Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 22-02-2018
Auteur: Marc Gerlings

GroenLinks voorstel Wet Deelplatform

GroenLinks voorstel Wet Deelplatform
Utrecht.

Platforms als Airbnb en HomeAway bevorderen het toerisme, maar hebben ook negatieve effecten, concludeert GroenLinks. In steden als Amsterdam en Utrecht zorgt het voor een kleiner woningaanbod voor bewoners en voor overlast in binnensteden en populaire wijken. GroenLinks wil daarom landelijke regels die er voor zorgen dat de negatieve effecten van vakantieverhuur worden verkleind zonder dat deelplatforms verboden worden. Jan Paternotte (D66) en Tom van der Lee (GroenLinks) waren de initiatiefnemers voor de hoorzitting op 24 januari jongstleden over mogelijk te grote druk van bezoekers op steden.

GroenLinks Tweede Kamerlid Tom van der Lee:"Het is duurzaam en leuk om zaken zoals je auto of je huis te delen. Maar het is minder leuk als stadsbewoners daardoor geen huurhuis meer kunnen vinden of overlast sterk toeneemt. Daarom moet er simpele regels komen, zodat de deeleconomie voor iedereen aangenaam blijft.”


Geen afspraken per stad maar nationaal
Momenteel maken sommige gemeentes individueel afspraken met bedrijven als Airbnb. Maar dat kost zowel gemeenten als de betrokken platforms veel tijd. Ook het handhaven van de afspraken is niet makkelijk en kost tijd en geld. Van der Lee wil daarom een landelijke wet. Hierdoor krijgt iedere verhuurder een registratienummer en platforms krijgen de plicht de registratienummers te melden. Gemeentes krijgen wel zelf de ruimte om te beslissen of ze deze landelijke regeling in hun gemeente willen gebruiken en hoeveel dagen per jaar vakantieverhuurders hun huis mogen verhuren. Via de registratienummers is verhuur makkelijk te handhaven, ook als iemand de eigen woning op meerdere platforms voor verhuur aanbiedt. Daarnaast krijgt ook de belastingdienst eenvoudig grip op de verdiensten zodat deze eerlijk belast kunnen worden. Op deze manier kunnen huishoudens gebruik blijven maken van de platforms en er een extraatje aan verdienen, maar is het niet meer mogelijk op grote basis vastgoed te gebruiken voor vakantieverhuur, met alle uitwassen van dien.


Wet Deelplatform in drie stappen

1.Iedere verhuurder krijgt een registratienummer

2.Deelplatforms zijn verplicht de registratienummers te melden

3.Makkelijke handhaving van duur van de huur op alle platforms en eerlijke afdracht belasting.


Van der Lee:"Het is eigenlijk heel eenvoudig om dit te regelen en iedereen wordt er beter van. Zo krijgen de diensten van Airbnb en soortgelijke platforms weer een menselijk maat en voorkomen we dat enkele freeriders voor groot geld op oneigenlijke wijze de reguliere hotel business beconcurreren of dat huiseigenaren op oneerlijke wijze slapend rijk worden.”
Trefwoorden: toerisme, verhuur, deeleconomie, deelplatform, Amsterdam, Utrecht

CELTH



||| Nieuws |||

24/04/25
KLM voegt Barbados weer toe aan winterbestemmingen
KLM start in het winterseizoen van 2025 met de heropening van de nieuwe tropische bestemming Bridget...
24/04/25
Exclusief voor leden
Regent renoveert twee cruiseschepen
Regent Seven Seas Cruises, renoveert twee schepen in 2025 en 2026. Het gaat om de Seven Seas Mariner en Seven Seas Voyager. De Mariner mag als eerste omdat het in 2026 een wereldcruise vaart.
24/04/25
BinnenhofBuiten doneert spiegelend kunstwerk aan Flora Restaurant en Filmhuis
Het Haagse stadsprogramma BinnenhofBuiten schenkt een monumentaal kunstwerk van de Haagse kunstenaar Marleen Sleeuwits aan Flora Restaurant en Filmhuis.
22/04/25
Exclusief voor leden
Future Dikes krijgt steun van boekingsplatform
Natuurhuisje doneert 50.000 euro aan het project Future Dikes van Radboud Universiteit. Dijken vol natuur zijn niet alleen leuk voor recreanten maar het biedt dieren en insecten lange verbindingen met andere natuur.
22/04/25
Twee Utrechtse informatiepunten open Hollandse Waterlinies en Neder-Germaanse Limes
In de provincie Utrecht zijn twee nieuwe informatiepunten geopend over het UNESCO Werelderfgoed: de Hollandse Waterlinies en de Neder-Germaanse Limes.
18/04/25
Website Ophetwater.nl voor routes op het water
Het Watersportverbond heeft een nieuwe website gelanceerd: Ophetwater.nl. Deze gebruiksvriendelijke ...
18/04/25
Nederlands toerisme licht in de min in eerste twee maanden van 2025
Nederland heeft in toeristisch opzicht een matige eerste twee maanden van 2025 achter de rug. Het aantal gasten in logiesaccommodaties daalde met 2,1% ten opzichte van dezelfde periode in 2024. In overnachtingen gemeten was de daling met -4,0% nog sterker.
18/04/25
Exclusief voor leden
Efteling kondigt nieuwe familieattractie en heropening van Wonder Hotel aan
De Efteling heeft spannende nieuwtjes voor haar bezoekers. Zo komt er een nieuwe familie-attractie en heropent het Eftelinghotel na een grondige renovatie.

||| Agenda |||

05/05/25 t/m 11-05-25
05/05/25 t/m 11-05-25: The Greater Bay Area Leisure Tour
Het Nederlandse J2Leisure organiseert samen met haar Chinese partner Glopen van 5 tot en met 11 mei ...
20/05/25
20/05/25 t/m 20-05-25: LDA Kennisdag: Innovatie in data
Op dinsdag 20 mei staat, op de LDA Kennisdag 2025, alles in het teken van innovatie in data&nbs...
26/05/25
26/05/25 t/m 26-05-25: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2025
De Breda University of Applied Sciences organiseert in samenwerking met het Ministerie van Infr...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...