Geplaatst op: 01-04-2022
Auteur: Marc Gerlings

Omgevingswet klaar in provincie Utrecht

Omgevingswet klaar in provincie Utrecht
Bij de reacties waren verzoeken om zowel meer als minder bebouwing toe te staan in het landelijk gebied.

Op landelijk niveau is de Omgevingswet uitgesteld naar volgend jaar maar de provincie Utrecht heeft de regelgeving voor de nieuwe wet al op orde.

De regels gelden voor gemeenten, waterschappen, bedrijven en inwoners als zij plannen hebben in de fysieke leefomgeving. De verordening treedt tegelijk met de Omgevingswet in werking, op 1 januari 2023. Tot 1 januari geldt de Interim Omgevingsverordening.

De Ontwerp Omgevingsverordening lag ter inzage van begin juni tot half juli 2021. Er zijn 56 reacties binnengekomen, met in totaal zo’n 100 aandachtspunten. De meeste reacties gingen over wonen en natuur: verzoeken om zowel meer als minder bebouwing toe te staan in het landelijk gebied én verzoeken om ontwikkelingen in natuurgebieden meer aan banden te leggen of juist meer vrij te geven. Hierin heeft de provincie de balans gezocht. 

"Onze samenwerkingspartners en de inwoners van provincie Utrecht zijn betrokken bij hun leefomgeving, dat is maar weer eens bewezen. Dat waarderen we zeer. We hebben daar ook zoveel mogelijk gehoor aan willen geven”, zegt gedeputeerde Huib van Essen.

Hieronder enkele voorbeelden van onderwerpen waarvoor de tekst is aangepast:

> de ruimtelijke bescherming van weidevogelkerngebieden is verbreed tot alle ontwikkelingen in plaats van alleen bij duurzame energie. Alleen uitbreiding van agrarische bouwpercelen (huidige functies) is toegestaan;
> de kaart Kleine Landschapselementen is bijgewerkt op basis van een actuele inventarisatie en hier is ook het ontbrekende deel van de gemeente Vijfheerenlanden aan toegevoegd;
> de regelgeving voor borden en reclameborden is vereenvoudigd.

Naast deze inhoudelijke aanpassingen zijn de artikelen ingevuld die in de Interimverordening nog gereserveerd stonden en zijn de indieningseisen voor vergunning-, meldings- en informatieplichten opgenomen. Dit zijn verplichtingen uit de Omgevingswet (en het bijbehorende Omgevingsloket).

Eén verordening voor samenhang

Er ligt nu één verordening voor de fysieke leefomgeving, waarbij kritisch is gekeken naar het nut van de regel en de samenhang met andere regels. De uitdaging is om de Omgevingsverordening up-to-date te houden door nieuw beleid in te voegen zoals bijvoorbeeld de bossenstrategie en de regels zo mogelijk verder te verbeteren of aan te passen aan nieuwe ontwikkelingen. Hierover blijven we in gesprek met gemeenten en andere samenwerkingspartners. De verordening zal naar verwachting één keer per jaar gewijzigd worden.
Topics:Beleid, Natuur
Trefwoorden: Utrecht, Omgevingswet, beleid, natuur, recreatie

CELTH



||| Nieuws |||

20/02/26
Twee krachtige perspectieven op de toekomst van toerisme
Het Trendcongres Toerisme & Vrijetijd 2026 maakt vandaag de twee keynote-sprekers bekend die het congres op 2 april openen: Signe Jungersted (Group NAO) en Kees Klomp (lector Betekeniseconomie). Beide sprekers benaderen de toekomst van toerisme vanuit een ander systeem, maar delen dezelfde boodschap: de visitor economy beweegt een kantelpunt binnen, en vraagt om nieuw denken, nieuwe waarden en nieuwe vormen van bestuurlijke en maatschappelijke samenwerking.
20/02/26
Meertalige bezoekerservaringen
Nederland ontvangt jaarlijks een groeiende internationale bezoekersstroom, waardoor musea, attractieparken en andere leisure-organisaties steeds vaker investeren in meertalige bezoekerscommunicatie. Daarbij speelt digitale toegankelijkheid een steeds grotere rol, mede door toenemende aandacht voor WCAG 2.1-richtlijnen binnen de sector.
20/02/26
Grootste indoorsportpretpark van Europa opent in Nieuwegein
Sparkx, het snelgroeiende Belgische sportpretparkconcept, vestigt zich eind 2026 in Nieuwegein. Met 7.500 vierkante meter wordt het nieuwe park in De Beursfabriek direct het grootste indoorsportpretpark van Europa. Bezoekers kunnen er kennismaken met zo’n vijftig klassieke, innovatieve en virtuele sporten — van basketbal tot een wingsuitvlucht.
19/02/26
GeoFort opent interactieve AI tentoonstelling met Bas Haring
Toekomstmuseum GeoFort opent vrijdag 20 februari een nieuwe interactieve tentoonstelling over kunstmatige intelligentie (AI). De aftrap wordt verricht door wetenschapper, schrijver en filosoof Bas Haring, die bekendstaat om zijn vermogen om complexe technologie begrijpelijk te maken voor een breed publiek.
18/02/26
Airbnb introduceert ‘Nu boeken, later betalen’ voor Nederlandse reizigers
Airbnb lanceert een nieuwe betalingsoptie voor Nederlandse gasten die wereldwijd verblijven boeken. Met de functie ‘Nu boeken, later betalen’ kunnen reizigers hun accommodatie alvast vastleggen zonder direct af te rekenen. De optie is beschikbaar bij in aanmerking komende accommodaties met gemiddelde of flexibele annuleringsvoorwaarden en moet zorgen voor meer flexibiliteit voor gasten én meer boekingskansen voor hosts.
17/02/26
Zeeuws toerisme krimpt: 5% minder overnachtingen in 2025
Zeeland trok in 2025 minder verblijfstoeristen en zij verbleven bovendien korter. Als gevolg daarvan daalde het aantal overnachtingen met 5%, terwijl landelijk een stijging van 2% is waargenomen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS over 2025, die door HZ Kenniscentrum Kusttoerisme zijn geanalyseerd voor Zeeland.  
17/02/26
Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen draagt Vierdaagsebed over aan jonge onderneemster Jet Beers
Vierdaagsebed, het platform dat al meer dan twintig jaar wandelaars van de Nijmeegse Vierdaagse koppelt aan gastvrije logeeradressen, krijgt een nieuwe toekomst. Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) draagt het initiatief over aan de jonge onderneemster Jet Beers, die het platform met veel energie voortzet. Daarmee blijft Vierdaagsebed tóch behouden, ondanks de eerdere aankondiging dat TVAN ermee zou stoppen.
17/02/26
Duurzaamheid groeit: meer dan 850 vrijetijdsbestemmingen in Nederland officieel gecertificeerd
Steeds meer Nederlandse toeristische en vrijetijdsbestemmingen kiezen zichtbaar voor duurzaamheid. Ruim 850 locaties — van hotels en parken tot campings, wellness en zelfs bibliotheken — voldoen inmiddels aan de strenge eisen van Green Key en Duurzaam Gastvrij, de toonaangevende keurmerken in de sector.

||| Agenda |||

24/02/26
24/02/26 t/m 24-02-26: Tourism skills: getting this right matters
The European tourism sector faces a simple reality:without the right skills, growth is not sustainab...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...