Geplaatst op: 30-08-2016
Auteur: Susanne Giesbers, recreatieadviseur & marketingexpert

Samenwerking verbetert toeristische infrastructuur

Samenwerking verbetert toeristische infrastructuur

Samenwerking tussen verschillende bedrijven binnen recreatie en toerisme is niet altijd even gemakkelijk. Laat staan dat er ook nog een lijntje gelegd wordt met bedrijven die niet helemaal uit ‘onze’ sector komen. Gelukkig zijn er de laatste jaren steeds meer voorbeelden van initiatieven die samen de regio naar een hoger plan weten te tillen. Vorig jaar werd de eerste Toeristische Samenwerking Award uitgereikt. Wat betekende de award voor de winnaar, een jaar later terugkijkend?


Om dit soort initiatieven te ondersteunen, heeft Pleisureworld in samenwerking met NRIT Media, het vaktijdschrift Recreatie & Toerisme en B@S Consultants vorig jaar de Toeristische Samenwerking Award in het leven geroepen. Eerste winnaar was de projectgroep Ontspannend van Aa tot hunZe. Gerda Kamps (projectleider en beleidsmedewerker recreatie & toerisme) van de Gemeente Aa en Hunze over wat het winnen van de award de regio heeft gebracht.


Wat is de reden dat jullie je destijds hebben aangemeld?

Kamps: "Ieder jaar hebben wij een themajaar, vorig jaar was dat Recreatie & Toerisme. Vanuit het themajaar zijn nieuwe producten en diensten ontwikkeld en is een impuls aan de samenwerking tussen bedrijven, instellingen en organisaties gegeven. Voor ons betekende dat concreet dat recreatieondernemers, MKB, kunst en cultuur, sport, terreineigenaren en de gemeenten elkaar vonden en hebben samengewerkt in de projectgroep Ontspannend van Aa tot hunZe.”

In het themajaar zijn diverse initiatieven tot stand gekomen, waarvan enkele voorbeelden:


  • Zeven restaurants hebben het van Aa tot hunZe fietsmenu samengesteld. De promotie en gadgets regelden ze gezamenlijk.
  • Drie groepsaccommodaties verzorgen het ATB weekendarrangement "Hondsrug Trails”. Een actief en compleet verzorgd weekend met overnachtingen in de verschillende accommodaties. Het programma stemmen ze af op de wensen van de deelnemers. De bedrijven hebben een promotiefilm en promotiemateriaal laten maken.
  • Drie campings en één groepsaccommodatie hebben het project "KunstKeten” opgezet. Vier mobiele keten zijn beschilderd door kunstenaars en omgetoverd tot een prachtige overnachtingsmogelijkheid. In samenwerking met gemeente, Staatsbosbeheer en het Drentse Landschap zijn gezamenlijk zo’n 30 bijzondere locaties gevonden om te overnachten in een KunstKeet.


"Wij waren vorig jaar zo trots op alle initiatieven dat wij op verzoek van enkele ondernemers besloten hebben om ons vanuit de projectgroep aan te melden voor de Toeristische Samenwerking Award,” aldus Gerda.


Uitzicht vanuit de KunstKeet. Foto: Lente van Drenthe


Wat heeft de samenwerking voor de regio betekend?

Kamps: "Wat je ziet is dat bedrijven elkaar steeds meer gaan opzoeken en vinden in gezamenlijke belangen. Zo heeft een groep ondernemers in het Drentsche Aa gebied aangegeven dat ze iets met ruitertoerisme willen. Zij hebben ons gevraagd om daarbij te ondersteunen. Dat doen we graag. Dit soort initiatieven zijn goed voor de regio én voor de sector. En zo zijn er nog meer voorbeelden te noemen, waarbij bedrijven gaan inzien dat ze samen sterker staan dan alleen. Het bundelen van de krachten en belangen levert meer op dan de som der delen.”


Politiek gezien?
"De samenwerking is ook onder de aandacht bij de politiek gekomen. Dat betekent dat we tot 2019 de financiële middelen hebben gekregen om de samenwerking tussen de toeristische bedrijven nog verder te verbeteren. We richten ons onder andere op de voordelen van samenwerking en het bundelen van elkaars krachten. Samen kun je er meer uithalen dan alleen.”


"De financiële middelen hebben er nu toe bijgedragen dat we een onderzoek zijn gestart naar de wensen en behoeften van onze bezoekers in de regio. Deze resultaten koppelen we terug aan de recreatieondernemers en we laten zien waar de kansen liggen. Vanuit de gemeente zijn we enthousiast om daarin een bijdrage te leveren, mits de bedrijven duidelijk kunnen aangeven wat ze ermee willen en hoe ze ideeën en doelen gaan realiseren. Als zij bereid zijn de handen uit de mouwen te steken, zijn wij dat zeker ook! Alleen dan zet je samen een regio toeristisch namelijk pas echt op de kaart.”


Samenwerking zorgde voor nieuwe ATB-routes. Foto: Harry Tielman


Wat zijn de gevolgen van het winnen van de Toeristische Samenwerking Award geweest?

