur 2: Verwachtingen NBTC-NIPO Research voor het vakantiejaar 2016


Onderzoeksachtergrond

Sinds 2011 doet NBTC-NIPO Research jaarlijks in december grootschalig onderzoek naar de vakantie-intentie van Nederlanders. De steekproef omvat in totaal 20.000 respondenten, representatief voor de Nederlandse bevolking van 18 jaar en ouder.

Topics:Vakanties
Trefwoorden: vakanties, toekomstverwachtingen, binnenlandse vakanties, buitenlandse vakanties

CELTH



||| Nieuws |||

11/04/25
ANWB lobby tegen afschaffen accijnskorting
De betaalbaarheid van autorijden staat onder druk. Steeds meer mensen hebben moeite de stijgende kosten voor hun autogebruik te betalen. De auto is het meest gebruikte vervoermiddel naar vakantielocaties.
11/04/25
Exclusief voor leden
Kortgeding tegen plafond 478.000 vluchten van en naar Schiphol
Aanstaande maandag dient het kortgeding van KLM Groep, Delta Air Lines, Corendon, easyJet en TUI tegen de Nederlandse overheid om ervoor te zorgen dat Nederland verbonden blijft met de rest van de wereld via Schiphol. Met andere woorden, deze bedrijven willen het plafond van maximaal 478.000 vluchten van en naar Schiphol van tafel.
11/04/25
Exclusief voor leden
Meiden duiken in techniek KLM
KLM ontving op 10 april 30 meiden van basisschool de Regenboog Tochtwaard uit Alkmaar bij E&M (Engineering & Maintenance). KLM deed namelijk mee aan Girls’Day ‘25, een landelijk initiatief van VHTO waarbij verschillende bedrijven hun deuren openzetten om jonge meiden kennis te laten maken met techniek, bèta en IT.
10/04/25
Explore Breda Store trekt in eerste jaar 24.000 bezoekers en ziet online groei
De Explore Breda Store heeft in haar eerste jaar, sinds de opening op 12 april 2024, een succesvolle start doorgemaakt met 24.000 fysieke bezoekers uit meer dan 30 landen, 20% meer dan verwacht. Daarnaast kent ook de online aanwezigheid van Explore Breda een sterke groei.
10/04/25
Wegwijzer voor het meten van bewonersprofijt gepresenteerd
Vandaag is tijdens een LDA-Kennissessie de ‘Wegwijzer voor het meten van bewonersprofijt’ gepresenteerd. Deze wegwijzer biedt een overzicht van zowel voor de hand liggende als innovatieve methoden om bewonersprofijt te meten.
10/04/25
Exclusief voor leden
Kristel Baele: investeren in cultuur is investeren in vestigingsklimaat
Investeren in culturele broedplaatsen draagt bij aan het regionale vestigingsklimaat voor inwoners en bedrijven. Daar zijn destinatiemanagementorganisaties ook dagelijks mee bezig. Dat heeft de voorzitter van de Raad voor Cultuur Kristel Baele afgelopen weekend gezegd bij de opening van de nieuwe broedplaats 'Nesse' in de gemeente Terneuzen.
10/04/25
Exclusief voor leden
WTTC: Toerisme blijft wereldwijd sterk groeien en bijdragen aan welvaart en werkgelegenheid
Tegen de achtergrond van economische onzekerheid tonen de meest recente onderzoeken van de World Travel & Tourism Council (WTTC) aan dat de wereldwijde reis- en toerismesector dit jaar naar verwachting sterk zal groeien, waarmee het zijn rol als hoeksteen van grote wereldeconomieën bevestigt, aangezien reizigers naar verwachting meer dan ooit tevoren zullen uitgeven.
10/04/25
Exclusief voor leden
Burgers' Zoo neemt GaiaZOO over
Koninklijke Burgers’ Zoo neemt GaiaZOO in Kerkrade over. Door de overname, die op 1 juni 2025 officieel wordt bekrachtigd, bundelen twee toonaangevende Nederlandse dierentuinen hun krachten. Beide parken benadrukken hun gedeelde filosofie en waarden.

||| Agenda |||

12/04/25
12/04/25 t/m 12-04-25: Campervan Days
Na een succesvolle eerste editie in 2024 keert Campervan Days op 12 en 13 april 2025 terug...
05/05/25 t/m 11-05-25
05/05/25 t/m 11-05-25: The Greater Bay Area Leisure Tour
Het Nederlandse J2Leisure organiseert samen met haar Chinese partner Glopen van 5 tot en met 11 mei ...
26/05/25
26/05/25 t/m 26-05-25: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2025
De Breda University of Applied Sciences organiseert in samenwerking met het Ministerie van Infr...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...