Geplaatst op: 05-02-2024
Auteur: Marc Gerlings

Transitie naar vliegen met één piloot valt niet goed

Transitie naar vliegen met één piloot valt niet goed
Technologie om met één piloot te vliegen is nog niet goed genoeg, meent VNV.

De Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) lanceert vandaag op luchthaven Schiphol een campagne tegen het plan van vliegtuigbouwers om de cockpit te bemannen met slechts één in plaats van twee piloten, de zogeheten Reduced Crew Operations (RCO).

De piloten zien het niet zitten dat in hun ogen vliegtuigbouwers onbewezen technologie inzetten om de bemanning in de cockpit te reduceren. Piloten wereldwijd verzetten zich tegen deze maatregel die wellicht een gering kosteneffect heeft, maar een grote bezuiniging is op veiligheid.


Camiel Verhagen, voorzitter VNV: "Als piloot is het onze plicht mensen veilig naar hun bestemming te brengen. Wij staan achter nieuwe technologie die ten goede komt aan die veiligheid. Twee piloten die samenwerken met die technologie, brengen de veiligheid naar een hoger niveau. Op geen enkele manier is bewezen dat het vervangen van één piloot door deze technologie het veiligheidsniveau verhoogt.”


Internationale studies en de praktijk tonen aan dat de mens de? essentiële factor is voor een hoge veiligheidsstandaard in de luchtvaart. In een technologisch systeem ontbreekt het bijvoorbeeld aan creativiteit, veerkracht, leiderschap, teamwerk en overlevingsinstinct. Met deze campagne vraagt de VNV aandacht voor het belang van twee piloten in de cockpit. Iedereen die vindt dat er geen risico genomen mag worden met veiligheid en twee piloten het veiligst vindt, roept de VNV op de petitie ikwilveiligvliegen.nl te tekenen.


Veerkracht in de praktijk

Negen op de tien vluchten verlopen niet volgens plan, en dan komt het op twee piloten aan om in te spelen op veranderende omstandigheden. Ook als er een incident plaatsvindt, bijvoorbeeld wanneer een van de piloten zich plots niet goed voelt of er treedt een motorstoring op, dan zijn twee piloten in de cockpit noodzakelijk. De vraag die de VNV, samen met internationale koepelorganisaties IFALPA, ECA en de Amerikaanse pilotenbond ALPA, dan ook stelt, is welk probleem nu precies opgelost wordt. Verhagen: "Het weghalen van een piloot uit de cockpit verhelpt geen veiligheidsprobleem, maar creëert er juist een.”


Daarom roept de VNV vliegtuigbouwers en de Europese luchtvaartautoriteit op om niet te gokken met de veiligheid en het vervangen van een piloot door onbewezen technologie te stoppen. VNV stelt voor om:


1 - Allereerst onafhankelijk wetenschappelijk onderzoek te doen naar ook de medische en psychologische implicaties van dit plan, waarbij koepelorganisaties van luchtvaartmedici, -psychologen en piloten structureel worden betrokken bij toekomstige ontwikkelingen.

2 - Onafhankelijk onderzoek uit te laten voeren naar alle daadwerkelijke kosten en baten van het weghalen van één piloot uit de cockpit.

Trefwoorden: vliegen, vliegtuig, piloot

CELTH



||| Nieuws |||

13/03/26
Exclusief voor leden
Goedkoopste kampeerovernachtingen in Noord-Europa
Een campingvakantie blijft in Europa betaalbaar in vergelijking met veel andere vakantievormen. Een gezin betaalt voor een campingverblijf in het zomerhoogseizoen gemiddeld ongeveer 49 € per nacht. Kamperen is vooral voordelig in Noord-Europa: in Noorwegen kost een overnachting gemiddeld 38 €, in Zweden 40 € en in Duitsland 41 €, meldt campingportaal PiNCAMP na onderzoek.
12/03/26
Exclusief voor leden
Audax start met Bruna Reizen
De Audax Groep meldt een opvallende uitbreiding van haar activiteiten. Vanaf medio april 2026 kunnen klanten in alle Bruna winkels én bij bijna tweehonderd vestigingen van The Read Shop ook reizen boeken via het nieuwe label Bruna Reizen.
11/03/26
Exclusief voor leden
Geopolitieke ontwikkelingen raken Drents Museum: uitstel tentoonstelling
Gisteren kreeg het Drents Museum van het Indiase ministerie van Cultuur het bericht dat zij vanwege de huidige geopolitieke spanningen heeft besloten de circa 60 kunstwerken voor de tentoonstelling Amrita Sher-Gil - 'Europa is van Picasso, India is van mij' niet op transport te laten gaan.
11/03/26
Exclusief voor leden
Airport Campus op Groningen Airport maar wie haakt aan?
Huisvestingsadviseur Draaijer heeft in opdracht van Groningen Airport Eelde onderzoek gedaan naar de doorontwikkeling van de Airport Campus. Het advies is positief maar nu moet de luchthaven op zoek naar partners.
11/03/26
ACM controleert digitale economie extra scherp
In haar ‘Focus op digitale economie 2026’ maakt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) duidelijk waar zij het verschil wil maken. De toezichthouder richt zich komend jaar met name op de digitale weerbaarheid van Nederland en Europa, meer zeggenschap voor gebruikers over eigen data, en een toegankelijke en veilige online omgeving voor iedereen.
11/03/26
Europees Parlement wil creatief werk beschermen tegen AI
Creatieve producten waar auteursrecht op zit moeten worden beschermd tegen gebruik door kunstmatige intelligentie (AI). Dat wil het Europarlement. Ook moeten creatieve makers een vergoeding krijgen wanneer AI gebruik maakt van hun producten.
11/03/26
Exclusief voor leden
Wintersport 2025-2026: lawinegevaar en kniebandletsels
Wintersport 2025-2026: lawinegevaar en kniebandletsels Nu de voorjaarsvakantie ten einde loopt, maakt Alarmcentrale Eurocross de balans op van het wintersportseizoen. Lawinegevaar en meer kniebandletsels kenmerken het wintersportseizoen. Waar vorig jaar nog een forse stijging in het aantal meldingen tijdens de voorjaarsvakantie te zien was, verschuift de druk dit jaar naar het vroege seizoen.
11/03/26
Pieter Elbers weg bij IndiGo na maandenlange onrust
Pieter Elbers, voormalig topman van KLM, legt per direct zijn functie neer bij de Indiase luchtvaart...

||| Agenda |||

02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...