Geplaatst op: 20-04-2021
Auteur: Marc Gerlings

Fietsproject voor ouderen op eigen benen

Voorbeeld: recreatie en maatschappelijk doel

Fietsproject voor ouderen op eigen benen
Ouderen beleven veel plezier aan Fietsen Alle Jaren. Foto: Babs Witteman / Fietsersbond
Het project Fietsen Alle Jaren van de Fietsersbond is vanaf april 2021 geheel in handen van de nieuwe Stichting Fietsen Alle Jaren, opgericht door een groep enthousiaste vrijwilligers. Met deze organisatieverandering moet de drempel om een nieuw lokaal initiatief te starten en om aan te sluiten bij de landelijke community kleiner worden, zodat de doelstelling ‘Een leven lang wind door je haar’ voor meer ouderen gerealiseerd kan worden. Het project loopt al op 15 locaties.

De vrijwilligers van Fietsen Alle Jaren nemen per keer twee kwetsbare of niet meer mobiele mensen mee voor een fietstocht in een riksja. Samen met één of twee passagiers gaan vrijwillige bestuurders in een riksja op stap, bijvoorbeeld langs plaatsen waar zij vroeger gewoond en gewerkt hebben. Onderweg delen de passagiers met elkaar en met de bestuurder hun herinneringen.

15 locaties

Op dit moment rijden er al riksja’s op 15 locaties in ons land. In een aantal steden rijden er zelfs al meerdere riksja’s rond. Oorspronkelijk komt het idee uit Denemarken, waar de riksja’s binnen enkele jaren een enorm succes zijn geworden. Het initiatief is inmiddels in veel landen onder de paraplu van Cycling Without Age opgestart. Boi Huisman bracht het initiatief naar zijn woonplaats Nijmegen, waarna de Fietsersbond het project in 2016 adopteerde. Zo begon de Nederlandse Fietsen Alle Jaren-gemeenschap vorm en volume te krijgen. In de zomer van 2018 kon dankzij de New Mobility Foundation een slim digitaal boeking- en beheersysteem worden gelanceerd, waardoor vrijwilligers meer tijd kregen om te fietsen in plaats van bezig te zijn met plannings- en organisatiewerkzaamheden.

Vereenvoudiging

De afgelopen jaren heeft de Fietsersbond met veel hulp van vrijwilligers geprobeerd om het project te laten groeien en in meer gemeentes met riksja’s te rijden. Vaak bleek de zoektocht naar voldoende financiering, tijd en vrijwilligers een groot struikelblok. Via de nieuwe Stichting Fietsen Alle Jaren, geheel opgezet door vrijwilligers, wordt het eenvoudiger om een nieuw initiatief te starten en zijn er goede mogelijkheden om in de komende jaren meer ouderen het gevoel van de wind door hun haren te geven. De Stichting Fietsen Alle Jaren wil de Fietsersbond hartelijk danken voor de belangrijke rol om het project in Nederland op te starten en hoopt hier de komende jaren een passend vervolg aan te geven. 

Marion Scholten, voorzitter van Stichting Fietsen Alle Jaren, is alvast hoopvol: "Ik verheug mij erop samen met ons team mensen te kunnen enthousiasmeren voor dit prachtige vrijwilligerswerk, in de hoop hen bij onze stichting te mogen verwelkomen. Alle jaren de wind door je haren voelen waaien lijkt zo vanzelfsprekend, maar is dat niet voor iedereen. Wij klimmen hier graag voor op de fiets!”

Geïnteresseerden voor het starten van een initiatief in hun gemeente kunnen contact opnemen met Marion Scholten, voorzitter van Stichting Fietsen Alle Jaren via www.fietsenallejaren.nl.
Link: https://fietsenallejaren.nl/
Trefwoorden: fietsen, ouderen, riksja, mvo

CELTH



||| Nieuws |||

30/12/25
VrijetijdsTrends 2026: Balans, Kamperen en Hyperpersonalisatie domineren het jaar
Het jaar 2026 zal voor de vrije tijd draaien om balanstijd, camping comeback, slow travel en hyperpersonalisatie. Bestedingen aan leisure en toerisme stijgen licht met 1-2%. Wat ziet Goof Lukken in deze trends nog meer?
23/12/25
Horeca in 2026: Gematigde groei, bij stijgende prijzen
De vooruitzichten voor de Nederlandse horeca in 2026 zijn voorzichtig positief. Consumenten geven naar verwachting iets meer uit dankzij een verbeterde koopkracht, maar uitbundige groei blijft uit. ING Research voorspelt een volumegroei van circa 1% voor de sector bij een gemiddelde prijsstijging van 4%. Het lage consumentenvertrouwen en zorgen over hoge prijzen temperen de bestedingen.
22/12/25
Tien reistrends voor 2026
De wereld van toerisme verandert razendsnel. Reizigers zoeken niet alleen bestemmingen, maar ook vrijheid, comfort, betekenis, rust en authenticiteit. NBTC presenteert in de Trendpublicatie 2026 tien trends die de komende jaren richting geven aan de Nederlandse toeristische sector. Ontdek de 10 trends.
22/12/25
Mauritshuis introduceert €4-ticket en verbreekt bezoekersrecord
Het Mauritshuis in Den Haag sluit 2025 af met een historisch hoog aantal bezoekers én kondigt een opvallende nieuwe maatregel aan. Vanaf 1 januari 2026 kunnen bezoekers het museum dagelijks na 16.00 uur binnen voor slechts €4. Met deze stap wil het Mauritshuis kunst toegankelijker maken voor iedereen.
19/12/25
Van plan een roadtrip te maken? Denk ook aan deze praktische zaken
Een roadtrip voelt altijd als een klein avontuur dat je zelf vormgeeft. De vrijheid om te stoppen waar je maar wilt geeft een gevoel dat geen andere reis kan evenaren. Toch begint die ontspannen vibe al bij de voorbereiding. Een kaart vol leuke plekken, een globale route, een playlist die mee kan tot aan de horizon.
18/12/25
Toerisme en recreatie spelen structurele rol in de leefbaarheid
In december heeft Destinatie Nederland een zienswijze ingediend op de Ontwerp Nota Ruimte. Toerisme en recreatie spelen een structurele rol en daar is ruimte voor nodig.
18/12/25
Musea trokken 32 miljoen bezoeken in 2024
Nederlandse musea trokken in 2024 bijna 32 miljoen bezoeken, evenveel als een jaar eerder. Dat zijn er 2 miljoen minder dan in pré-coronajaar 2019. Ook buitenlandse toeristen gaan iets minder (-2%) naar een museum.
18/12/25
Alumni get-together opleidingen tourism management op vakdag
Het is inmiddels een mooie traditie geworden om de vakdag van de Vakantiebeurs te starten met een le...

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...