Geplaatst op: 03-07-2023
Auteur: Marc Gerlings

Na vier jaar PFAS-problemen herstart Elster Buitenwaarden

Na vier jaar PFAS-problemen herstart Elster Buitenwaarden

De werkzaamheden om de natuur te versterken in het Natura 2000-gebied de Elster Buitenwaarden zijn weer opgestart na vier jaar stilstand door PFAS-problemen.

De Elster Buitenwaarden is een open uiterwaard langs de Nederrijn in de gemeente Rhenen, tussen de Palmerswaard en de Amerongse Bovenpolder. De natuurwaarden van dit Natura 2000-gebied zijn op dit moment beperkt. Door een aantal inrichtingsmaatregelen uit te voeren, passend bij de bodem en de locatie, worden de natuurwaarden verbeterd. Hierdoor kunnen bloemrijke graslanden, natte hooilanden met geulen en moerasgebieden tot ontwikkeling komen. Dat trekt veel (zeldzame) vogelsoorten aan die de Elster Buitenwaarden als broed- en foerageerplek gaan gebruiken. Ook zorgt het voor meer soorten vissen in het water. Met de aanpassingen gaat het gebied voldoen aan de doelstellingen van Natura 2000, Natuurnetwerk Nederland (NNN) en Kaderrichtlijn Water (KRW). Om de natuur te kunnen beleven en ook voldoende rust te geven, komt er een struinpad door de uiterwaard.

 

Verbinden van natuurgebieden

De provincie Utrecht zorgt met dit natuurgebied voor een verbinding met de natuurgebieden Plantage Willem III en de Utrechtse Heuvelrug. Het is daarmee een aanvulling op het Natuurnetwerk Nederland (NNN). De nieuw ingerichte Elster Buitenwaarden vormt een belangrijke netwerkschakel voor vele planten en dierensoorten die van nature in het rivierengebied thuishoren.


Eén van de wensen van de bewoners is om de begroeiing in het gebied laag te houden zodat het wijde, open landschap behouden blijft. Dit is in het ontwerp meegenomen; er worden struiken en bloemrijke graslanden aangelegd. Gedurende de uitvoering houden de provincie Utrecht en aannemersbedrijf Vissers Ploegmakers contact met de aanwonenden.

 

Vissers Ploegmakers kan aan de slag

De gebiedspartners, Rijkswaterstaat, Utrechts Landschap, gemeente Rhenen en provincie Utrecht werken sinds 2015 samen aan een duurzaam en toekomstbestendig plan voor de Elster Buitenwaarden. In 2019 is het plan al in uitvoering gegaan, maar zijn de werkzaamheden voortijdig stilgelegd vanwege PFAS-problematiek. Rijkswaterstaat en de provincie Utrecht hebben het plan hierop aangepast. Aannemersbedrijf Vissers Ploegmakers kan nu daadwerkelijk de werkzaamheden herstarten. De uitvoering leggen zij vast met een drone.


De planning is dat ze hier eind 2023 klaar mee zijn. Het gebied wordt dan overgedragen aan een natuurbeheerder, die ervoor zorgt dat de natuur zich verder kan gaan ontwikkelen tot een uniek uiterwaardenlandschap.

Bij navraag wie het landschap gaat beheren, blijkt dit nog niet bekend te zijn. Door het ‘Arrest van Didam’ moet de mogelijkheid voor het beheer openbaar gemaakt worden zodat alle geïnteresseerde beheerders de gelegenheid krijgen ‘mee te dingen’ om het uit te voeren.

 


Trefwoorden: natuur, recreatie, Natura 2000, pfas, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

06/02/26
Exclusief voor leden
PureCamp nieuw Nederlands merk in vouwwagens
Met de introductie van PureCamp #ONE betreedt een nieuw Nederlands merk de markt van vouwwagens. Opvallend in een markt die niet makkelijk is. De opzettijd, altijd een belangrijk argument voor kampeerders, levert dat voordeel op dat tot een marktaandeel kan leiden.
06/02/26
Exclusief voor leden
Nieuw theater in Bijlmer
Gemeente Amsterdam laat een nieuw Bijlmer Parktheater bouwen op het Anton de Komplein en het huidige theater wordt behouden.
06/02/26
Consument geeft meer uit aan horeca en recreatie
In december 2025 hebben huishoudens 0,8 procent meer goederen en diensten aangeschaft dan in december 2024, meldt het CBS. Ze kochten zowel meer goederen als meer diensten, zoals horeca, vervoer en cultuur.
05/02/26
Exclusief voor leden
Zelf driften: Duinrell introduceert nieuwe auto-attractie
Naast de nieuwe Kikker8baan opent Duinrell komend seizoen nog een nieuwe attractie in het park: de Duinrell Drifter. In deze attractie besturen bezoekers zelf hun rit en bepalen zij met een hendel hoeveel zij ‘driften’.
05/02/26
Exclusief voor leden
Varend Corso heeft alle dorpskernen aan boord
Tijdens de startbijeenkomst van Varend Corso Westland, gisteravond bij Intratuin ‘s-Gravenzande was het enthousiasme groots. Alle Westlandse dorpskernen op de route doen mee met de editie van 2026.
05/02/26
Kennisprogramma en awardceremonie Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 opent Dagrecreatie Live haar deuren in Evenementenhal Gorinchem. Dit nieuwe event voor professionals in de dagrecreatie staat in het teken van talkshows over onderwerpen als gastbeleving en innovatie, presentaties van vakspecialisten en een awardceremonie.
05/02/26
Begrote opbrengst toeristenbelasting stijgt met 9,0 procent
In 2026 verwachten gemeenten 15,3 miljard euro te ontvangen uit heffingen, 6,5 procent meer dan een jaar eerder. Wie de cijfers van CBS doorneemt ziet dat de toeristenbelasting een stuk hoger uitvalt, namelijk 9%. De verschillen in toeristenbelasting zijn groot.
04/02/26
NEMO is even voor volwassenen
Het techniek- en ontdekkingsmuseum NEMO is altijd op de jeugd gericht. Maar nu zijn de volwassenen aan de beurt met een speciaal gemaakt programma in de avonden in de komende maanden. Het museum zorgt ook nog voor een drankje.

||| Agenda |||

10/02/26
10/02/26 t/m 10-02-26: Kennistafel 5: De kracht van het landschapsontwerp als meerwaarde voor het vakantiepark
Datum: 10 februari 2026Locatie:  Molecaten Park Landgoed Ginkelduin Scherpenzeelseweg 53  ...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...