Geplaatst op: 28-11-2016

Brouwersdam krijgt onverwacht mooi strand

Brouwersdam krijgt onverwacht mooi strand
Bron: Shutterstock
De Brouwersdam heeft op een slimme manier een mooi nieuw strand gekregen. Normaal gesproken wordt er op deze dam geen strand opgespoten omdat de dam het achterland al voldoende beschermt. De regio heeft Rijkswaterstaat weten te overtuigen een deel van het zand dat op de Kop van Schouwen niet kon worden opgespoten in te zetten op de Brouwersdam.


Het strand kan door het opspuiten van 100.000 kubieke meter zand weer zo’n 10 jaar vooruit. De Brouwersdam is een recreatiestrand dat van grote betekenis is voor de economie de recreatie en het toerisme in de regio.


Slim omgaan met zand

Bij het toevoegen van zand zijn vijf overheidspartijen en het Platform Pioniers Brouwersdam betrokken. In dit platform zijn 19 plaatselijke ondernemers vertegenwoordigd. Zij hebben dat als volgt mogelijk gemaakt:


  1. Op de Kop van Schouwen wordt op een deel eenmalig geen zand aangebracht vanwege een natuurherstelproject. Hierdoor is 400.000 kubieke meter zand uitgespaard. Er is voor gekozen dit zand op een andere plek langs de kust van Schouwen in te zetten. De Brouwersdam had als locatie de voorkeur.
  2. Vanuit Rijkswaterstaat is zand beschikbaar om de hele Nederlandse kust te laten meestijgen met de zeespiegel. Van dit zand is 100.000 kubieke meter ingezet voor het strand van de Brouwersdam.
  3. Omdat er voor Rijkswaterstaat meerkosten waren om het zand op het strand aan te brengen, hebben de lokale ondernemers, de gemeenten Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee en de provincies Zeeland en Zuid-Holland bijgedragen in de kosten.

Bescherming tegen de zee

Samen met de waterschappen onderhoudt Rijkswaterstaat de Nederlandse kust. Door het opspuiten van zand op en vlak voor de kust houdt Rijkswaterstaat de kustlijn op zijn plaats. Zo blijft Nederland goed beschermd tegen de zee. Het strand van de Brouwersdam komt normaal niet in aanmerking voor kustonderhoud met zand toevoegingen. De dam beschermt het achterland namelijk al. Door de invloed van golven, getij, stromingen en de wind verdwijnt het zand hier echter gestaag van het strand.


Meerwaarde voor natuur en recreatie

Door deze samenwerking en het slim omgaan met zand is het recreatiestrand op de Brouwersdam groter, herstelt en ontwikkelt de natuur zich op de Kop van Schouwen en blijft de Deltakust veilig. Zo gaat kustbescherming hand in hand met meerwaarde voor natuur en recreatie. De helft van het zand is in het najaar van 2015 op het strand van de Brouwersdam aangebracht. Vanwege slecht weer is het werk toen onderbroken. Tussen begin september en begin oktober 2016 is de rest van het zand aangebracht.

Trefwoorden: dagrecreatie, kustgebieden, stranden

CELTH



||| Nieuws |||

09/01/26
Bospark Aagjeshoeve en Kampeerhoeve Bussloo sluiten zich aan bij SVR
SVR heeft naast 2 nieuwe buitenlandse campings in het aanbod (in Portugal en Frankrijk) ook twee nie...
09/01/26
Raad van Advies Zeeuwse Merkorganisatie aan de slag
Op donderdagmiddag 8 januari werd op de Abdij in Middelburg de Raad van Advies van de Zeeuwse Merkorganisatie (ZMO) officieel geïnstalleerd. Met daarin een aantal bekende gezichten uit het toeristische vakgebied.
09/01/26
Exclusief voor leden
Eindhoven Airport heeft natuurvergunning nodig na meer stikstof
Eindhoven Airport vraagt een natuurvergunning aan bij het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN). Reden hiervoor is de hogere uitstoot van stikstof als gevolg van vlootvernieuwing en vlootverzwaring.
09/01/26
Exclusief voor leden
Horeca: Voorzichtig herstel financiële uitdagingen blijven
De Nederlandse horeca lijkt langzaam uit moeilijke tijden te komen, ziet bank ABN AMRO. Restaurants en cafés zagen in de eerste drie kwartalen van 2025 een omzetgroei van 5% en een stijging van het productievolume met 1,3% ten opzichte van dezelfde periode in 2024. Deze groei is vooral te danken aan hogere consumentenbestedingen, gedreven door een stijgende koopkracht.
09/01/26
Exclusief voor leden
Kunst en cultuur wordt luxeproduct
Lambert de Pater (relatiemanager kunst & cultuur Triodos): "Hoewel discussies over kunst en cultuur vaak blijven steken bij cijfers over bezoekersaantallen en subsidies, is de echte waarde veel breder. Het risico is dat we kunst reduceren tot een luxeproduct, terwijl ze in werkelijkheid een levensader vormt voor verbeeldingskracht, innovatie en samenleven."
08/01/26
Vakantiebeurs opent toeristisch jaar 2026
De 55ste editie van Vakantiebeurs is vandaag feestelijk geopend in Koninklijke Jaarbeurs. Tijdens het traditionele Ambassadeursontbijt, dit jaar in de indrukwekkende Jaarbeurs setting van Van Gogh: The Immersive Experience, gaven burgemeester Sharon Dijksma, Jeroen Roodenburg (ministerie van Buitenlandse Zaken) en Jeroen van Hooff (CEO Koninklijke Jaarbeurs) in aanwezigheid van meer dan honderd internationale ambassadeurs, honderden journalisten en duizenden vakprofessionals het startschot voor een nieuw toeristisch seizoen.
08/01/26
Wereldprimeur: betaal de echte prijs van je vliegticket
Na koffie, bananen en chocolade krijgt nu ook vliegen een echte prijs via het Future Friendly Fund. Het Impact Institute heeft berekend wat een vlucht werkelijk kost wanneer ook de schade aan klimaat en natuur wordt meegenomen.
08/01/26
Monument ARTIS-Aquarium gaat op 13 juni 2026 weer open
Het gerenoveerde en vernieuwde ARTIS-Aquarium wordt op zaterdag 13 juni 2026 feestelijk geopend voor het publiek. Na vijf jaar intensieve restauratie is het iconische rijksmonument uit 1882 klaar voor een nieuw hoofdstuk.

||| Agenda |||

08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...