Geplaatst op: 31-03-2020
Auteur: Marc Gerlings

Bijzondere samenwerking Museum De Lakenhal en Fries Museum in coronacrisis

Bijzondere samenwerking Museum De Lakenhal en Fries Museum in coronacrisis
Links: Claudy Jongstra.. Foto: David Vroom
Kunstenares Claudy Jongstra vindt tijdens de coronacrisis tijdelijk een werkplaats in het Fries Museum om daar door te kunnen werken aan de monumentale installatie NINE voor Museum De Lakenhal. Deze installatie zal later dit jaar te zien zijn in de grote solotentoonstelling van Jongstra in Museum De Lakenhal in Leiden. De twee musea gaan op meer vlakken samenwerken.
 
In het najaar van 2020 presenteert Museum De Lakenhal een grote solotentoonstelling van kunstenaar Claudy Jongstra. De nieuwe expositievleugel van het pas gerestaureerde en uitgebreide museum wordt dan helemaal gewijd aan haar werk. Naast bestaande projecten zal hier de grootste installatie uit de carrière van Jongstra worden getoond, resulterend in ruim 250 m2 zinnelijke beeldervaring. Voor de ontwikkeling van dit monumentale kunstwerk zocht Jongstra nog naar een geschikte werkruimte, wat niet eenvoudig bleek. Gelukkig schoot het Fries Museum te hulp: nu het museum tijdelijk gesloten is vanwege het coronavirus kan Jongstra de komende weken in de grote ontvangsthal van het museum werken. Daar zal zij een tijdelijk atelier inrichten, totdat het Fries Museum weer open gaat. 

Directeur Kris Callens: "We zijn blij dat we zelfs in deze moeilijke tijden kunnen bijdragen aan de realisatie van nieuwe kunst. Dat Claudy Jongstra als kunstenaar in Fryslân kan werken bij ons in de hal, waar een groot werk van haar permanent te zien is, maakt het een logische plek."

Meekijken tijdens het proces

Het Fries Museum en Museum De Lakenhal werken samen met Studio Claudy Jongstra aan de totstandkoming van het nieuwe kunstwerk. Door middel van berichten op de verschillende social media platforms kan iedereen het ontstaansproces volgen en ondertussen kennis maken met de levensfilosofie en het inspirerende toekomstbeeld van Claudy Jongstra. 

Actuele vraag: verandert de maatschappij wezenlijk?

Door de coronacrisis is het openbare leven stilgelegd. Velen vragen zich af hoe het straks verder moet: gaan we weer over tot de orde van de dag? Of gaat er onder invloed van deze crisis iets wezenlijks veranderen? In deze context is het werk van Claudy Jongstra actueler dan ooit. Met haar kunstwerken en levenswijze laat zij zien hoe wij de relatie tussen mens en natuur opnieuw kunnen vormgeven. In 2001 vestigde Jongstra zich in Friesland, waar zij met haar eigen kudde schapen werkt aan een oeuvre dat voornamelijk uit wol en zijde bestaat. Ze is een hartstochtelijk pleitbezorger van duurzaamheid, met oog voor het behoud van biodiversiteit op basis van historische planten- en zadenkennis.



Jongstra: "Bij het maken van kunst is voor mij een holistische benadering van fundamenteel belang. In mijn werk staan de regeneratieve landbouw, lokale materialen en behoud van oude kennis centraal. In deze tijd van coronacrisis blijkt dit nog relevanter en belangrijker dan voorheen. Nu de wereldwijde toeleveringsketens onder de huidige beperkingen staan, merken we de voordelen van het beschermen van lokale hulpbronnen en het nieuw leven inblazen van regionale productiesystemen."
 

Langdurige samenwerking beide musea

Museum De Lakenhal en Claudy Jongstra zijn in 2018 een langdurige samenwerking aangegaan. De kunstenaar en het museum vinden elkaar in de verbinding met de historische textielnijverheid, die in de permanente collectieopstelling rond 'Zeven Eeuwen Leids Laken' wordt getoond. Naast de bovengenoemde solotentoonstelling ontwierp Jongstra ook een Nieuw Leids Laken voor het museum: een wollen stof die op de meter wordt verkocht in de museumwinkel. De komende tentoonstelling wordt ontwikkeld in samenwerking met curator Nicole Roepers en gastcurator Suzanne Oxenaar, met een publicatie van uitgeverij See All This. Behalve de nieuwe installatie zal Jongstra ook het project WOVEN SKIN tonen. De openingsdatum van de tentoonstelling wordt bekend gemaakt als Museum De Lakenhal weer open gaat voor publiek.
Topics:Cultuur

CELTH



||| Nieuws |||

17/03/26
Exclusief voor leden
Nala Village opent met eerste Horizon Festival
Op 18 en 19 juli vindt in de Achterhoek de eerste editie plaats van Horizon Festival, een nieuw tweedaags boutique festival waar internationale livemuziek en welzijn samenkomen. Nala Village is een nieuw concept in vakantieparken, sterk op duurzaamheid en natuurbeleving gericht.
17/03/26
Drenthe investeert in Nationale Parken op de grens met Friesland
De provincie Drenthe stelt €176.000 beschikbaar om Nationaal Park Dwingelderveld, Nationaal Park Drents-Friese Wold en Oerlandschap Holtingerveld verder te versterken.
17/03/26
Exclusief voor leden
Wie denken we dat we zijn?
Hoe ziet jouw familie, vriendengroep of sportclubje eruit als je jullie gezamenlijke verhaal zou vangen in één vlag? Vanaf 28 maart nodigt het Nederlands Openluchtmuseum bezoekers uit om dat zelf te ontdekken tijdens de nieuwe familieactiviteit Wie denken we dat we zijn?!
17/03/26
Eerste ACSI innovatie award uitgereikt
Campingspecialist ACSI heeft de eerste ACSI Innovation Awards uitgereikt. Uit handen van directeur Ramon van Reine ontvingen Camping De Lilse Bergen, Marveld Recreatie, Vakantiepark Eiland van Maurik en Henk Pen Campers & Caravans een award.
16/03/26
Gerard Kremer nieuwe voorzitter Raad van Toezicht Marketing Drenthe
Per 1 april wordt Gerard Kremer de nieuwe voorzitter van de Raad van Toezicht van Marketing Drenthe. Hij volgt Robert Berting op, die deze functie 9 jaar heeft bekleed.
16/03/26
Direct boeken via je eigen website: waarom accommodaties minder afhankelijk willen zijn van OTA’s
Al jarenlang spelen platforms zoals Booking.com en Airbnb een belangrijke rol in de reisbranche. Ze brengen accommodaties onder de aandacht bij een groot internationaal publiek en maken het voor reizigers eenvoudig om verblijfplaatsen te vergelijken.
16/03/26
Klimbos Assen 1 april ope
Klimliefhebbers uit het noorden van Nederland kunnen hun hart ophalen: op 1 april opent het nieuwe Klimbos Assen officieel haar deuren.
16/03/26
RBT Heuvelrug & Vallei ziet groei in belangstelling
De Utrechtse Heuvelrug trekt steeds meer bezoekers. In 2025 bereikten campagnes rond natuur, erfgoed en recreatie miljoenen mensen. Daarnaast bezochten 792.000 mensen de website www.opdeheuvelrug.nl, een stijging van ongeveer 7 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Dat blijkt uit het jaarverslag 2025 van Regionaal Bureau voor Toerisme (RBT) Heuvelrug & Vallei.

||| Agenda |||

02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...