Geplaatst op: 27-08-2019
Auteur: Redactie
NRIT Media

Gouverneur Theo Bovens opent eerste Vensterbank Musea in Mesch

75 jaar bevrijding in Limburg in herinneringen

Gouverneur Theo Bovens opent eerste Vensterbank Musea in Mesch

Gouverneur Theo Bovens heeft afgelopen zaterdag in Mesch samen met Dieudonné Akkermans, burgemeester van Eijsden-Margraten de eerste vier Vensterbank musea geopend. Precies op de plek waar de eerste geallieerden Nederland binnenkwamen, lieten inwoners van Mesch thuis in hun vensterbank zien welke tastbare herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog zij in huis hebben.

 

‘Hier kom ik niet levend uit.’ Dat was de enige gedachte die Mathieu Thewissen uit Mesch had toen hij als dienstplichtig soldaat in 1940 op Schiphol gebombardeerd werd door de Luftwaffe. „Toen de hel daar losbarstte, lag ik daar alleen onder wat drek. En toen het dan een beetje minderde, stond ik op en hoorde niks meer. En dacht: hier is het einde. De kogels fluiten om mijn oren en alles om me heen brandt en er is niks anders dan vuur om me heen. En ik slof maar door met mijn rozenkrans.” Dit is een fragment uit de oorlogsbrief van de vader van Gilles Thewissen die uiteindelijk 93 jaar is geworden. De brief is met plakband tegen het raam geplakt in een van de eerste Vensterbank musea in Mesch.

 

Veel Limburgers hebben verborgen schatten uit de Tweede Wereldoorlog en dan met name uit de tijd van de bevrijding. Oorlogsattributen, verzetskrantjes, briefkaarten, foto’s, bodemschatten of andere vaak persoonlijke herinneringen. Met het project Vensterbank Museum van Limburg Marketing worden deze voorwerpen tastbaar gemaakt en aan publiek getoond. Doel is om mensen met elkaar op straat in verbinding te brengen en zo aan elkaar de verhalen over de oorlog te vertellen. Zodat het thema ‘vrijheid’ actueel blijft en onderwerp van gesprek.

Gouverneur Bovens heeft de eerst persoonlijke verhalen zaterdag opgehaald en hij was zichtbaar onder de indruk: "Het zijn toch de persoonlijke verhalen die de oorlog laten leven.” Hij roept Limburgers dan ook op om thuis een Vensterbank Museum in te richten om zo hun persoonlijke verhaal te vertellen.

 

Het Vensterbank Museum is vast onderdeel van het televisieprogramma ‘Vrijheidsboot’ dat vanaf 12 september op L1 wordt uitgezonden. In vijf speciale televisie-uitzendingen reist presentatrice Kirsten Paulus over de Maas van Zuid- naar Noord-Limburg, parallel aan de bevrijding van Limburg in 1944-1945. Het Limburgse land ligt geplaveid met indrukwekkende oorlogsverhalen over militairen en burgers, verzetshelden en collaborateurs, over bevrijders en de Duitse bezetter. Die verhalen en het thema leven in (on)vrijheid vormen de rode draad voor de tocht over de Maas.

Kirsten ontvangt aan boord uiteenlopende gasten met één gemene deler: het vieren en herdenken van de Tweede Wereldoorlog in Limburg 75 jaar later. Een selectie van opmerkelijke initiatieven komt uitgebreid aan bod in de gesprekken aan boord van de Maaslakei van Rederij Cascade uit Maasbracht en in reportages.

 

Limburg Herdenkt is een provinciaal project waarmee op een bijzondere en vernieuwende wijze 75 jaar bevrijding wordt herdacht en gevierd. We volgen het spoor van de bevrijders met de Maas als rode draad, die als een lint door Limburg stroomt, net zoals de verhalen. Dit gedachtengoed sluit aan bij de internationale campagne Europe Remembers 75 Years after WWII.

Link: https://vvvmiddenlimburg.nl/nl/limburg-herdenkt-75-jaar-bevrijding,https://youtu.be/yJeZ20lKkco
Trefwoorden: Vensterbankmuseum, Tweede Wereldoorlog, Vrijheidsboot, herdenking Tweede Wereldoorlog, bevrijding

CELTH





||| Nieuws |||

07/03/25
KWbN en VVV Texel verlengen samenwerking: wandelen als duurzame investering in natuur en beleving
Sinds 2022 werken KWbN en VVV Texel samen om wandelen op het eiland te stimuleren. In drie jaar tijd is het aantal wandelaars op Texel toegenomen en zijn er nieuwe routes en initiatieven ontwikkeld.
07/03/25
Minder nieuwe fietsen verkocht
?In 2024 werden in Nederland 858.126 nieuwe fietsen verkocht, 7% minder dan een jaar eerder. De verkopen van nieuwe fietsen hebben een sterk decennium achter de rug maar na een piek tijdens de pandemie, met 1,1 miljoen verkochte fietsen, neemt de verkoop gestaag af.
06/03/25
Exclusief voor leden
Prestaties en ambities van NS en KLM
Twee Nederlandse mobiliteitsiconen kwamen deze week met jaarcijfers over 2024. Die vielen niet mee. NS maakt nog steeds verlies en de KLM rapporteert tegenvallende resultaten. Toch zijn de ambities groot.
06/03/25
Eerste Reiswerk e-learning voor starters
Na maanden hard werken heeft arbeidsmarktfonds Reiswerk zijn eerste e-learning gelanceerd voor mensen die zich oriënteren om de reissector aan de slag te gaan.
06/03/25
Nieuwe visie op toerisme en recreatie voor gemeente Noord-Beveland
De Zeeuwse gemeente Noord-Beveland heeft een nieuwe Visie Duurzame Recreatie en Toerisme 2025-2035 vastgesteld. De visie is in een intensief participatietraject tot stand gekomen onder begeleiding van bureau BUITEN.
06/03/25
Hoe digitaliseert de gastvrijheidssector?
Digitalisering speelt een steeds grotere rol in de Nederlandse gastvrijheidssector. Dat blijk uit onderzoek van NBTC onder ruim 200 ondernemers.
06/03/25
Topjaar voor a&o Hostels
a&o Hostels, Europa's grootste hostelketen, heeft een recordjaar achter de rug en blijft groeien. Groepsreizigers blijven de belangrijkste doelgroep voor de keten.
06/03/25
Eerste park voor Center Parcs in Denemarken
Center Parcs breidt uit naar Denemarken met de opening van hun eerste vakantiepark in Scandinavië, gelegen in Nordborg aan de Baltische kust. Het park biedt 440 luxe cottages met uitzicht op de Oostzee en opent deze zomer.

||| Agenda |||

12/03/25
12/03/25 t/m 12-03-25:  Frysk Toerisme Festival 2025,
Merk Fryslân organiseert op 11 maart 2025 het Frysk Toerisme Festival 2025. Dit event is de opvolge...
18/03/25
18/03/25 t/m 18-03-25: Embrace Quality of Life
Op 18 maart 2025 organiseert Booking Experts het jaarlijkse kennisevent Embrace. Dit evenement is d&...
24/03/25
24/03/25 t/m 24-03-25: 2Daagse Glamping Inspiratiereis
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert van maandag 24 maart 2025 tot en met d...
05/04/25
05/04/25 t/m 05-04-25: Impact Fair
Impact Fair rolt op zaterdag 5 april de groene loper uit voor iedereen die zijn of haar steentje op ...