Geplaatst op: 31-03-2022
Auteur: Peter Bekkering en Ton Vermeulen
NRIT
Publicatie: R&T 2022-1

Normen en waarden van leefstijlen belangrijk bij natuurbeleving

Toolkit Natuurbeleving biedt onderzoeksresultaten en praktische handvatten

Normen en waarden van leefstijlen belangrijk bij natuurbeleving

Wat zijn de motivaties, wensen en interesses voor natuurbeleving van de zeven typen recreanten uit de Leefstijlvinder en hoe kun je daarmee praktisch aan de slag? Dat is het uitgangspunt van de Toolkit Natuurbeleving. Drie van de betrokken onderzoekers geven een toelichting, waarbij ze ook meteen een waarschuwing afgeven – sla het niet plat – en een advies: kijk naar de normen en waarden achter een leefstijl.

Jan Jaap Thijs is senior-adviseur en partner bij Bureau voor Ruimte & Vrije Tijd. Hij benadrukt dat het bij de Toolkit Natuurbeleving echt een samenwerking is geweest met Jikke van Haeften-de Jonge, leisure adviseur bij ZKA, en Wessel Brocken, adviseur bij Bureau Buhrs. Thijs vertelt over de aanleiding voor de Toolkit Natuurbeleving. "De Leefstijlvinder (zie kader) wordt gedragen door de verschillende provincies en door de bureaus. Onderdeel van die afspraak is dat we samen zouden kijken naar waar verdiepingsslagen nodig waren. Een van de kennishiaten was dat we weliswaar veel weten over de verschillende leefstijlgroepen – welke media ze gebruiken, hoe ze aangesproken willen worden, waar ze willen verblijven – maar wat we niet weten en waar we alleen maar naar konden gissen is hoe ze de natuur willen beleven. Samen is toen afgesproken om daar nader onderzoek naar te doen. Van Haeften, binnen ZKA aanspreekpunt voor de Leefstijlvinder, knikt instemmend. "Bij de gebiedsvisies en toeristische visies waar ik met ZKA bij betrokken ben komt altijd naar voren hoe we omgaan met natuurgebieden, ook vanwege de druk mede door corona die op die gebieden ligt, zodat die gebieden zelf ook meer kunnen kiezen welk type natuurgebied ze willen zijn.” Brocken onderstreept de woorden van Thijs dat de Leefstijlvinder weliswaar een breed beeld geeft van de verschillende leefstijlen, maar dat het tegelijkertijd op onderdelen niet diep genoeg gaat. "Daarom ben ik blij dat we dat op het onderdeel natuurbeleving nu wel hebben kunnen doen.”

Vragenlijst: ‘welke beleving geeft je dat?’

De Toolkit Natuurbeleving zoomt binnen de dagrecreatie in de Leefstijlvinder specifiek in op het onderdeel natuurbeleving. Daarbij kregen 1.500 recreanten een vragenlijst voorgeschoteld met vragen als ‘wat doe je in de natuur?’, ‘hoe lang ga je op pad?’, ‘hoe lang zou je op pad willen gaan?’ en ‘welke beleving geeft je dat?’. Ook kregen ze de vraag welk type natuur ze mooi vinden, of ze liever over verharde of onverharde paden willen fietsen of wandelen, of ze liever smalle of brede paden willen, of ze liever buiten de paden willen gaan en met wie ze op pad willen.

Volgens Thijs leverde het zowel verwachte als onverwachte uitkomsten op. "Zo kwam naar voren dat de Avontuurzoeker graag langere afstanden loopt en dat het hem minder uitmaakt of kinderen meegaan. Die moeten zich maar aanpassen. De Rustzoeker daarentegen past zijn programma aan wanneer de kinderen meegaan. Die beide uitkomsten hadden we wel verwacht. Onverwacht was bijvoorbeeld dat de Avontuurzoeker de eikenprocessierups aangaf als reden om niet de natuur in te gaan. Uit gedrag en waarden konden we echter later het waarom wel verklaren. De Avontuurzoeker legt langere afstanden af, wijkt vaker van de gebaande paden af en heeft daardoor een grotere kans om met de eikenprocessierups in aanraking te komen.”