"Het was heel bijzonder om te zien hoe we ook we met z’n allen hebben gevochten om deze Award te winnen. In korte tijd moest er een pitch in elkaar gezet worden, waar we met z’n allen de schouders onder gezet hebben. We hebben de pitch ook met z’n allen gedaan. Bijna iedereen was erbij. En het bijzondere was dat zelfs bedrijven en organisaties die niet direct in de projectgroep zaten waren gekomen om ons aan te moedigen. Deze saamhorigheid levert zoveel energie op! Voor ons betekende het winnen van de Award een beloning voor een jaar lang met z’n allen de schouders er onder zetten.

Het feit dat mensen elkaar (beter) hebben leren kennen, betekent dat ze elkaar door het themajaar nu steeds beter en gemakkelijker weten te vinden. En gelukkig hebben de bedrijven ons leren kennen als een toegankelijke en meedenkende partner. Dat geeft over en weer vertrouwen. Dat zien we ook terug in het themajaar 2016, dat in het kader van de ondernemer staat. En ja…. recreatieondernemers zijn ook ondernemers en hebben ook dit jaar zitting in de projectgroep "Ondernemend van Aa tot hunZe”.


Ook dit jaar zie je weer allerlei nieuwe samenwerkingsverbanden ontstaan en leren mensen uit diverse sectoren elkaar kennen en zien ook hier het voordeel van samenwerken en ontstaan verrassende nieuwe producten en/of diensten. We kijken terug op een positieve impuls voor de sector Recreatie en Toerisme en hopen dat er nog veel mooie ideeën in onze regio tot werkelijkheid mogen worden,” aldus Gerda Kamps.


Ook kansen maken op de Toeristische Samenwerking Award?

Meld uw samenwerkingsinitiatief dan nu aan voor de editie van 2016! Meer informatie via pleisureworld.nl/awards.


Circus Bombari in actie. Foto: Bert Vennik.

CELTH



||| Nieuws |||

13/01/26
Exclusief voor leden
Schenking 60 miljoen euro voor beeldentuin Rijksmuseum
Dankzij een uitzonderlijke schenking van de Don Quixote Foundation kan het Rijksmuseum de stad Amsterdam verrijken met een vrij toegankelijke beeldentuin van internationale allure.
13/01/26
Bonnie wint door slimme customer journey verbindingen
Horecava Innovation Award 2026 gaat naar Bonnie. De prijs bekroont een innovatie die horecaondernemers helpt om slimmer, efficiënter en gastgerichter te werken, precies waar de sector nu behoefte aan heeft. Bonnie automatiseert telefoontjes, reserveringen en veelgestelde vragen, zodat restaurants geen omzet mislopen en teams zich kunnen richten op gasten.
13/01/26
20 vakantieparken worden mogelijk woonwijk
Van 56 Nederlandse vakantieparken is in de afgelopen 10 jaar besloten dat ze niet meer geschikt zijn voor toerisme. Dat blijkt uit een rondgang van programma Pointer (KRO-NCRV) langs de provincies. Op deze parken is vaak sprake van permanente bewoning: mensen die het hele jaar door in hun vakantiehuis wonen. Daarom zijn deze parken door de gemeente officieel getransformeerd naar een woonwijk en in enkele gevallen een zorgcentrum of natuurgebied.
12/01/26
Kopenhagen wordt belangrijker voor Emirates
Emirates zet de vernieuwing van de vloot voort en blijft gemoderniseerde Boeing 777- en nieuwe A350-toestellen inzetten op belangrijke bestemmingen in Europa, Noord-Amerika, Azië, het Midden-Oosten, Afrika en Australië. Extra vluchten en capaciteit naar vooral Kopenhagen, Phuket en Kaapstad.
12/01/26
Eindhoven Airport beleeft met 2025 een recordjaar
Eindhoven Airport verwelkomde in 2025 met 6.956.486 passagiers een recordaantal passagiers (vertrekkend en aankomend opgeteld). In 2023 (het voorlaatste recordjaar) lag het aantal passagiers op 6.814.214 miljoen passagiers (2024: 6.798.982).
12/01/26
Lancering Future Friendly Fund voor de luchtvaart
Tijdens de Travel Trade Days op de Vakantiebeurs werd een wereldprimeur gepresenteerd: het Future Friendly Fund. Voor het eerst kunnen reizigers vrijwillig de ‘echte prijs’ van hun vliegticket betalen – inclusief de verborgen kosten voor klimaat en natuur. Met de bijdrage financiert het fonds projecten voor een duurzame luchtvaart. Het Future Friendly Fonds is een initiatief van reisorganisatie Better Places.
12/01/26
Sandaya kiest voor Maxxton: volledige uitrol van cloud-PMS in Europa
Sandaya, een toonaangevende speler in outdoor hospitality, zet een grote stap in zijn digitale transformatie. Het bedrijf rolt het cloud-PMS van Maxxton uit over al zijn 68 vestigingen in Frankrijk, Spanje, Italië en België. De migratie, gestart op 12 november 2025, markeert een nieuwe mijlpaal in de groeistrategie van de groep.
12/01/26
Turkije populairste stijger bij Nederlandse vroegboekers voor 2026
Turkije wint snel terrein onder Nederlandse vakantiegangers die vroeg boeken. Uit cijfers van dé VakantieDiscounter blijkt dat het land inmiddels goed is voor zo’n 13 procent van alle vroeg geboekte vakanties voor 2026. Daarmee verdringt Turkije traditionele toppers als Spanje en Griekenland, die licht terrein verliezen.

||| Agenda |||

27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...