Geplaatst op: 29-09-2016

Sport is bijna altijd binnen handbereik

Sport is bijna altijd binnen handbereik

Negen van de tien Nederlanders kunnen binnen een straal van drie kilometer voetballen, tennissen, fitnessen en/of een zaalsport beoefenen. Drie kwart van de Nederlanders vindt binnen die straal een zwembad. Gemiddeld ligt de dichtstbijzijnde sportaccommodatie op minder dan 800 meter van de eigen woning. Nederland telt ruim 20 duizend sportaccommodaties. De vernieuwing in sportaccommodaties zit de laatste decennia vooral bij commerciële initiatieven, het gebruik van de openbare ruimte om te sporten stijgt en zwemmen wordt minder populair.


Dit blijkt uit het vijfde brancherapport Sport, een initiatief van het Mulier Instituut, dat zicht biedt op het landschap van de sportaccommodaties in Nederland. Het eerste exemplaar van het brancherapport Sportaccommodaties in Nederland is gisteren tijdens het VSG-congres gepresenteerd.


Kennis over sportaccommodaties gebundeld

Het Mulier Instituut bundelt in zijn vijfde brancherapport de beschikbare kennis over sportaccommodaties in Nederland en biedt daarmee een overzicht in aantallen, spreiding, reisafstanden en verzorgingsgebieden. In Sportaccommodaties in Nederland wordt ingegaan op de geschiedenis van accommodaties, maar wordt ook inzicht gegeven in thema’s als duurzaamheid, toegankelijkheid en financiering van sportaccommodaties.


Enkele bevindingen uit het brancherapport:

  • Nederland heeft één sportaccommodatie per 835 inwoners. Omdat accommodaties als zwembaden en sporthallen meerdere vormen van sport faciliteren, is het aantal mogelijkheden om een sport te beoefenen nog groter.
  • De gemiddelde Nederlander vindt op minder dan 800 meter van huis een sportaccommodatie en binnen 1,6 kilometer een fitnesscentrum, een sporthal, een voetbal- en een tennisaccommodatie. Reisafstand wordt dan ook weinig opgegeven als reden om niet te sporten.
  • Het overgrote deel van de sportaccommodaties waarin we nu sporten zijn van de laatste decennia. De laatste twee decennia zit de vernieuwing en verdere inrichting van het Nederlandse landschap van sportaccommodaties vooral in de hoek van de commerciële initiatieven (fitnesscentra, klimhallen) en het sportieve gebruik van de openbare ruimte (bootcamps in parken, mountainbikeroutes, hardloopevenementen).
  • In het accommodatiegebruik zijn duidelijke verschuivingen waar te nemen. Het gebruik van zwembaden neemt bij alle leeftijdsgroepen af. Het gebruik van de openbare ruimte stijgt bij de leeftijdsgroepen boven de 25 jaar.
  • Bij drie kwart van de basisscholen ligt de dichtstbijzijnde gymaccommodatie niet op het terrein van de school of in de directe nabijheid (op minder dan 150 meter). Voor basisscholen zou er een zaalsportaccommodatie geschikt voor bewegingsonderwijs te vinden moeten zijn binnen een straal van 1 kilometer. Dit blijkt lang niet overal het geval. In zes VSG-regio’s ligt het percentage scholen dat verder dan 1 kilometer afligt van een geschikte zaalsportaccommodatie boven de 20 procent.
  • Bijna de helft van de basisscholen ervaart één of meer knelpunten rond de kwaliteit van gymzalen. Naast een tekort aan zaalruimte worden de bereikbaarheid en onderhoud/inrichting genoemd.

Trends voor de toekomst

Wanneer de trendmatige ontwikkelingen in sportdeelname en accommodatiegebruik wordt doorgetrokken naar de toekomst, zijn bij veel regio’s in 2030 grote verschuivingen te zien ten opzichte van 2014. In de stedelijke gebieden in het westen van het land kan de vraag naar specifieke accommodaties met 10-20 procent toenemen, terwijl die in perifere landelijke gebieden (Limburg, Zeeland, Gelderland, Groningen) met dezelfde percentages kan afnemen.

