Geplaatst op: 09-08-2021
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Opleving boekingen voor zomer- en najaarsvakantie

Opleving boekingen voor zomer- en najaarsvakantie

Hoe vergaat het vakantievierend Nederland en wat zijn de vooruitzichten voor de nazomer? We zochten het uit op basis van data van Zoover, de Vakantiediscounter en Belvilla.

Na de opleving van het virus in juli was er volgens Zoover in die maand veel minder belangstelling voor vakanties dan in juni. Vakantiegangers zochten in juli voor hun bestemming vooral in Nederland, Frankrijk en Italië, maar de meeste vakanties zijn de afgelopen maand geboekt in Griekenland, Spanje en Turkije. De top 3 van populaire vakantielanden is daarmee hetzelfde als in juni.

Meeste vakanties naar Kreta

In Nederland zochten mensen vooral naar vakanties in Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Overijssel. In het buitenland waren het Rhônegebied, de Provence, Languedoc, Kreta en plaatsen rond het Gardameer populaire zoekbestemmingen. Hoewel Turkije op de 10e plek stond bij het zoeken naar een vakantieland, zijn uiteindelijk 14 procent van alle vakanties geboekt naar dat land. Met name de Turkse Rivièra en de Turkse Egeïsche kust blijven populaire bestemmingen, ondanks de vrij strenge reisvoorschriften voor Turkije.

In juli zijn via Zoover veruit de meeste vakanties geboekt naar Kreta. Andere populaire eilanden zijn Mallorca, Rhodos, Kos, Gran Canaria, Ibiza en Tenerife. Bijna driekwart van de vakantiegangers boekte een hotel. Villa’s of chalets werden, net als eerder dit jaar, nauwelijks geboekt in juli.

Run op last-minute pakketreizen

De Vakantiediscounter ziet nadat Europa op ‘geel’ werd gezet in haar boekingscijfers een run op last-minute pakketreizen. Zo vertrekt 42% van de reizigers binnen twee weken na het maken van een boeking. Bijna 90% vertrekt binnen zes weken na het boeken van een pakketreis. De Vakantiediscounter ziet al met al een verdrievoudiging van het totaal aantal boekingen in de week na aankondiging van de nieuwe reisadviezen. Van alle boekingen gaat meer dan 70% naar Griekenland en Spanje. 

Vakantieboekingen

Nog veel voor augustus geboekt

Ook huizenverhuurder Belvilla ziet aan het eind van de zomervakantie het aantal boekingen voor de rest van augustus nog groeien. Zo neemt het aantal boekingen naar onder meer Spanje (+133%), België (+17%) en Duitsland (+14%) nog steeds toe.

Najaarsvakantie volop geboekt

De dataexperts van Belvilla richten de blik ook op het najaar. Zij zien de afgelopen week een groei van 41% in het aantal boekingen voor het najaar. De afgelopen week werd er voor de nazomer periode (maanden september en oktober) opvallend veel geboekt naar Spanje (+113%), Oostenrijk (+108%), en Frankrijk (+147%). De boekingen naar vakantiehuizen binnen Nederland namen toe met 33%. 

Hanita van der Meer, director PR and Communications van Belvilla: "De voorzichtigheid die we in het voorjaar zagen, zien we nu veel minder. De vakantiegangers lijken het nu ook aan te durven om buiten het hoogseizoen een vakantiehuis te boeken. We zien ook dat er steeds verder op voorhand geboekt wordt. Het vertrouwen om in het najaar zorgeloos op reis te kunnen is dus groot.” 

