Geplaatst op: 09-08-2022
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Vitale Vakantieparken | Deel 2: De aanpak in Fryslân en Limburg

Vitale Vakantieparken | Deel 2: De aanpak in Fryslân en Limburg

Het eerste landelijke congres vitale vakantieparken had als thema ‘Bent u klaar voor de toekomst?’. Voor de organisatie tekenden het ministerie van Binnenlandse Zaken, de provincie Drenthe en Vitale Vakantieparken Drenthe. In een serie artikelen doen we verslag van dit congres. Vandaag belichten we de aanpak in Noord- (Fryslan) en Zuid-Nederland (Limburg). Heel verschillend maar wel met een gezamenlijk doel: een vitale sector. 

Vitale Logiesaccommodaties Fryslân

In Friesland is gekozen voor een programma voor de brede logiessector en niet alleen vakantieparken. Het is onderdeel van het programma gastvrij Fryslân. "Toerisme is een integraal product daarom is het belangrijk al die onderdelen te versterken”, vertelt projectleider Tonique Hollander van Vitale Logiesaccommodaties Fryslan. "We gaan voor slimme groei zodat je inspeelt op de gewenste ontwikkelingen in de regio. Gebaseerd op feiten en cijfers.” Gevraagd naar de impact op de Fries geeft ze toe dat, dat best wel ingewikkeld is: "In elke opgave maken we een vertaalslag van beleid naar ondernemer en kijken we wat voor impact de plannen hebben op de omgeving. Het uitgangspunt is een positieve impact. Mooi voorbeeld is een ondernemer die zijn uitbreiding samenbrengt met sportvoorzieningen in het dorp.” De uitdaging in Friesland is om alle gemeenten aan te haken en het tegelijkertijd praktisch te houden voor ondernemers. Dat is vanwege de grote opgaven voor de toekomst niet eenvoudig: "Denk maar aan grote opgaven rond duurzaamheid, circulariteit en wonen. We moeten kijken hoe dat elkaar kan versterken.” Ze had ook nog een afsluitende tip voor zowel ondernemers als overheden: "Zorg dat je aan de voorkant met elkaar aan tafel gaat zitten zodat je de opgaven kunt adresseren. Gemeenten moeten echt kijken wat er bij de ondernemer speelt. Dan ga je elkaar wat meer begrijpen zeker als het om complexe processen gaat.” 

Vitale Vakantieparken Limburg

Projectleider Yvonne Kokkelkoren en Vitaliteitsmanager Frank Verkoijen zijn maar druk met Vitale Vakantieparken Limburg. Daar werken ze met een vitaliteitsscan en een vitaliteitsmanager, ook wel de campingdoctor genoemd. "Ik word door de overheid betaald maar spreek de taal van de ondernemer”, vertelt Frank Verkoijen. "Als je goed naar beide partijen luistert en daar je voorstel op baseert kom je altijd tot de juiste oplossing.” Het was in Limburg echt learning by doing waar ze in het pilotjaar 10 parken hebben aangepakt. Centrale uitdaging was dat er heel veel niet-vitale parken zijn met veel verschillende belangen. En niet elk traject eindigt in een vitaal vakantiepark: "Bij het Roekenbosch in Venray gingen partijen eerst uit van vitalisering maar uiteindelijk bleek alleen sanering haalbaar”, vertelt Yvonne. "Hier was het door erfpacht wat makkelijker maar als je de plannen kunt onderbouwen, krijg je mensen wel achter je plannen.” De gekozen constructie bij het Roekenbosch is bijzonder want de eigenaar mag nog 10 jaar arbeidsmigranten huisvesten om de sanering te betalen. Dat was ook voor de gemeente interessant omdat een strikte handhaving het alternatief was en vanwege de hoge kosten ook niet aantrekkelijk voor de overheid. ”De combinatie van de wortel en de stok was daar heel belangrijk en heeft 95% van de eigenaren voor de wortel gekozen.” In Limburg hebben ze geleerd dat het heel belangrijk is om alle scenario’s te onderzoeken. En sanering is heel lastig want er is geen verdienmodel voor sanering.

Morgen belichten we de visie van de Rijksoverheid. Gisteren publiceerden we deel 1: De aftrap

Trefwoorden: verbllijfsrecreatie, vakantieparken, bungalowparken, campings, toekomst, vitale vakantieparken

CELTH



||| Nieuws |||

01/02/26
Kim Nooyens wint eerste award Kleinschalige Reisorganisatie bij Reisgala
Tijdens het Reisgala op 31 januari is voor het eerst een award voor Kleinschalige Reisorganisatie uitgereikt. De prijs ging naar Reisbrigade, aangesloten bij de Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR).
29/01/26
Exclusief voor leden
Hoogste punt bereikt uitbreiding terminal Eindhoven Airport
Met het leggen van een houten dakligger door bouwopzichter Ruud Hendriks van Eindhoven Airport en uitvoerder Perry van der Wijst van Heijmans werd vandaag officieel het hoogste punt van de uitbreiding van de terminal van Eindhoven Airport bereikt.
29/01/26
Exclusief voor leden
Drie raden kijken kritisch naar leefomgeving en gezondheid
De Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli), de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) en de Raad voor de Volksgezondheid & Samenleving (RVS) starten gezamenlijk een nieuw adviestraject als vervolg op het advies ‘Elke regio telt!’ uit 2023. De combinatie leefomgeving en gezondheid wordt doorgelicht en daarmee raakt het recreatie in de buurt.
28/01/26
Caroline Bremner versterkt het team van Travel Foundation
Travel Foundation stelt Caroline Bremner aan als Data Insights Specialist. Ze brengt bijna 30 jaar ervaring in reisonderzoek en strategische toekomstverkenning in toerisme met zich mee.
28/01/26
Exclusief voor leden
Arriva verandert managementstructuur
Per 1 februari 2026 vindt er een wijziging plaats in de directie van Arriva Nederland. Anne Hettinga zal per 1 februari na ruim 25 jaar, waarvan bijna 20 jaar als CEO, zijn functie bij Arriva Nederland neerleggen. Hij verlaat Arriva echter niet, hij blijft lid van de Executive Board van Arriva Group. Het Nederlandse management gaat over naar de Arriva Group.
28/01/26
De smaak van gastvrijheid: hoe culinaire ervaringen het toerisme veranderen
Vroeger was een vakantie geslaagd als je de belangrijkste bezienswaardigheden had gezien. Tegenwoordig zoeken reizigers en recreanten naar iets meer: een complete beleving. En wat is een meer fundamenteel onderdeel van een beleving dan eten? De culinaire ervaring is geëvolueerd van een noodzakelijkheid tot een van de belangrijkste pijlers van modern toerisme. Voor professionals in de sector is het niet langer een vraag óf je aandacht besteedt aan eten, maar hóé je het inzet om onvergetelijke herinneringen te creëren.
27/01/26
Sven Versteeg nachtburgemeester van Nederland
Tijdens het Horecava-nieuwjaarsfeest ‘MOOI! 2026’, is Sven Versteeg uitgeroepen tot Nachtburgemeester van Nederland 2026.
27/01/26
Martijn Smeenge is BUas Docent van het Jaar 2025-2026
Martijn Smeenge van de Academie voor Toerisme is uitgeroepen tot BUas Docent van het Jaar 2025-2026. Voor het derde achtereenvolgende jaar won Smeenge ook de titel Toerisme Docent van het Jaar, met het hoogste aantal studentenstemmen.

||| Agenda |||

12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...