Brocken: "Je kunt namelijk op dezelfde plek niet én-én doen, dan wordt het in dat deel een ratjetoe”

Verschillen tussen leefstijlen

Uit het onderzoek kwam naar voren dat er tussen de zeven leefstijlen duidelijke verschillen zijn hoe vaak ze de natuur in gaan, hoe lang ze daar verblijven en wat ze daar vervolgens doen. Wessel: "Uit de antwoorden kwam naar voren dat je zes van de zeven leefstijlen wel kunt triggeren om de natuur te bezoeken. Sommige leefstijlen zijn echt natuurminded en hebben weinig voorzieningen nodig, voor andere leefstijlen – zoals de Plezierzoekers en de Stijlzoekers – moeten er meer activiteiten en faciliteiten zijn zoals bijvoorbeeld horeca of een goed mountainbikepad. De Harmoniezoekers zijn van de zeven leefstijlen duidelijk het minst natuurminded. Zij willen korte afstanden en dicht bij huis en vinden het vooral belangrijk dat als ze gaan ze met familie of vrienden gaan. Het gaat ze meer om de gezelligheid dan dat ze echt natuurliefhebbers zijn.”

Beheerders natuurgebieden

Ook beheerders van natuurgebieden kunnen met de Toolkit Natuurbeleving hun voordeel doen. Zo merkt Van Haeften in de praktijk dat sommige natuurgebieden te maken hebben met grote drukte. "Beheerders van die natuurgebieden zouden de Toolkit Natuurbeleving kunnen gebruiken bij de structuur van hun gebied om de mensen beter te spreiden. Ook zouden ze kunnen kijken of ze met bepaalde activiteiten – al of niet tegen betaling – bepaalde groepen kunnen aantrekken of juist niet. Ze zouden daarbij de Leefstijlvinder kunnen gebruiken om te bepalen welke Leefstijlen in de omgeving veel voorkomen, omdat de meeste mensen natuurgebieden in hun omgeving opzoeken.” Thijs vult aan: "Je kunt als beheerder door voorzieningen in een deel van een natuurgebied te realiseren, drukte spreiden. Zolang je het gemak maar dient en beleving realiseert voor die specifieke doelgroep. De uitdaging voor de beheerder is vaak namelijk niet om meer mensen te trekken maar om ze op het juiste moment op de juiste plekken te krijgen.” Brocken: "Vanuit marketingoogpunt is het soms eng om als gebied keuzes te maken. Toch zijn scherpe keuzes wel nodig om het de doelgroep naar de zin te maken. Je kunt namelijk op dezelfde plek niet én-én doen, dan wordt het in dat deel een ratjetoe. Met als resultaat dat niemand het er naar zijn zin heeft. Als je echter wel een scherpe keuze maakt op basis van je eigen aanbod en de vraag van de recreanten hoeft dat helemaal niet vervelend te zijn.” Thijs: "Met als belangrijke bijkomstigheid dat het ook nog helpt bij het andere doel van natuurbeheerders, naast aantrekken van recreanten: het beschermen van de natuur.”

Gebruik data

Thijs benadrukt dat het leuk is om veel data uit de Leefstijlvinder tot je beschikking te hebben, maar dat wel de valkuil dreigt om het plat te slaan: "Je zegt dan ‘de Plezierzoekers zijn de jongeren en de Rustzoekers zijn de ouderen’. Terwijl juist de nuance heel belangrijk is. Daarom hebben we de beleving ook erg ontsloten in deel 1 van de Toolkit en zijn we in deel 2 gaan kijken bij wat voor vraagstukken we ermee aan de slag kunnen. Niet als blauwdruk, wel om mensen aan het denken te zetten over wie hun doelgroep is en voor wie hun aanbod aantrekkelijk is. En over hoe ze erachter kunnen komen of er wel of niet een match of mismatch is. Deel 2 beschrijft mogelijke vraagstukken en hoe je stap voor stap de data daarbij kunt analyseren en toepassen zodat je inzicht hebt in wat het betekent voor de marketing en de gebiedsopgave.”

