Geplaatst op: 11-01-2024
Auteur: Marc Gerlings

Afschaffen minimumjeugdloon?

Afschaffen minimumjeugdloon?

Elf landelijke jongerenorganisaties spreken hun steun uit voor de campagne van FNV Young & United om het minimumjeugdloon voor 18-jarigen en ouder af te schaffen. Het voorstel is om de regeling van het wettelijk minimumjeugdloon te verlagen van 21 naar 18 jaar.

De campagne, onder de slogan ‘Weg met jeugdloon!’, benadrukt de ongelijkheid in beloning voor jonge werknemers en roept op tot gelijk loon voor gelijk werk. Daar komt nu steun bij van elf jongerenorganisaties die allen een statement voor de afschaffing van het jeugdloon hebben ondertekend. Het gaat om de organisaties Dwars, Jonge Democraten, Jonge Socialisten, PerspectieF, SP Jongeren, Violet, LSVb, CNV Jongeren, VCP Young ProfessionalsInterstedelijk Studenten Overleg (ISO) en de Nationale Jeugdraad.


Het huidige wettelijk minimumjeugdloon houdt in dat werknemers van 18, 19 en 20 jaar aanzienlijk minder verdienen dan hun collega's van 21 jaar en ouder. FNV Young & United stelt dat dit niet alleen oneerlijk is, maar ook inconsequent, gezien het feit dat 18-jarigen wel oud genoeg worden bevonden om te mogen autorijden, stemmen en om hun eigen zorgverzekering te betalen.


Daarnaast wijst de campagne erop dat het jeugdloon jongwerkenden onder de 21 jaar ook financieel in de problemen brengt. Volgens onderzoek maakt 35% van de jongvolwassenen zich zorgen over hun financiële toekomst en zelfstandige 18-jarigen kunnen niet rondkomen van het jeugdloon.


Oproep aan kabinet en Tweede Kamer

FNV Young & United roept het kabinet en de Tweede Kamer op om het wettelijk minimumjeugdloon te verlagen van 21 naar 18 jaar. Onder meer in Frankrijk en Duitsland wordt de leeftijd van 18 jaar aangehouden.


Yasmin Ait Abderrahman, voorzitter van FNV Young & United: "We zijn enorm blij met de steun van deze jongerenorganisaties. Het laat zien dat onze oproep breed gedragen wordt. Het afschaffen van het minimumjeugdloon voor 18+'ers is een essentiële stap naar een rechtvaardiger arbeidsmarkt, waarin elke werknemer eerlijk wordt beloond voor zijn inzet en bijdrage en álle volwassenen de kans krijgen om zelfstandig rond te kunnen komen.”

Topics:Beleid
Trefwoorden: loon, management, arbeidsmarkt

CELTH



||| Nieuws |||

20/02/26
Twee krachtige perspectieven op de toekomst van toerisme
Het Trendcongres Toerisme & Vrijetijd 2026 maakt vandaag de twee keynote-sprekers bekend die het congres op 2 april openen: Signe Jungersted (Group NAO) en Kees Klomp (lector Betekeniseconomie). Beide sprekers benaderen de toekomst van toerisme vanuit een ander systeem, maar delen dezelfde boodschap: de visitor economy beweegt een kantelpunt binnen, en vraagt om nieuw denken, nieuwe waarden en nieuwe vormen van bestuurlijke en maatschappelijke samenwerking.
20/02/26
Meertalige bezoekerservaringen
Nederland ontvangt jaarlijks een groeiende internationale bezoekersstroom, waardoor musea, attractieparken en andere leisure-organisaties steeds vaker investeren in meertalige bezoekerscommunicatie. Daarbij speelt digitale toegankelijkheid een steeds grotere rol, mede door toenemende aandacht voor WCAG 2.1-richtlijnen binnen de sector.
20/02/26
Grootste indoorsportpretpark van Europa opent in Nieuwegein
Sparkx, het snelgroeiende Belgische sportpretparkconcept, vestigt zich eind 2026 in Nieuwegein. Met 7.500 vierkante meter wordt het nieuwe park in De Beursfabriek direct het grootste indoorsportpretpark van Europa. Bezoekers kunnen er kennismaken met zo’n vijftig klassieke, innovatieve en virtuele sporten — van basketbal tot een wingsuitvlucht.
19/02/26
GeoFort opent interactieve AI tentoonstelling met Bas Haring
Toekomstmuseum GeoFort opent vrijdag 20 februari een nieuwe interactieve tentoonstelling over kunstmatige intelligentie (AI). De aftrap wordt verricht door wetenschapper, schrijver en filosoof Bas Haring, die bekendstaat om zijn vermogen om complexe technologie begrijpelijk te maken voor een breed publiek.
18/02/26
Airbnb introduceert ‘Nu boeken, later betalen’ voor Nederlandse reizigers
Airbnb lanceert een nieuwe betalingsoptie voor Nederlandse gasten die wereldwijd verblijven boeken. Met de functie ‘Nu boeken, later betalen’ kunnen reizigers hun accommodatie alvast vastleggen zonder direct af te rekenen. De optie is beschikbaar bij in aanmerking komende accommodaties met gemiddelde of flexibele annuleringsvoorwaarden en moet zorgen voor meer flexibiliteit voor gasten én meer boekingskansen voor hosts.
17/02/26
Zeeuws toerisme krimpt: 5% minder overnachtingen in 2025
Zeeland trok in 2025 minder verblijfstoeristen en zij verbleven bovendien korter. Als gevolg daarvan daalde het aantal overnachtingen met 5%, terwijl landelijk een stijging van 2% is waargenomen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS over 2025, die door HZ Kenniscentrum Kusttoerisme zijn geanalyseerd voor Zeeland.  
17/02/26
Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen draagt Vierdaagsebed over aan jonge onderneemster Jet Beers
Vierdaagsebed, het platform dat al meer dan twintig jaar wandelaars van de Nijmeegse Vierdaagse koppelt aan gastvrije logeeradressen, krijgt een nieuwe toekomst. Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) draagt het initiatief over aan de jonge onderneemster Jet Beers, die het platform met veel energie voortzet. Daarmee blijft Vierdaagsebed tóch behouden, ondanks de eerdere aankondiging dat TVAN ermee zou stoppen.
17/02/26
Duurzaamheid groeit: meer dan 850 vrijetijdsbestemmingen in Nederland officieel gecertificeerd
Steeds meer Nederlandse toeristische en vrijetijdsbestemmingen kiezen zichtbaar voor duurzaamheid. Ruim 850 locaties — van hotels en parken tot campings, wellness en zelfs bibliotheken — voldoen inmiddels aan de strenge eisen van Green Key en Duurzaam Gastvrij, de toonaangevende keurmerken in de sector.

||| Agenda |||

24/02/26
24/02/26 t/m 24-02-26: Tourism skills: getting this right matters
The European tourism sector faces a simple reality:without the right skills, growth is not sustainab...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...