Link: http://www.sportsmedia.nl/accommodatie-en-beheer/sportaccommodaties-in-nederland/
Topics:Sport
Trefwoorden: sport, sportaccommodaties

CELTH



||| Nieuws |||

16/01/26
Exclusief voor leden
Stationsgebied Groningen krijgt groene stadsentree
Het beeldbepalende Stadsbalkon verdwijnt. Een levendig, groen en gastvrij Stationsplein voor het monumentale stationsgebouw, comfortabele loop- en fietsroutes, een groene kade met kunst langs het Verbindingskanaal en een autoluwe Stationsweg.
16/01/26
Joker reisbureau op de campus van Thomas More
Een reisbureau als klaslokaal? Hogeschool Thomas More en keten van reisbureaus Joker zetten dat idee om in de praktijk. Op 15 januari is de feestelijke opening van een volwaardig Joker-reiskantoor op Campus De Vest in Mechelen waar studenten Toerisme hun lessen volgen. Geen simulatie, maar een echt kantoor met échte reizigers en échte boekingen.
15/01/26
Na afronding van transformatie vertrekt Mikael Andersson bij Landal
Landal meldt dat Mikael Andersson na zes jaar heeft besloten zijn rol als Chief Executive Officer neer te leggen. De zoektocht naar zijn opvolger is gestart. Tijdens de overgangsperiode zal Chief Transformation & Strategy Officer Martijn Bouquet de dagelijkse verantwoordelijkheden van CEO a.i. op zich nemen, ondersteund door het bredere Executive Team.
15/01/26
Fotograaf wordt Hotello of of the Year 2026
Tijdens de 21e editie van het HotelloTOP Year Event in de RAI Amsterdam is Pie Aerts (HMSM’08), wildlifefotograaf en oprichter van Prints for Wildlife, uitgeroepen tot Hotello of the Year 2026. Het evenement stond in het teken van Keeping it Real en bracht honderden hotello’s samen voor een dag vol inspiratie en échte verbinding.
15/01/26
Exclusief voor leden
Groei aantal bedrijven droogt op
De groei van het aantal bedrijven in Nederland is in 2025 historisch laag uitgekomen. Het totaal aantal vestigingen dat op 1 januari 2026 ingeschreven stond in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK) was 2.599.668. Dat is een toename van slechts 1% ten opzichte van een jaar eerder (2.579.735), de laagste stijging in jaren.
14/01/26
Camping Kotestee zoekt 400 jaar historie uit en deelt dat met haar gasten
Camping Kotestee in Ouddorp viert niet alleen haar 60-jarig bestaan, maar onthult ook een rijke historie die teruggaat tot de 17e eeuw. Wat ooit begon als een boerderij, blijkt een plek vol verhalen over buitenplaatsen, overvallen en zelfs een galg. Deze geschiedenis is nu vastgelegd in het boekje 'Van buitenplaats tot campingplaats' en een interactieve podwalk.
14/01/26
20 miljoen reizigers pakken de Eurostar
Treinbedrijf Eurostar vervoerde voor het eerst voor het eerst meer dan twintig miljoen reizigers door Europa. Vooral de lijn Londen - Amsterdam liet groei zien. Dat is niet raar omdat die lijn eerder een tijd eruit lag door werkzaamheden.
14/01/26
Exclusief voor leden
Second Tent krijgt nieuwe hoofdsponsor
Natuurkampeerterreinen wordt de hoofdpartner van Second Tent Event 2026. Op zondag 12 april 2026 vindt bij het Doornse Gat de vierde editie van het Second Tent Event plaats. Natuurkampeerterreinen sluit dit jaar voor het eerst aan als hoofdpartner.

||| Agenda |||

27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...