Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 02-11-2020
Auteur: Redactie
NRIT

Veluwse recreatieondernemers aan de slag met het versterken van de biodiversiteit

Veluwse recreatieondernemers aan de slag met het versterken van de biodiversiteit
Afbeelding van Joop van der Schaaf via Pixabay
Veluwse recreatieondernemers trekken zich de achteruitgang van de biodiversiteit aan en gaan deze versterken. Eerste initiatief is deelname aan de cursus ‘Vitale Vakantieparken, natuurlijk’. Deze praktijkcursus maakt ondernemers en medewerkers bewust van het belang en de kansen die de natuur op hun park biedt. De cursus ‘wordt georganiseerd door het programma Vitale Vakantieparken. 

De kwaliteit van de Veluwse natuur staat onder druk. Zo’n 40% van de planten en dieren in Gelderland staan op de Rode lijst van bedreigde soorten. Stikstof heeft daarbij juist op de kwetsbare Veluwse zandgronden een negatieve invloed. Een groep ondernemers met vakantieparken en campings op de Veluwe gaat aan de slag om zelf bij te dragen aan het versterken van de biodiversiteit in het gebied. Op donderdag 29 oktober zijn zij gestart met de cursus Vitale Vakantieparken, natuurlijk. De cursus is één van de initiatieven waarmee het programma Vitale Vakantieparken bijdraagt aan een duurzamere Veluwe. 

Nul-meting voor elk park

De praktijkcursus - door de Corona maatregelen enigszins in vorm aangepast - maakt ondernemers en medewerkers bewust van het belang en de kansen die de natuur op hun park biedt. De deelnemers leren de natuurwaarde van hun terrein te verhogen en leren hoe ze dit zichtbaar en beleefbaar kunnen maken voor hun bezoekers. Per park is een nul-meting uitgevoerd om inzicht te krijgen in verbetermogelijkheden. Tijdens zes dagdelen krijgen deelnemers een training waarin ze leren én zelf aan de slag gaan. Na afloop ontvangen de cursisten een strippenkaart waarmee ze concrete maatregelen kunnen uitvoeren op hun park. IVN Gelderland en Stichting Landschapsbeheer Gelderland, met medewerking van Natuurmonumenten, zorgen voor de inhoud van de cursus.  

Waarom deelnemen?

"Op onze bijzondere plek willen we niet alleen zorgen voor een heerlijke locatie voor onze gasten om van te genieten, maar net zo belangrijk, ook zorgen voor al het andere dat hier leeft. Hoe meer wij leren, des te beter kunnen we alle natuurbelangen beschermen en ontwikkelen. Als wij ons beheer, wat we toch altijd al moeten doen, anders kunnen uitvoeren voor een betere omgeving, dan is dat ‘makelijke winst’ voor de natuur ”, aldus Annemieke Baumann, eigenaar van Camping de Bankenburg in Heerde.  

René Zweers, eigenaar van Camping de Wildhoeve in Emst: "Eén van onze belangrijkste USP’s is onze mooie natuurlijke ligging, dat moeten de gasten dan natuurlijk in hoge mate op het terrein ervaren!” 

En daarmee raken deze cursisten precies de kern van wat het programma Vitale Vakantieparken met deze cursus beoogt. De praktijkcursus reikt ondernemers concrete handvatten aan om zelf de handen uit de mouwen te steken. Door recreatieondernemers te informeren en realistische verbetermogelijkheden te laten zien, hoopt het programma hen te inspireren en tot actie aan te zetten.  