‘Rust’ in een natuurgebied is op zich niet onderscheidend, maar wel de manier waarop de verschillende segmenten daar invulling aan geven

Opvallende afwezige in de Leefstijlvinder en de daaruit voortkomende Toolkit is de toerist van buiten de regio. Thijs: "Tot recent hadden we het Continu Vakantie Onderzoek, waardoor we op provinciaal en vaak ook op regionaal niveau wisten welke groepen welke provincies en regio’s bezochten. Dat onderzoek bestaat in die vorm niet meer en hoewel er wel gewerkt wordt aan een nieuw onderzoek, dreigt er op het gebied van de Leefstijlvinder wel een kennishiaat te ontstaan als het gaat om de vakantieganger. Ik zie het daarom ook als opgave voor de gezamenlijke partijen, zoals de Leefstijlvinderpartners en de Landelijke Data Alliantie om te gaan kijken hoe je behoeften van de vakantieganger (aan de hand van de) Leefstijlvinder in beeld kunt blijven houden.” Brocken: "Deels kun je het opvangen met recreatieaanbieders die vaak wel postcodedata hebben van hun bezoekers. Als je die vervolgens op strategische plekken in de Leefstijlvinder verwerkt krijg je wel een beetje een beeld.” Van Haeften: "Dat klopt en je kunt bijvoorbeeld postcodedata gebruiken voor aannames, maar je mist toch de data als feitelijke basis om die aannames te onderbouwen. Overigens denk ik dat natuurgebieden wel al goed uit de voeten kunnen met de huidige gegevens omdat het grootste deel van hun bezoekers mensen uit de eigen omgeving zijn.”

Natuurbeherende organisaties zoals Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten kunnen met de Toolkit Natuurbeleving aan de slag en zijn ook erg geïnteresseerd. Maar er zijn meer groepen waarvoor de Toolkit van pas kan komen. Thijs: "Ik denk dan aan provincies, samenwerkende gemeenten en gemeenten die met gebiedsontwikkeling bezig zijn. We hebben bovendien bij het definiëren van ‘natuur’ alles wat buiten de bebouwde kom ligt meegenomen. Daarom is het bij het ontsluiten van landelijk gebied sowieso een interessante Toolkit. Ook voor ondernemers is de Toolkit van belang. Veel ondernemers hebben natuur als unique selling point. De Toolkit kan hen helpen om ervoor te zorgen dat ze hun doelgroep de juiste beleving aanreiken. En om bijvoorbeeld met een boswachter samen te werken om hun gasten de optimale natuurbeleving aan te bieden. Bovendien kan een ondernemer die bijvoorbeeld weet dat hij veel Harmoniezoekers heeft, aan de hand van de Toolkit kijken welke diensten en producten hij hen aan kan bieden. Om zo uiteindelijk tot een optimale match te komen.”

Van Haeften vindt het mooi dat de Toolkit Natuurbeleving heeft aangetoond dat de zeven segmenten uit de Leefstijlvinder echt een andere beleving hebben van wandelen en fietsen in de natuur. "Een leuk weetje vind ik bijvoorbeeld dat een Inzichtzoeker meer wandelt en veel minder fietst. Dat een Stijlzoeker door corona heeft ontdekt dat je prima in de natuur kunt sporten. En dat een Rustzoeker juist graag dicht bij huis blijft om de natuur op te zoeken. In die zin vond ik het echt verrassend om te zien hoeveel verschil er tussen de doelgroepen zit. Ik denk dat er voor de gebruikers van de Toolkit ook veel herkenbaarheid zal zitten bij de doelgroepen die bij hen komen. Daarom spreekt de praktische toepasbaarheid ervan me ook zo aan.” Thijs sluit af met een tip richting gebruikers van de Toolkit Natuurbeleving: "Ga er in grasduinen, maar val vooral niet in de valkuil om het plat te slaan. De Toolkit gaat namelijk een slag dieper. Bijvoorbeeld, de waardering van ‘rust’ in een natuurgebied is op zich niet onderscheidend, maar wel de manier waarop de verschillende segmenten daar invulling aan geven want het zijn juist de normen en waarden van een bepaald segment die zich vertalen in een bepaald gedrag. Mijn tip voor gebruikers is daarom: kijk naar de normen en waarden die achter een bepaalde leefstijl zitten om die leefstijl echt te doorgronden.” Brocken knikt: "De namen van de zeven segmenten zijn redelijk ongenuanceerd en kunnen daardoor de verkeerde lading geven. De normen en waarden erachter daarentegen zorgen voor de echte nuancering.”


