Geplaatst op: 29-01-2016

Provincie Limburg investeert 12 miljoen euro in toeristisch ondernemerschap

Provincie Limburg investeert 12 miljoen euro in toeristisch ondernemerschap
Via een investeringsprogramma krijgt het toeristisch ondernemerschap in Limburg de komende jaren een impuls van 12 miljoen euro. Samen met ondernemers, kennisinstellingen en brancheorganisaties zet de provincie Limburg in op scholing, innovatie en nieuwe digitale marketingconcepten. De investeringen moeten meer toeristen en bezoekers naar Limburg lokken en bijdragen aan werkgelegenheid en meer bestedingen. Het investeringsprogramma wordt in maart in Provinciale Staten behandeld.


"Het toerisme in Limburg staat als een huis en ook de internationale waardering groeit. Kijk bijvoorbeeld naar de recente nominatie van Parkstad als kanshebber op de beste toerismebestemming ter wereld”, zegt gedeputeerde Eric Geurts met onder meer toerisme & recreatie in portefeuille. "Jaarlijks verwelkomen we bijna drie miljoen verblijfsbezoekers en worden tien miljoen overnachtingen geboekt. Maar aan die kwaliteit moeten we blijven werken en moeten we inspelen op nieuwe ontwikkelingen met groeikansen.”


De toeristische sector in Limburg is goed voor 37.000 banen. Om verder te groeien is krachtig ondernemerschap in de sector cruciaal. Nu de economie weer aantrekt zijn meer goed opgeleide arbeidskrachten nodig. Eric Geurts: "Wij hebben in Limburg een aantal goede opleidingen op zowel HBO als MBO-niveau. De slag om de bezoeker gaat onverminderd door. Het is nu noodzakelijk om de krachten te bundelen en meer samen te werken.” De Provincie zet met het investeringsprogramma ‘In Limburg beleven we meer’ dan ook in op drie sporen.


1 Versterken van ondernemerschap

Ondernemers kunnen samen met opleidingscentra leer-werktrajecten opzetten, stages regelen en bijscholing verzorgen. De toerist wil meer beleving, entertainment en unieke ervaringen en dat vraagt om nieuw ondernemerschap. Kennis over specifieke doelgroepen en leefstijlen van toeristen is daarbij essentieel. Zeker in de verblijfsrecreatie is er de komende jaren een kwaliteitsslag nodig om vitaal en aantrekkelijk te blijven. Samen met gemeenten, brancheorganisaties en ondernemers wordt hiervoor een uitvoeringsstrategie ontwikkeld om ook in de toekomst de voor Limburg belangrijke verblijfsrecreatie concurrerend te houden. Voor het versterken van ondernemerschap is de komende jaren 2,0 miljoen euro beschikbaar.


2 Versterken van Limburgse kracht en infrastructuur

De provincie investeert in een aantal belangrijke projecten in Limburg met (grensoverschrijdende) partners. Investeringen in deze zogeheten ‘hefboomprojecten’ lokken weer nieuwe investeringen uit. Een voorbeeld is de doorontwikkeling van het Nautisch Programma van Eisen voor de Maasplassen met het actieplan Waterrecreatie Midden en Noord-Limburg. Hiervoor wordt 3,3 miljoen euro uitgetrokken. Investeringen die op basis van ervaringen van de afgelopen jaren nieuw ondernemerschap en nieuwe investeringen uitlokken van een factor drie keer zo veel. Maar ook kleinere projecten zoals investeringen in de toeristische infrastructuur zoals de euregionale routes d’Artagnan, de internationale Maasfietsroute en de Liberation route verbinden Limburg. Ook met onze buurlanden. In totaal is er voor deze investeringslijn 6 miljoen euro beschikbaar.


