Geplaatst op: 26-05-2023
Auteur: Klaas van Erp
Maas RBM
Publicatie: R&T 2023-2

Ontwikkeling van de Recreatiemarkt

Ontwikkeling van de Recreatiemarkt

In de bijna 45 jaren dat Maas recreatie bedrijfsmakelaardij actief is in het taxeren, aan- en verkopen van recreatie- en watersportbedrijven, heeft deze markt van allerlei ontwikkelingen doorgemaakt.

Tijdens het schrijven van deze column ben ik met mijn gezin op reis in Marokko. Onze gids Hafid wiens vader in de jaren 70 naar Nederland kwam heeft in Alkmaar een reisbureau voor reizen door Marokko. 

Marokko gelegen in Noord-Afrika met een mediterraan én woestijn klimaat en ongeveer 12 keer groter dan Nederland. Prachtig gastvrij land. Enorm uitgestrekt en ongeveer 47 mln inwoners. 

De recreatiemarkt in Nederland heeft de afgelopen jaren een enorme groei doorgemaakt. Steeds meer mensen kiezen ervoor om hun vakanties door te brengen in eigen land en om te investeren in een vakantiewoning. Dit heeft geleid tot een toename van het aantal vakantieparken en recreatiewoningen in Nederland.

In de jaren ‘60 en ‘70 waren vakantieparken vooral populair bij gezinnen met kinderen. Deze parken waren vaak gelegen aan de kust of in de bossen en hadden faciliteiten als zwembaden, speeltuinen en animatieprogramma’s. 

Hafid vertelt dat Marokko erg populair is bij camperaars uit Europa waaronder Nederland. Er zijn de nodige campings, maar te weinig dus er wordt ook veel wild gekampeerd. Een camping starten is niet zo moeilijk. Je huurt of koopt een stuk grond en een vergunning is eenvoudig te krijgen. 

Vanwege de hoge temperaturen vanaf mei tm september zijn campings dan vaak gesloten. Net omgekeerd aan Nederland waar campings vooral in de zomer in trek zijn en over de vergunningen maar te zwijgen. 

De Marokkanen zelf gaan ook steeds meer op vakantie in eigen land. De zuiderlingen gaan naar het noorden en de noorderlingen naar het zuiden. Diverse plaatsen aan de kust zoals Casablanca en Agadir zijn erg populair. 

De verwachting is dat de recreatie in Marokko ook nog een flinke ontwikkeling gaat doormaken komende jaren. Eigenlijk is Marokko nú te vergelijken met Nederland van de jaren ‘60 en ‘70. Een tijd waarin in Nederland veel campings en recreatieparken hun oorsprong vinden. Blijkbaar waren vergunningen toen ook nog makkelijk te verkrijgen in Nederland. 

Hafid vroeg mij of ik in Marokko ook niet een kantoor kan beginnen. Zeg nooit nooit, maar in Nederland is voor ons nog meer dan genoeg te doen. Daarbij komt dat er vast wel een plaatselijke makelaar in dat gat zal duiken. Zo is de oprichter van ons kantoor (Thomas Maas) ook ooit begonnen in 1979 en daar zijn we hem nog steeds dankbaar voor.

Ook eens praten over de markt?

Mail of bel ons: info@maasrbm.nl/ Klaas van Erp
06-53424147
Maas recreatie bedrijfsmakelaardij
www.maasrbm.nl

Trefwoorden: verblijfsrecreatie, vakantieparken

CELTH



||| Nieuws |||

05/01/26
Exclusief voor leden
Natuurhuisje lanceert nieuwe campagne ‘Ik wacht op je’
Het nieuwe jaar werd door boekingsplatform afgetrapt met de campagne 'Ik wacht op je. Hiermee keert het platform na aandacht voor niet ver reizen in de campagne 'Niet vliegen wel landen' weer terug bij de kern van Natuurhuisje, de liefde voor de natuur.
05/01/26
Avonturenpark Hellendoorn viert 90-jarig jubileum en bouwt nieuwe attractie: OerKracht
Avonturenpark Hellendoorn maakt zich op voor een bijzonder feestelijk jaar. In 2026 bestaat het park 90 jaar en dat jubileum wordt groots gevierd. Tegelijkertijd opent het park de nieuwe attractie OerKracht, een 12 meter hoge reuzenschommel.
05/01/26
Inrichten van een vakantiewoning door minimalisme met een warme twist
Als we kijken naar de trends in de reiswereld en de inrichting van luxe vakantievilla’s en hotels, valt één ding op: we zijn klaar met visuele drukte. De tijd van volgestouwde interieurs met veel tierelantijnen en schreeuwerige prints is voorbij. De moderne reiziger, en dus ook de moderne huiseigenaar, zoekt naar plekken die de geest tot rust brengen. In de hospitality branche wordt dit vaak vertaald naar designs die de natuur naar binnen halen en die eenvoud omarmen. Een trend die hier naadloos op aansluit en die we steeds vaker terugzien in high-end projecten, is de Japandi stijl. Het combineert de Japanse liefde voor imperfectie (Wabi-Sabi) met de Scandinavische hygge.
05/01/26
Openluchtmuseum behaalt bezoekersrecord in 2025
Het was een spannend jaar voor het Nederlands Openluchtmuseum. Kon het de legendarische grens van 600.000 bezoekers passeren? Het is net niet gelukt. Het is wel een nieuw bezoekersrecord geworden.
05/01/26
Exclusief voor leden
Werknemer wil zich graag ontwikkelen in 2026
Meer dan een kwart (27%) van de Nederlandse werknemers wil in 2026 een cursus, training of opleiding volgen via het werk. Het meest opvallend is het hoge realisatiepercentage: 77% verwacht dit voornemen ook écht waar te maken in 2026.
30/12/25
VrijetijdsTrends 2026: Balans, Kamperen en Hyperpersonalisatie domineren het jaar
Het jaar 2026 zal voor de vrije tijd draaien om balanstijd, camping comeback, slow travel en hyperpersonalisatie. Bestedingen aan leisure en toerisme stijgen licht met 1-2%. Wat ziet Goof Lukken in deze trends nog meer?
23/12/25
Horeca in 2026: Gematigde groei, bij stijgende prijzen
De vooruitzichten voor de Nederlandse horeca in 2026 zijn voorzichtig positief. Consumenten geven naar verwachting iets meer uit dankzij een verbeterde koopkracht, maar uitbundige groei blijft uit. ING Research voorspelt een volumegroei van circa 1% voor de sector bij een gemiddelde prijsstijging van 4%. Het lage consumentenvertrouwen en zorgen over hoge prijzen temperen de bestedingen.
22/12/25
Tien reistrends voor 2026
De wereld van toerisme verandert razendsnel. Reizigers zoeken niet alleen bestemmingen, maar ook vrijheid, comfort, betekenis, rust en authenticiteit. NBTC presenteert in de Trendpublicatie 2026 tien trends die de komende jaren richting geven aan de Nederlandse toeristische sector. Ontdek de 10 trends.

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...