Geplaatst op: 17-01-2024
Auteur: Marc Gerlings

Aantal overnachtingen Gelderland groeit naar 4,8 miljoen

Dit jaar door de grens van 5 miljoen overnachtingen

Aantal overnachtingen Gelderland groeit naar 4,8 miljoen
Zicht op de Waalkade.

In 2023 steeg het aantal bezoekers dat minimaal één nacht in Gelderland verbleef met 6,8 procent naar 4.8 miljoen. Ook het dagbezoek nam toe, zo blijkt uit analyses van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen. Haalt deze provincie in 2024 de 5 miljoen? Dan heeft het een groeipercentage nodig van net geen 5 procent en dat lijkt niet onhaalbaar.

 

Verreweg de meeste verblijfsgasten kwamen uit Nederland (84%). Het resterende percentage was afkomstig uit het buitenland, waarvan ruim de helft uit Duitsland en bijna een vijfde uit België. Populaire overnachtingsaccommodaties in 2023 waren hotels, B&B’s of pensions (48%), daarna bungalowparken (25,8%), kampeerterreinen (20,4%) en groepsaccommodaties (5,1%).

Directeur van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen, Herre Dijkema: "Het binnenlands toerisme is van oudsher het belangrijkst voor Gelderland, gevolgd door het inkomende toerisme uit de aangrenzende deelstaten in Duitsland en Vlaanderen. We richten onze buitenlandmarketing bewust op deze twee landen omdat Belgen en Duitsers vaker terugkomen en langer verblijven in onze provincie.”

 

Attracties groei van 9,5%

De Veluwe en de regio’s Arnhem Nijmegen verwelkomde afgelopen jaar 3,7% meer dagjesmensen, voornamelijk inwoners van Gelderland zelf. Populair waren de attracties, met een stijging in het bezoek van 9,5%.

Dijkema: "Het is mooi dat bezoekers onze provincie wederom zo goed weten te vinden en waarderen. Niet voor niets is Gelderland al jarenlang de belangrijkste binnenlandse bestemming van Nederlanders. We blijven samen met de sector hard ons best doen om dat ook zo te houden, want de bestedingen van de bezoekers zijn goed voor de regionale economie, de werkgelegenheid en de leefbaarheid van dorpen en steden.”

 

Populairste dag en tijd  

De populairste dagen voor een uitje waren zondag 13 augustus en Koningsdag op donderdag 27 april. De minst populaire dag was dinsdag 31 januari. De drukste dagen zijn zoals verwacht in het weekend. Bij bezoekers aan binnensteden is dat de zaterdag, terwijl dat in de natuur met name de zondag is. Bij attracties is naast het weekend ook de woensdagmiddag relatief druk. Het drukste tijdstip is bij alle bestemmingen op de meeste dagen één uur s ’middags.

 

Eigen tool Visitor Data Monitor (VDM)

Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen analyseert sinds 2022 bezoekersstromen van ruim 300 attracties, binnensteden en natuurgebieden in Gelderland met een eigen datatool (VDM) op basis van geanonimiseerde gps-gegevens. Een uitgebreide analyse van de cijfers vind je hier.

Trefwoorden: Gelderland, overnachting, dagbezoek, attractie, vakantiepark, B&B, hotel

CELTH



||| Nieuws |||

15/04/26
Exclusief voor leden
ACSI wordt makelaar
ACSI, boeking- en mediaplatform in de campingsector, kondigt vandaag de lancering aan van ACSI Broker Services, een gespecialiseerd pan-Europees brokerplatform gericht op fusies en overnames van campings en vakantieparken.
15/04/26
Daniël Pardijs treedt toe tot VVEM-bestuur
Tijdens de voorjaarseditie van de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) is Daniël Pardijs verkozen tot nieuw bestuurslid. Pardijs vult hiermee de positie die is vrijgekomen bij het aftreden van Gerard van Duykeren in november 2025.
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.
15/04/26
Fietshelm wordt langzaam geaccepteerd
Op de Dag van de Fietshelm groeit de aandacht voor veiligheid onder Nederlandse fietsers. Cijfers uit de fietsbranche laten zien dat de verkoop van fietshelmen de afgelopen jaren is gestegen. Zo meldde de ANWB dat de verkoop in 2023 met liefst 250% toenam, tot circa 65.000 helmen.
15/04/26
Dino World naar Goes
De internationale dino-experience Dino World strijkt binnenkort neer in de Zeelandhallen in Goes. Deze groots opgezette tentoonstelling, die normaal alleen in grote steden te zien is, neemt bezoekers mee naar een wereld waar dinosaurussen weer tot leven komen.
14/04/26
Exclusief voor leden
Eindhoven Airport draait topjaar
Eindhoven Airport publiceerde vandaag haar jaarverslag 2025. Financieel gezien was 2025 een topjaar. De luchthaven bereikte een nettoresultaat van 25,2 miljoen euro bij een omzet van 100,5 miljoen euro (2024: nettoresultaat: 23,3 miljoen euro, omzet: 96,2 miljoen euro).
13/04/26
Exclusief voor leden
Kampeerbedrijf Obelink wint Nationale Ondernemersprijs overtuigend
Kampeerspecialist Obelink uit Winterswijk heeft de derde editie van de Nationale Ondernemersprijs gewonnen. Het familiebedrijf kreeg met 33 procent van de stemmen veruit de meeste steun van het publiek en liet daarmee de overige acht genomineerden ruim achter zich.
13/04/26
Uitkijkpunt Zoutkegel bij Eanjumer Kolken onthuld
Langs de vaarroute Súd le, ter hoogte van het Friese natuurgebied de Eanjumer Kolken, staat een nieuw uitkijkpunt: De Zoutkegel. Gedeputeerde van provincie Fryslân Sijbe Knol en wethouder van gemeente Noardeast-Fryslân Maaike Prins openden op 9 april de nieuwe recreatieve voorziening.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...