Geplaatst op: 13-03-2019
Auteur: Marc Gerlings

Rol provincie steviger in Utrechts Archief

Rol provincie steviger in Utrechts Archief
In toerisme wordt vaak erfgoed als trekker gebruikt. Om het erfgoed beter te beschermen, te beheren en bereikbaar te maken voor het publiek, stapt de provincie Utrecht in het bestuur van het Utrechts Archief.

De provincie is toegetreden tot de Gemeenschappelijke Regeling van Het Utrechts Archief. Hiermee gaan het Rijk, provincie en gemeente Utrecht nauwer samenwerken om provinciaal cultureel erfgoed te bewaren en toegankelijk te maken.

Tijdens de vergadering van het Algemeen Bestuur van Het Utrechts Archief op maandag 11 maart werd feestelijk stilgestaan bij de toetreding. De provincie maakt sinds 1 januari deel uit van de Gemeenschappelijke Regeling. In de komende jaren werken provincie en archief intensief samen aan (digitaal) informatiebeheer, publieksbereik en het toegankelijk maken van de provinciale archiefcollectie. Om de duurzame toegankelijkheid van de digitale bronnen op lange termijn te verzekeren, wordt de provincie aangesloten op het e-Depot. 


Bestuursvoorzitter Anke Klein van Het Utrechts Archief is verheugd over de nieuwe samenwerkingsvorm: "Door de bundeling van de archiefcollecties van Rijk, Provincie Utrecht en de Gemeente Utrecht, kunnen deze hun maatschappelijke rol in de samenleving optimaal vervullen. Daarnaast werken we als overheden op deze manier intensiever samen aan duurzaam digitaal informatiebeheer”.


Meer tentoonstellingen en educatie

Gedeputeerde Cultuur Mariëtte Pennarts van de provincie Utrecht: "De komende jaren ligt er een grote uitdaging om belangrijke digitale informatie ook op lange termijn toegankelijk te houden. Met de aansluiting op het e-Depot zetten we hierin een belangrijke stap. Daarnaast kunnen we met de tentoonstellingen en educatie-activiteiten van Het Utrechts Archief het mooie erfgoed uit de hele provincie nog meer onder de aandacht brengen”.


Het Utrechts Archief beheert bijna twee kilometer provinciaal archief, van documenten uit de provinciale administratie tot foto’s, tekeningen, kaarten en films. Een deel van de toegangen, scans en de provinciale beeldcollectie is al online beschikbaar.


Trefwoorden: erfgoed, beheer, tentoonstelling, educatie, provincie

CELTH



||| Nieuws |||

23/12/25
Horeca in 2026: Gematigde groei, bij stijgende prijzen
De vooruitzichten voor de Nederlandse horeca in 2026 zijn voorzichtig positief. Consumenten geven naar verwachting iets meer uit dankzij een verbeterde koopkracht, maar uitbundige groei blijft uit. ING Research voorspelt een volumegroei van circa 1% voor de sector bij een gemiddelde prijsstijging van 4%. Het lage consumentenvertrouwen en zorgen over hoge prijzen temperen de bestedingen.
22/12/25
Tien reistrends voor 2026
De wereld van toerisme verandert razendsnel. Reizigers zoeken niet alleen bestemmingen, maar ook vrijheid, comfort, betekenis, rust en authenticiteit. NBTC presenteert in de Trendpublicatie 2026 tien trends die de komende jaren richting geven aan de Nederlandse toeristische sector. Ontdek de 10 trends.
22/12/25
Mauritshuis introduceert €4-ticket en verbreekt bezoekersrecord
Het Mauritshuis in Den Haag sluit 2025 af met een historisch hoog aantal bezoekers én kondigt een opvallende nieuwe maatregel aan. Vanaf 1 januari 2026 kunnen bezoekers het museum dagelijks na 16.00 uur binnen voor slechts €4. Met deze stap wil het Mauritshuis kunst toegankelijker maken voor iedereen.
19/12/25
Van plan een roadtrip te maken? Denk ook aan deze praktische zaken
Een roadtrip voelt altijd als een klein avontuur dat je zelf vormgeeft. De vrijheid om te stoppen waar je maar wilt geeft een gevoel dat geen andere reis kan evenaren. Toch begint die ontspannen vibe al bij de voorbereiding. Een kaart vol leuke plekken, een globale route, een playlist die mee kan tot aan de horizon.
18/12/25
Toerisme en recreatie spelen structurele rol in de leefbaarheid
In december heeft Destinatie Nederland een zienswijze ingediend op de Ontwerp Nota Ruimte. Toerisme en recreatie spelen een structurele rol en daar is ruimte voor nodig.
18/12/25
Musea trokken 32 miljoen bezoeken in 2024
Nederlandse musea trokken in 2024 bijna 32 miljoen bezoeken, evenveel als een jaar eerder. Dat zijn er 2 miljoen minder dan in pré-coronajaar 2019. Ook buitenlandse toeristen gaan iets minder (-2%) naar een museum.
18/12/25
Alumni get-together opleidingen tourism management op vakdag
Het is inmiddels een mooie traditie geworden om de vakdag van de Vakantiebeurs te starten met een le...
17/12/25
Exclusief voor leden
Laser en gezellige lampjes maken Bright Nights
Stap in een oase vol met licht, kleur, sneeuw en muziek. Het ideale kerstuitje voor het hele gezin met meer dan 40 attracties én verrassend entertainment, meldt attractiepark Walibi over de Bright Nights.

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...