3 Versterken van één Limburg

Verder hecht de provincie aan het versterken van de promotie van Limburg, zowel in binnen- als buitenland. Alleen al in de omliggende euregio gaat het om een gebied met ruim 6 miljoen inwoners, 9 miljard euro aan omzet en ruim 100 miljoen bezoekers per jaar. Voor Limburg biedt deze grensoverschrijdende markt dus veel potentiële nieuwe bezoekers. Eric Geurts: "We werken nauw samen met onze buurregio’s en hebben daarbij ook wat te bieden. We zijn recent uitgeroepen tot de meest gastvrije provincie. Dat zorgt ervoor dat de mensen op bezoek blijven komen.” Voor marketing, promotie streekproducten en evenementen is 3,5 miljoen euro gereserveerd en voor kennisdeling, proces- en lobbyactiviteiten nog eens 0,5 miljoen euro.


Partnerships zijn cruciaal

De provincie Limburg maakt deze ambitie niet waar zonder de ondernemers, bracheorganisaties, gemeenten en kennisinstellingen. Voor een zo optimaal mogelijke samenwerking dient daarom bij nieuwe projecten draagvlak in de regio te zijn en financiert de Provincie voor maximaal vijftig procent van de investering. De specifieke voorwaarden worden nog nader uitgewerkt.

Topics:Beleid
Trefwoorden: beleid, overheidsbeleid, toerisme, recreatie, provincies, limburg

CELTH



||| Nieuws |||

15/04/26
Exclusief voor leden
ACSI wordt makelaar
ACSI, boeking- en mediaplatform in de campingsector, kondigt vandaag de lancering aan van ACSI Broker Services, een gespecialiseerd pan-Europees brokerplatform gericht op fusies en overnames van campings en vakantieparken.
15/04/26
Daniël Pardijs treedt toe tot VVEM-bestuur
Tijdens de voorjaarseditie van de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) is Daniël Pardijs verkozen tot nieuw bestuurslid. Pardijs vult hiermee de positie die is vrijgekomen bij het aftreden van Gerard van Duykeren in november 2025.
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.
15/04/26
Fietshelm wordt langzaam geaccepteerd
Op de Dag van de Fietshelm groeit de aandacht voor veiligheid onder Nederlandse fietsers. Cijfers uit de fietsbranche laten zien dat de verkoop van fietshelmen de afgelopen jaren is gestegen. Zo meldde de ANWB dat de verkoop in 2023 met liefst 250% toenam, tot circa 65.000 helmen.
15/04/26
Dino World naar Goes
De internationale dino-experience Dino World strijkt binnenkort neer in de Zeelandhallen in Goes. Deze groots opgezette tentoonstelling, die normaal alleen in grote steden te zien is, neemt bezoekers mee naar een wereld waar dinosaurussen weer tot leven komen.
14/04/26
Exclusief voor leden
Eindhoven Airport draait topjaar
Eindhoven Airport publiceerde vandaag haar jaarverslag 2025. Financieel gezien was 2025 een topjaar. De luchthaven bereikte een nettoresultaat van 25,2 miljoen euro bij een omzet van 100,5 miljoen euro (2024: nettoresultaat: 23,3 miljoen euro, omzet: 96,2 miljoen euro).
13/04/26
Exclusief voor leden
Kampeerbedrijf Obelink wint Nationale Ondernemersprijs overtuigend
Kampeerspecialist Obelink uit Winterswijk heeft de derde editie van de Nationale Ondernemersprijs gewonnen. Het familiebedrijf kreeg met 33 procent van de stemmen veruit de meeste steun van het publiek en liet daarmee de overige acht genomineerden ruim achter zich.
13/04/26
Uitkijkpunt Zoutkegel bij Eanjumer Kolken onthuld
Langs de vaarroute Súd le, ter hoogte van het Friese natuurgebied de Eanjumer Kolken, staat een nieuw uitkijkpunt: De Zoutkegel. Gedeputeerde van provincie Fryslân Sijbe Knol en wethouder van gemeente Noardeast-Fryslân Maaike Prins openden op 9 april de nieuwe recreatieve voorziening.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...