Trefwoorden: vakanties, binnenlands toerisme, uitgaand toerisme, vakantieplannen

CELTH



||| Nieuws |||

12/03/26
Exclusief voor leden
Audax start met Bruna Reizen
De Audax Groep meldt een opvallende uitbreiding van haar activiteiten. Vanaf medio april 2026 kunnen klanten in alle Bruna winkels én bij bijna tweehonderd vestigingen van The Read Shop ook reizen boeken via het nieuwe label Bruna Reizen.
11/03/26
Exclusief voor leden
Geopolitieke ontwikkelingen raken Drents Museum: uitstel tentoonstelling
Gisteren kreeg het Drents Museum van het Indiase ministerie van Cultuur het bericht dat zij vanwege de huidige geopolitieke spanningen heeft besloten de circa 60 kunstwerken voor de tentoonstelling Amrita Sher-Gil - 'Europa is van Picasso, India is van mij' niet op transport te laten gaan.
11/03/26
Exclusief voor leden
Airport Campus op Groningen Airport maar wie haakt aan?
Huisvestingsadviseur Draaijer heeft in opdracht van Groningen Airport Eelde onderzoek gedaan naar de doorontwikkeling van de Airport Campus. Het advies is positief maar nu moet de luchthaven op zoek naar partners.
11/03/26
ACM controleert digitale economie extra scherp
In haar ‘Focus op digitale economie 2026’ maakt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) duidelijk waar zij het verschil wil maken. De toezichthouder richt zich komend jaar met name op de digitale weerbaarheid van Nederland en Europa, meer zeggenschap voor gebruikers over eigen data, en een toegankelijke en veilige online omgeving voor iedereen.
11/03/26
Europees Parlement wil creatief werk beschermen tegen AI
Creatieve producten waar auteursrecht op zit moeten worden beschermd tegen gebruik door kunstmatige intelligentie (AI). Dat wil het Europarlement. Ook moeten creatieve makers een vergoeding krijgen wanneer AI gebruik maakt van hun producten.
11/03/26
Exclusief voor leden
Wintersport 2025-2026: lawinegevaar en kniebandletsels
Wintersport 2025-2026: lawinegevaar en kniebandletsels Nu de voorjaarsvakantie ten einde loopt, maakt Alarmcentrale Eurocross de balans op van het wintersportseizoen. Lawinegevaar en meer kniebandletsels kenmerken het wintersportseizoen. Waar vorig jaar nog een forse stijging in het aantal meldingen tijdens de voorjaarsvakantie te zien was, verschuift de druk dit jaar naar het vroege seizoen. Sinds december ziet de alarmcentrale een stijging van 4% in het totale aantal wintersportdossiers, met een opvallende piek in december en januari. Naast een verschuiving in het type letsel, werd het seizoen getekend door ernstige incidenten als gevolg van lawinegevaar. Lawinegevaar in de Alpen Een opvallend aspect dit jaar in het wintersportseizoen waren de vele lawines. De instabiele situatie in de bergen leidde tot diverse meldingen bij Eurocross over lawinegevaar. Met name in Oostenrijk waren er dit jaar meer lawines dan normaal. Over het algemeen gingen de vragen en meldingen over logistieke hulpverzoeken van gestrande reizigers als gevolg van afgesloten wegen. Naast deze meldingen heeft de alarmcentrale ook te maken gehad met ernstige dossiers als gevolg van lawinegevaar. Opvallende blessuretrend: knieën en heupen Wat betreft de medische meldingen ziet Eurocross een duidelijke trend. Meer dan een kwart van alle letsels betrof kniebandletsel, een fors groter aandeel dan vorig jaar. Dit type letsel wordt vaak in verband gebracht met papperige sneeuw condities, waarin ski's sneller blijven vastzitten. Daarnaast valt op dat er dit jaar veel heupfracturen zijn gemeld, vooral bij jonge wintersporters. Ook schouderblessures (uit de kom en sleutelbeenbreuken) en hersenschuddingen blijven veelvoorkomende redenen voor contact met de alarmcentrale. In totaal zijn er sinds december al meer dan 260 wintersporters gerepatrieerd naar Nederland, deels via de weg en deels per medische vlucht. Vroege piek en zelfoverschatting Hoewel de voorjaarsvakantie zelf 7% minder dossiers telde dan vorig jaar, was de start van het seizoen (december en januari) juist extreem druk met een stijging van 23%. Eurocross koppelt deze cijfers deels aan de sneeuwcondities en deels aan het gedrag op de piste. Daarnaast blijkt dat zelfoverschatting een duidelijk probleem blijft onder wintersporters. De gemiddelde skiër neemt meer risico dan daadwerkelijk past bij zijn ervaring. Dit vergroot de kans op ernstige valpartijen. Eurocross verleent met circa 600 medewerkers vanuit kantoren in 4 landen 24 uur per dag, 7 dagen per week hulp aan de klanten van haar opdrachtgevers, die een medisch- of reisprobleem hebben, bij pech of ongeval met de auto of die hulp nodig hebben in en om het huis. Eurocross maakt deel uit van Astrum Assistance Alliance, een alliantie van alarmcentrales in Europa die ruim 50 miljoen klanten in meer dan 20 verschillende landen bedient. Eurocross is onderdeel van Achmea.
11/03/26
Pieter Elbers weg bij IndiGo na maandenlange onrust
Pieter Elbers, voormalig topman van KLM, legt per direct zijn functie neer bij de Indiase luchtvaart...
10/03/26
Slimme verpakkingen: winst voor jouw recreatiebedrijf
De toerisme- en recreatiesector bruist van activiteit, maar staat ook voor continue uitdagingen. Gastvrijheid is de kern, maar efficiëntie achter de schermen is net zo belangrijk. Hoewel verpakkingen vaak als een detail worden gezien, spelen ze een verrassend grote rol in de dagelijkse bedrijfsvoering en de algehele gastervaring. Laten we eens kijken waarom doordachte verpakkingskeuzes van belang zijn voor jouw bedrijf.

||| Agenda |||

02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...