Geplaatst op: 30-09-2022
Auteur: Marc Gerlings

1500 hectare bos erbij in Utrecht en bomen verplaatsen

1500 hectare bos erbij in Utrecht en bomen verplaatsen
Meer bos en vergroenen door bomen en struiken naar betere locaties te verplanten.

Behalve de ontwikkeling van 1500 extra hectare bos, worden de komende jaren ook nog eens 600.000 extra bomen geplant in de provincie Utrecht. Dat leidt tot een tekort aan bomen waardoor bestaande minder kansrijke bomen worden overgeplaatst naar betere locaties.

Ook boeren en terreinbeheerders planten steeds meer heggen en hagen aan om zo nieuwe natuur te ontwikkelen. De vraag naar bomen is hierdoor zo groot, dat boomkwekers niet altijd genoeg voorraad hebben. De organisatie Meer Bomen Nu biedt dit probleem het hoofd en verplaatst bomen en struiken die op de bestaande plek een kleine overlevingskans hebben of overbodig zijn, naar plekken waar ze juist hard nodig zijn. Het krijgt onder meer voor het plant en herlocatie werk een vergoeding van 45.000 euro. Een berk die op de hei ongewenst is, kan een boer bijvoorbeeld goed gebruiken als erfbeplanting. Het komend seizoen worden op deze manier, met behulp van vrijwilligers, maar liefst 50.000 bomen in de provincie Utrecht verplaatst.

Biodiversiteit en sociale verbinding

Gedeputeerde Mirjam Sterk: "Het verplaatsen van bomen en struiken is een goedkope en duurzame manier om Utrecht te vergroenen. Extra mooi vind ik dat, doordat het verplaatsen door vrijwilligers gebeurt, Meer Bomen Nu ook nog eens voor verbinding zorgt. Prachtig dat op deze manier een bijdrage wordt geleverd aan het afremmen van klimaatverandering en het herstellen van de biodiversiteit."

Meer Bomen Nu

Meer Bomen Nu werkt in meerdere provinciën. In de afgelopen twee winters verhuisden zij met succes 890.000 jonge bomen en struiken. Daar komen dit jaar nog eens een miljoen bij, meldt de provincie. Het overlevingspercentage doet niet onder aan reguliere bosaanplant: afgelopen jaar overleefde 80 procent. De bomen en struiken belanden vooral op particulier terrein bij burgers, boeren en startende voedselbossen.  

Deze ontwikkeling past in het strategisch bosbeleid van de provincie Utrecht.

Topics:Beleid, Natuur
Trefwoorden: bomen, bos, beleid, recreatie

CELTH



||| Nieuws |||

15/06/26
Exclusief voor leden
Nederland Dal ticket van start met langste treinreis
Het Nederland Dal Vrij Trein-abonnement van 49 euro per maand is vanaf vandaag te koop via NS. De staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat, Annet Bertram, overhandigde vanmorgen het allereerste exemplaar van het abonnement aan vier deelnemers aan De Langste Treinrace.
15/06/26
Opening Kandiapad KIDS: avonturenpad voor kinderen
Op vrijdag 26 juni wordt het Kandiapad KIDS in Groessen feestelijk geopend. Een KIDS-pad is een 3,5 kilometer lang Klompenpad speciaal ontwikkeld voor kinderen.
15/06/26
Haalbare normen voor zwembaden
Opluchting bij recreatielocaties met een zwembad. De provincies stemden in met ruimere parameters uit de Omgevingswet. Praktische gezien: daarmee wordt voorkomen dat zwembaden aan onnodig lastig haalbare normen moeten voldoen.
15/06/26
Exclusief voor leden
Kan bezoeker Zeeland het oude landschap in 3D ervaren?
Welk landschap troffen de Romeinen aan toen ze rond het begin van de jaartelling in Zeeland arriveerden? Hoe heeft het samenspel van menselijke en natuurlijke invloeden het landschap sindsdien gevormd? Dit zijn centrale vragen in het nieuwe onderzoeksproject Re-Flex Zeeland van het Delta Climate Center (DCC) in Vlissingen en daar kan de bezoeker van profiteren.
15/06/26
Exclusief voor leden
Verblijfstoerisme groeit licht in april 2026, vooral dankzij binnenlandse markt
Het verblijfstoerisme in Nederland laat in april 2026 een lichte groei zien. Het aantal gasten in logiesaccommodaties kwam uit op 4,9 miljoen, een stijging van circa 2% ten opzichte van april 2025. De groei komt volledig voor rekening van Nederlandse toeristen, terwijl het aantal buitenlandse gasten licht daalde. De schommelingen worden naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door andere vakantieperiodes.
15/06/26
Exclusief voor leden
Vakantiepark Timar Imor wordt gewone woonwijk
In het buitengebied van Ermelo is de bouw gestart van het project Horsterparkweg, ontwikkeld door Geldersche Woningbouw. Op de plek van het voormalige vakantiepark Timar Imor worden tien duurzame, vrijstaande woningen gerealiseerd.
15/06/26
Nieuwe treinverbinding Amsterdam naar Ruhrgebied
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een melding ontvangen van NS International B.V. om in samenwerking met Deutsche Bahn een passagiersdienst per spoor aan te bieden vanaf Amsterdam Centraal naar een nog nader te bepalen station in het Rhein-Ruhrgebied, via Zevenaar Grens.
12/06/26
Exclusief voor leden
ANWB start ploeg pechhulp in vakantielanden
Terwijl heel Nederland zich opmaakt voor een sportieve zomer, stuurt ANWB haar eigen ‘gele selectie’ van 30 wegenwachten Europa in om vakantiegangers snel en veilig te helpen.

||| Agenda |||

18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...
25/06/26
25/06/26 t/m 25-06-26: HR-meeting Reiswerk
De eerste HR-meeting van 2026 komt er weer aan. Speciaal voor HR-professionals in de reisbranche. Ti...
26/06/26
26/06/26 t/m 26-06-26: Congres Vitale Vakantieparken Overijssel
Deze dag draait om kennis delen, ideeën opdoen en samen concrete oplossingen vinden voor de uitdagi...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...