Geplaatst op: 04-04-2022
Auteur: Peter Bekkering en Marc Gerlings

Noordtak Betuwelijn kan ingrijpende gevolgen hebben voor buitenplaatsen en recreatie

Nederlandse Kastelenstichting roept op tot waakzaamheid

Noordtak Betuwelijn kan ingrijpende gevolgen hebben voor buitenplaatsen en recreatie
Onder meer het bekende kasteel Twickel ligt langs de geplande Noordtak van de Betuweroute.
Nu de plannen voor de Noordtak van de Betuwelijn onverwacht zijn afgestoft, trekt de Nederlandse Kastelenstichting (NKS) aan de bel. Woordvoerder Manuela Hoepman: "Hoewel er nog geen tracéstudie is, willen we in een vroeg stadium een signaal afgeven dat we als NKS het traject in de gaten houden. Bovendien willen we awareness creëren dat niet alleen de kastelen zelf, maar juist de ensembles eromheen – buitenplaatsen en landgoederen – gevaar lopen als deze plannen doorgaan.”

De hoofdroute van de Betuwelijn loopt van Rotterdam naar Arnhem en Zevenaar. De Noordtak, die ook wel de Twenteroute wordt genoemd, gaat van Arnhem en Zevenaar naar Oldenzaal. De NKS maakt zich zorgen over de mogelijke aanleg van deze Noordtak omdat dit spoor in zou grijpen op het nu al zeer kwetsbare, karakteristieke Oost-Gelderse en Twentse landschap, samen met de bestaande spoorlijn en de bestaande snelwegen. Maar ook omdat buitenplaatsen en landgoederen die in het gebied aanwezig zijn door de mogelijke aanleg van de Noordtak worden bedreigd. 

Foto: Kasteel Twickel, ten westen van Enschede. De NKS maakt zich zorgen over de ensemblewaarde van rijksmonumenten. Deze vaak fraaie en landschappelijk ook in recreatief opzicht belangrijke plekken met een diversiteit van hoofdgebouw, bijgebouwen, veelal historisch aangelegde tuinen en andere elementen die onderdeel van het ensemble vormen, zijn verweven met onze geschiedenis en daarmee van nationale betekenis. Het doorsnijden van gebieden kan van inlvoed zijn op recreatie. NKS is onder meer bang dat de beleving van de landgoederen sterk wordt aangetast. >>>
Dit artikel is exclusief voor leden van het NRIT Media Vrijetijdsplatform.
Het complete artikel lezen? Log dan in of word lid.
E-mailadres:
Wachtwoord:

Wachtwoord vergeten? - Lid of abonnee en nog niet geregistreerd?

Geen lid van het NRIT Media Vrijetijdsplatform? Word hier lid

 Proeflidmaatschap
NRIT Media Vrijetijdsplatform
Jaarlidmaatschap
NRIT Media Vrijetijdsplatform
Bedrijfslidmaatschap
NRIT Media Vrijetijdsplatform

Stopt automatisch
Compleet individueel
lidmaatschap
Compleet bedrijfs-lidmaatschap
Lidmaatschap NRIT Media Vrijetijdsplatform90 dagen365 dagen365 dagen
Onbeperkt digitaal toegang tot alle content Kennisbank
Nieuwsbrief NRIT Actueel
Recreatie & Toerisme
Vrijetijdstudies
Toegang zonder inloggen
€ 45,-
€ 165,75 per jaarVanaf € 331,50 per jaar
Probeer nu
Bestel nu
Bestel nu
Trefwoorden: erfgoed, kasteel, landgoed, Betuwelijn, Noordtak, recreatie, beleving

CELTH



||| Nieuws |||

13/04/26
Exclusief voor leden
Kampeerbedrijf Obelink wint Nationale Ondernemersprijs overtuigend
Kampeerspecialist Obelink uit Winterswijk heeft de derde editie van de Nationale Ondernemersprijs gewonnen. Het familiebedrijf kreeg met 33 procent van de stemmen veruit de meeste steun van het publiek en liet daarmee de overige acht genomineerden ruim achter zich.
13/04/26
Uitkijkpunt Zoutkegel bij Eanjumer Kolken onthuld
Langs de vaarroute Súd le, ter hoogte van het Friese natuurgebied de Eanjumer Kolken, staat een nieuw uitkijkpunt: De Zoutkegel. Gedeputeerde van provincie Fryslân Sijbe Knol en wethouder van gemeente Noardeast-Fryslân Maaike Prins openden op 9 april de nieuwe recreatieve voorziening.
13/04/26
Hotels berekenen niet volledig hoog btw-tarief door aan gast
Het eerste kwartaal van 2026 met voor het eerst het hoge btw-tarief op logies laat voor de hotelsector een flink lagere bezettingsgraad zien van -11,6% en in de grensregio’s van -15,6% ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar, zo blijkt uit de ledenpeiling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
13/04/26
VvKR 15 jaar
Op 15 april 2026 viert de Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR) haar 15-jarig bestaan. Wat in 2011 begon als een initiatief van een kleine groep bevlogen reisondernemers, is uitgegroeid tot een stevige en professionele brancheorganisatie met inmiddels ruim 500 aangesloten leden.
13/04/26
“Aanpassen aan klimaatverandering is onvermijdelijk
Zonder extra maatregelen krijgen Nederlanders steeds vaker te maken met de gevolgen van hitte, droogte en wateroverlast – met impact op hun gezondheid, leefomgeving en de economie, waarschuwt PBL.
13/04/26
Pleidooi voor helmplicht
Het aantal verkeersdoden in Nederland bereikte vorig jaar het hoogste niveau sinds 2007 - vooral door meer dodelijke fietsongelukken. Verzekeraar DAS pleit nu voor een helplicht.
10/04/26
Exclusief voor leden
MECC stapt in evenementen voor campers
Van vrijdag 10 tot en met zondag 12 september 2027 vindt in MECC Maastricht de eerste editie van Camperworld Maastricht plaats.
09/04/26
Europa favoriet in meivakantie
Nederlanders blijven ook in 2026 op reis gaan in de meivakantie, maar maken daarbij andere keuzes dan vorig jaar.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...