Geplaatst op: 21-02-2022
Auteur: NRIT redactie

Accommodaties vol met Nederlanders in 2021 - nog minder buitenlandse bezoekers

Accommodaties vol met Nederlanders in 2021 - nog minder buitenlandse bezoekers
De daling van het aantal buitenlandse gasten was vergeleken met een jaar eerder het grootst bij de hotels (-14 procent).
Uit alle signalen bleek afgelopen jaar al dat veel accommodaties vooral een goede zomer draaiden. Dat is nu te zien in de CBS-cijfers van logiesaccommodaties over 2021. Het aantal buitenlandse gasten zakte nog verder weg (-13%). Dat gemis is goed voelbaar in de rest van het jaar.

Het aantal buitenlandse toeristen dat in 2021 in de Nederlandse logiesaccommodaties heeft overnacht is vergeleken met een jaar eerder met 13 procent gedaald. Vergeleken met 2019 lag dat vorig jaar 69 procent lager. 

Het aantal binnenlandse gasten nam het laatste jaar wel toe, het is nu bijna op het niveau van 2019. In 2021 overnachtten 32 miljoen Nederlandse en buitenlandse toeristen in de logiesaccommodaties, in totaal 17 procent meer dan een jaar eerder maar nog altijd 30 procent minder dan in 2019. Dat meldt het CBS op basis van nieuwe voorlopige cijfers.

Hotels missen buitenlandse bezoekers

In 2021 overnachtten er 6,3 miljoen buitenlandse gasten in de Nederlandse logiesaccommodaties. Met uitzondering van de groepsaccommodaties liet het aantal buitenlandse gasten vorig jaar bij alle typen accommodaties een afname zien. De daling was vergeleken met een jaar eerder het grootst bij de hotels (-14 procent). Vergeleken met 2019 overnachtten vorig jaar zelfs 72 procent minder buitenlandse toeristen in de Nederlandse hotels en aanverwante accommodaties.

Meer binnenlandse gasten

Het aantal binnenlandse gasten nam vorig jaar ten opzichte van 2020 met 28 procent toe naar 25,7 miljoen, ongeveer evenveel als het jaar van voor de corona-epidemie. De stijging was bij alle typen accommodaties zichtbaar maar relatief het grootst bij de groepsaccommodaties. Vergeleken met 2019 kregen de kampeerterreinen en huisjesterreinen respectievelijk 29 en 23 procent meer Nederlandse gasten.

Grote Duitse markt loopt verder terug

In 2021 waren er opnieuw minder gasten uit Duitsland en het Verenigd Koninkrijk in de Nederlandse logiesaccommodaties. Vergeleken met een jaar eerder daalde het aantal gasten uit Duitsland met 24 procent tot 2,5 miljoen. Het aantal gasten uit het Verenigd Koninkrijk nam met 65 procent af tot 210 duizend. Ten opzichte van 2019 lag het aantal Duitse gasten 60 procent lager, het aantal gasten uit het Verenigd Koninkrijk was 91 procent minder. Het aantal Belgische gasten bleef ongeveer gelijk. In vergelijking met 2019 lag dat 56 procent lager.

Het aantal toeristen uit de overige Europese landen nam in 2021 ten opzichte van een jaar eerder met 15 procent toe, vergeleken met 2019 was dat altijd nog 64 procent minder. Het aantal gasten uit de rest van de wereld nam met 6 procent af ten opzichte van 2020. In vergelijking met 2019 was het aantal gasten 84 procent lager.

Zeeland boekt grootste winst

Het aantal gasten in de logiesaccommodaties is in 2021 in vergelijking met een jaar eerder het meest toegenomen in Zeeland, het steeg met 30 procent naar 2,6 miljoen. 

Groningen was de enige provincie waar het aantal gasten daalde (-4 procent).

In vrijwel alle provincies kwamen er vorig jaar vergeleken met 2019 minder gasten. Alleen in Fryslân bleef het aantal gasten in 2021 in vergelijking met twee jaar eerder nagenoeg gelijk. 

Ten opzichte van 2019 overnachtten er vorig jaar 57 procent minder gasten in Noord-Holland. Vooral het aantal buitenlandse gasten in de hoofdstad bleef achter; dat lag in 2021 vergeleken met twee jaar eerder meer dan drie kwart lager. Ondanks een afname trok de provincie Noord Holland ook in 2021 de meeste gasten (6,6 miljoen).
Trefwoorden: accommodatie, camping, hotel, vakantiepark, corona

CELTH





||| Nieuws |||

23/03/25
Megagrote uitbreiding Posta7: noordelijke hotspot bij de A7 krijgt er 2.300 m² bij
Goed nieuws voor liefhebbers van uitjes: het overdekte uitjescentrum Posta7 in Tolbert krijgt groen licht voor een forse uitbreiding.
23/03/25
Studentpiloten Transavia vliegen voor het eerst elektrisch
Op Teuge Airport maakten studenten van Transavia's eigen pilotenopleiding, in samenwerking met E-Flight Academy, ken nis et elektrisch vliegen.
23/03/25
ARCABO bouwt Yukon Lodges voor Europa-Park
Het Europa-Park Erlebnis-Resort breidt momenteel zijn overnachtingscapaciteit verder uit. Naast zes eersteklas thematische hotels maakt ook het Camp Resort deel uit van het resort.
23/03/25
Provincie wil ook in toekomst ruimte voor recreatie
Provincie Gelderland neemt recreatiemogelijkheden voortaan standaard mee in ruimtelijke plannen, en stuurt op divers en toekomstbestendig aanbod. Het zijn pijlers van de lokale economie en het welzijn van inwoners en bezoekers.
23/03/25
Wandelcamping Pluk de Dag en Landgoed Quadenoord winnen Gouden Haring
Peter Rehwinkel, voorzitter raad van toezicht van Stichting De Groene Koepel reikte de een Gouden Hring uit voor de indrukwekkende transformatie van een bestaande camping.
23/03/25
Toerisme Award 2025 naar Landgoed Heerlijkheid Mariënwaerdt
De jaarlijkse Toerisme Award is dit jaar door Stichting Bureu Toerisme uitgereikt aan Landgoed Heerlijkheid Mariënweerdt voor uitzonderlijk ondernemerschap, visie en doorzettingsvermogen.
21/03/25
Schiphol verliest in de meivakantie van voordelige Duitse luchthavens
Wie een goede deal wil scoren voor de meivakantie reist af naar Duitsland. Door vanaf een Duitse luc...
21/03/25
Keukenhof open tot 11 mei 2025
Keukenhof 2025 is op donderdag 20 maart geopend! De aankomende weken tot en met 11 mei zullen meer dan een miljoen mensen vanuit de hele wereld Keukenhof bezoeken. Natuur blijkt ook goed te zijn voor het brein.

||| Agenda |||

24/03/25
24/03/25 t/m 24-03-25: 2Daagse Glamping Inspiratiereis
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert van maandag 24 maart 2025 tot en met d...
05/04/25
05/04/25 t/m 05-04-25: Impact Fair
Impact Fair rolt op zaterdag 5 april de groene loper uit voor iedereen die zijn of haar steentje op ...
12/04/25
12/04/25 t/m 12-04-25: Campervan Days
Na een succesvolle eerste editie in 2024 keert Campervan Days op 12 en 13 april 2025 terug...
05/05/25 t/m 11-05-25
05/05/25 t/m 11-05-25: The Greater Bay Area Leisure Tour
Het Nederlandse J2Leisure organiseert samen met haar Chinese partner Glopen van 5 tot en met 11 mei ...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...