Geplaatst op: 26-08-2021
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Sector stuurt noodkreet aan minister-president

Sector stuurt noodkreet aan minister-president
Afbeelding van Darko Djurin via Pixabay

Gastvrij Nederland heeft samen met andere brancheorganisaties in de gastvrijheidssector een noodkreet aan minister-president Rutte gestuurd. Ze maken zich grote zorgen om het stoppen van de steunmaatregelen na het derde kwartaal. De noodkreet wordt ingegeven door het feit dat veel bedrijven nog lang niet op hun normale niveau kunnen opereren door (internationale) maatregelen om de pandemie te beteugelen. Ook het feit dat het veelal om kapitaalintensieve bedrijven gaat verdiept de problematiek. Daarnaast maken de organisaties zich zorgen om het risico dat zonder maatregelen een deel van de toeristische- en congresinfrastructuur verdwijnt. Dat zou naast het grote persoonlijke leed kapitaalvernietiging betekenen.

De brief is ondertekend door CLC-Vecta, CBRB, HISWA RECRON, KNV, KHN, KVNR en het platform Gastvrij Nederland van VNO-NCW en MKB-Nederland.

Grote problemen op microniveau

In de brief constateren de organisaties dat de Nederlandse economie op macroniveau inderdaad weer op volle toeren draait maar op microniveau is dat nog lang niet het geval. "Met dit schrijven vragen we uw nadrukkelijke aandacht voor een groep ondernemers die het zonder hulp en steun de komende maanden alsnog niet gaat redden. Die door de overheidsmaatregelen tot nu toe tot op het bot heeft ingeteerd op het eigen vermogen en voor wie stoppen óók geen optie is. Een groep met specifieke problemen die tot dusver onvoldoende zijn onderkend en het hart van onze toeristische- en congresinfrastructuur vormt”, schrijven de organisaties. 

Ondernemers hebben alles al gedaan

De bedrijven waarover wordt gesproken hebben hoge kapitaalslasten en een hoge mate van afhankelijkheid van binnen- en buitenlandse gasten. Het gaat onder andere om touringcarbedrijven, hotelketens, rondvaartbedrijven, locaties voor beurzen en congressen, evenementen, groepsaccommodaties en reisbedrijven. Dat met aanstaande verdere versoepelingen bijna alles weer kan in Nederland helpt deze bedrijven onvoldoende. "Natuurlijk begrijpen wij dat – zoals we vaker horen en lezen – ‘ondernemers niet volledig en eindeloos met overheidsgeld overeind kunnen worden gehouden’. Niet voor niets hebben wij zelf veel van ons eigen (privé) vermogen in onze bedrijven gestopt. En wees ervan overtuigd dat wij alles doen wat we kunnen om ons aan de huidige situatie aan te passen, om onze mooie bedrijven – vaak met een lange historie – van de ondergang te redden. Maar wij kunnen dat niet alleen én niet eenvoudig. In onze kapitaalintensieve bedrijven – zoals met een fors wagenpark, vloot, diverse hotelpanden of enorme vooruitbetaalde reissommen – hebben we weinig mogelijkheden om in de kosten te snijden. We hebben al mensen moeten laten gaan, maar in ons soort bedrijven zet alleen het inkrimpen van het personeelsbestand (te) weinig zoden aan dijk. En businessmodellen grondig aanpassen, dat kost tijd; meer tijd dan we nu krijgen doordat de steun aan het einde van het derde kwartaal stopt.

Maatwerk van overheid verwacht

De organisaties vragen minister-president Rutte om een gesprek en maatwerk. "Onze bedrijven zijn geen ‘dor hout’; wij zien en hebben volop perspectief”, schrijven ze in de noodkreet. "Wij hebben nu overcapaciteit, hetgeen veel kost.” Maar ze moeten ook erkennen dat ze net als iedereen niet weten wat het nieuwe normaal word. Maar ze willen niet met steeds beter zicht op onze toekomst vlak voor de eindstreep omvallen en de bedrijven aanpassen aan de realiteit. "Zonder steun om hopelijk tijdelijke overcapaciteit te financieren, redden wij het niet. Wij vragen de overheid ons bij te staan, om ook voor onze bedrijven toekomstperspectief te houden. Dat is met het steunbeleid voor de meeste andere bedrijven ook gelukt. Er is teveel opgebouwd aan vloot, hotelwezen, touringcarbedrijven, congresgebouwen en andere capaciteit om dat nu zonder meer kapot te laten gaan. Dat zou funest zijn voor onze uitstekende toeristische en congresinfrastructuur, die juist zo enorm belangrijk is voor de Nederlandse economie.”

Topics:Beleid
Trefwoorden: beleid, corona, crisis

CELTH





||| Nieuws |||

06/02/25
Exclusief voor leden
Drie ton voor extra publieksprogramma Groninger Museum
Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft besloten om het Groninger Museum een vierj...
06/02/25
Van Gogh Homeland presenteert de Groene Kathedraal
De Tilburgse Spooorzone krijgt in het voorjaar van 2026 in de vorm van een Groene Kathedraal een tijdelijk stedelijk lunapark. De Groene Kathedraal wordt een podium voor een prikkelend programma voor een breed publiek, waar met positiviteit en verbeeldingskracht aandacht wordt gevraagd voor dilemma’s en oplossingen voor de grote duurzaamheidsopgaven in Brabant, het Homeland van Vincent van Gogh.
05/02/25
Laatste jaar uitvoeringsprogramma BRTN 2020-2025
Dit jaar markeert het laatste jaar van de uitvoering van het Basisrecreatietoervaartnet (BRTN) 2020-2025. Tegelijkertijd wordt er gewerkt aan het opstellen van nieuwe bestuurlijke afspraken voor de periode vanaf 2026, waarin de rol van AI toeneemt.
28/01/25
Exclusief voor leden
VNG: Permanente bewoning van recreatiewoningen moet lokaal maatwerk blijven
Het al dan niet toestaan van permanente bewoning van recreatiewoningen moet een lokale afweging blijven, aldus de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Gemeenten kunnen dit in overleg met eigenaren en bewoners van vakantieparken bepalen. De VNG roept de Tweede Kamer op om tegen het voorstel voor landelijke regie te stemmen.
24/01/25
Commissie voor natuurherstel opgericht
Een ministeriële commissie voor natuurherstel in Nederland wordt opgericht. Deze commissie wordt opgericht na twee recentelijke rechterlijke uitspraken om haast te maken met het herstel.
24/01/25
Positief oordeel over drie Limburgse musea
Het provinciebestuur van Limburg heeft het rapport ontvangen van de Visitatiecommissie Provinciale Musea 2024. Voornamelijk is inhoudelijk aar de musea gekeken maar toerisme speelt ook een rol.
15/01/25
7 Kamerleden ontvangen Ondernemersagenda Gastvrijheidssector
Op dinsdagmiddag 14 januari hebben diverse branchevertegenwoordigers in het platform Gastvrij Nederland de Ondernemersagenda van de Gastvrijheidssector aangeboden in de Tweede Kamer.
13/01/25
Exclusief voor leden
Waterbedrijven mogen op meer locaties water oppompen
Voor de vrijetijdseconomie is het van groot belang dat gasten altijd over goed schoon drinkwater kun...