De Leefstijlvinder is een tool om recreanten in te delen in bepaalde segmenten. Daarbij gaat het erom dat de segmenten duidelijk van elkaar verschillen, terwijl de mensen binnen een segment erg op elkaar lijken. De tool geeft handvatten om bepaalde doelgroepen aan te spreken bij marketing en communicatie en bij productontwikkeling en positionering van gebieden. De Leefstijlvinder onderscheidt zeven segmenten: Avontuurzoekers, Inzichtzoekers, Harmoniezoekers, Rustzoekers, Plezierzoekers, Stijlzoekers en Verbindingszoekers. Van Haeften: "Wat belangrijk is bij de Leefstijlvinder is dat de segmentatie is op basis van normen en waarden van mensen. Het gaat dus niet alleen om oud of jong of om arm of rijk, maar om wat iemand echt belangrijk vindt in het leven en waar hij naar op zoek is. Dat bepaalt namelijk mede wat hij gaat doen in zijn vrije tijd.” Thijs vult aan: "In vergelijking met andere tools is de Leefstijlvinder voor de binnenlandse markt de best uitgewerkte. Verder geeft het niet alleen inzicht in wat recreanten uit bepaalde segmenten gaan doen maar ook hoe ze daar invulling aan geven. Dat Avontuurzoekers geneigd zijn bij natuurbeleving van gebaande paden af te wijken, vermoeden we natuurlijk al, maar nu kunnen we het op basis van het onderzoek hard maken.” Brocken noemt nog een element dat de Leefstijlvinder uniek maakt. "Omdat het is aangekocht door negen provincies zijn de data nu openbaar beschikbaar. Bovendien zijn de data geografisch gekoppeld. Daardoor kun je per geografisch gebied de leefstijlverdeling zien, wat kan helpen bij een gebiedsanalyse.” In 2021 is de Leefstijlvinder onderdeel geworden van het activiteitenprogramma van de Landelijke Data Alliantie, om de online tool te versterken, de bekendheid van het model te vergroten en meer draagkracht te genereren.

Trefwoorden: onderzoek, beleid, natuur, leefstijlen, doelgroepen, doelgroepensegmentatie, leefstijlvinder

CELTH



||| Nieuws |||

17/04/26
52,2 mln gasten in 2025: Minder binnenlandse maar meer buitenlandse gasten in logiesaccommodaties
In 2025 verbleven er 52,2 miljoen gasten in Nederlandse hotels, op campings en op huisjesterreinen. Dat is bijna 2 procent meer dan in 2024.
17/04/26
GeoFort biedt historie voor volwassenen
GeoFort in Herwijnen heeft het aanbod uitgebreid met een nieuwe mogelijkheid voor volwassenen om het historische deel van Fort bij de Nieuwe Steeg te verkennen. De introductie speelt in op de groeiende belangstelling voor erfgoed en de geschiedenis van de Nieuwe Hollandse Waterlinie.
17/04/26
Mooiste Ommetje Groningen wint aanlegkosten terug
Het ommetje van Oude Pekela is gekozen tot Mooiste ommetje van Groningen. De bedenkers van de route winnen de volledige aanleg ervan door Landschapsbeheer Groningen, ter waarde van 10.000 euro.
17/04/26
Exclusief voor leden
60 jaar Amstel Gold Race - Dumoulin wordt koersdirecteur
Bekende toeristische destinatie Valkenburg viert een wielerfeest aanstaande zondag. De Amstel Gold Race bestaat op zondag 19 april 2026 60 jaar. 15.000 recreatieve renners fietsen de toerversie.
17/04/26
Exclusief voor leden
Sterk gestegen kerosineprijs zit KLM dwars
Door de sterk gestegen kerosineprijs, zal KLM een aantal onrendabele vluchten uit zijn schema halen. De passagiers worden omgeboekt naar andere vluchten. De meivakantie komt niet in gevaar.
15/04/26
Exclusief voor leden
ACSI wordt makelaar
ACSI, boeking- en mediaplatform in de campingsector, kondigt vandaag de lancering aan van ACSI Broker Services, een gespecialiseerd pan-Europees brokerplatform gericht op fusies en overnames van campings en vakantieparken.
15/04/26
Daniël Pardijs treedt toe tot VVEM-bestuur
Tijdens de voorjaarseditie van de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) is Daniël Pardijs verkozen tot nieuw bestuurslid. Pardijs vult hiermee de positie die is vrijgekomen bij het aftreden van Gerard van Duykeren in november 2025.
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...