Divers en hoogwaardig aanbod

De cursus ‘Vitale Vakantieparken, natuurlijk’ wordt georganiseerd door het programma Vitale Vakantieparken in samenwerking met Veluwe op 1. In het programma Vitale Vakantieparken slaan elf Veluwse gemeenten en de provincie Gelderland de handen in één om samen met recreatieondernemers en anderen te werken aan een divers en hoogwaardig aanbod van vakantieparken op de Veluwe. Duurzaamheid is een belangrijk thema. Onder de vlag ‘472 kansen voor een duurzamere Veluwe’ wordt aan diverse samenhangende projecten gewerkt om de duurzaamheid op en rond de bijna 500 Veluwse vakantieparken te versterken. Deze eerste ronde van de cursus betreft een pilot met zes vakantieparken en campings uit de gemeenten Epe en Heerde. Insteek is de cursus bij succes een vervolg te geven.
Trefwoorden: verblijfsrecreatie, vakantieparken, bungalowparken, campings, kampeerterreinen, natuur

CELTH



||| Nieuws |||

01/04/25
Vloer Recreatie Vakbeurs voor 80% gevuld
Met nog ruim zeven maanden te gaan tot de Recreatie Vakbeurs op 11, 12 en 13 november 2025 in Evenementenhal Hardenberg, is de beursvloer nu al voor maar liefst 80% geboekt.
01/04/25
Week van de Duurzame Waterrecreatie
In de week van 22 tot en met 28 mei 2025 vindt voor de derde keer op rij de Week van de Duurzame Waterrecreatie plaats. Tijdens deze week staan verschillende kennisonderwerpen op het gebied van duurzame waterrecreatie in de schijnwerpers.?
01/04/25
Tegenslagen voor culturele sector en
"Laten we samen verder bouwen aan een culturele en creatieve sector die blijft verbinden en vernieuwen". Met deze oproep opent voorzitter Kristel Baele het online jaarverslag 2024 van de Raad voor Cultuur, dat vandaag is gepubliceerd.
01/04/25
Exclusief voor leden
Plopsaland De Panne viert 25e verjaardag met spectaculaire parade
Plopsaland De Panne heeft op 29 maart 2025 haar 25e jubileumseizoen geopend met een groots feest, in aanwezigheid van talrijke bekende Vlamingen en prominenten. Het hoogtepunt van de viering is de gloednieuwe 25 Celebration Parade, een kleurrijke stoet met acht praalwagens, tientallen dansers en de Studio 100-figuren.
01/04/25
Brabant verwelkomt nieuw wandelplatform: WandelStarter
Brabantse wandelaars kunnen vanaf vandaag hun hart ophalen met het nieuwe platform WandelStarter. Dit digitale initiatief, gelanceerd door Brabant Partners en partners, biedt een overzicht van meer dan 200 startpunten voor prachtige wandelroutes in de regio.
01/04/25
Nieuw personage in Slagharen: Burgemeester Bright verwelkomt gasten
De introductie van Burgemeester Bright naast alle bestaande personages zorgt voor extra beleving voor de bezoekers.
01/04/25
Exclusief voor leden
Cruiseschepen in Rotterdam aan de stekker
Een mijlpaal in de verduurzaming van de Rotterdamse haven is bereikt: cruiseschepen aan de Wilhelminakade kunnen vanaf nu gebruikmaken van walstroom. Dit betekent dat ze hun motoren niet langer hoeven te laten draaien om stroom te produceren wat en aanzienlijke verminderen van geluidsoverlast en luchtvervuiling oplevert.
31/03/25
Nederlandse reizigers ontdekken Korea
Korea is in opmars als populaire reisbestemming onder Nederlandse vakantiegangers.

||| Agenda |||

05/04/25
05/04/25 t/m 05-04-25: Impact Fair
Impact Fair rolt op zaterdag 5 april de groene loper uit voor iedereen die zijn of haar steentje op ...
12/04/25
12/04/25 t/m 12-04-25: Campervan Days
Na een succesvolle eerste editie in 2024 keert Campervan Days op 12 en 13 april 2025 terug...
05/05/25 t/m 11-05-25
05/05/25 t/m 11-05-25: The Greater Bay Area Leisure Tour
Het Nederlandse J2Leisure organiseert samen met haar Chinese partner Glopen van 5 tot en met 11 mei ...
26/05/25
26/05/25 t/m 26-05-25: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2025
De Breda University of Applied Sciences organiseert in samenwerking met het Ministerie van Infr...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...