"Trap niet in de vakantieparadox"
"Hoe minder in de planning, hoe beter"
Stressgerelateerde ziektes zoals depressie, burnout en eenzaamheid staan in de top 3 van Europese welvaartsziekten. Broodnodige ontspanning in de vorm van een vakantie laat daardoor een verschuiving zien van een luxeproduct naar een basisbehoefte. De drang naar een optimale vakantiebeleving in combinatie met een groot vakantie-aanbod zorgt echter voor keuzestress en een vakantie die vaak tot in de puntjes is gepland en georganiseerd.
"Paradoxaal,” concluderen onderzoekers Marcel Bastiaansen en Ondrej Mitas van Breda University of Applied Sciences (BUas). "Om een optimale vakantiebeleving te hebben is het juist essentieel dat je open staat voor het onverwachte en ongeplande. Juist die beleving zorgt voor een optimaal vakantiegevoel en werkt stressverlagend.”
In het Experience Lab heeft BUas de beleving van vrijetijd en vakanties onderzocht door emoties in het lichaam en de hersenen direct te meten met behulp van psychofysiologische en neurowetenschappelijke technieken. De onderzoekers gebruikten ook enquêtes en interviews. In verschillende onderzoeksprojecten werd aangetoond dat juist niet-geplande belevingen de meest positieve emoties, en daarmee de meest memorabele belevingen creëren.
"Gek genoeg neigen wij in de westerse maatschappij ernaar onze vakantie op dezelfde manier te organiseren als ons werk: nauwkeurig tot in de puntjes gepland en georganiseerd, uitgezocht en geprioriteerd. Daarmee lopen we het risico dat we niet meer open staan voor spontane belevingen zoals echt contact met iemand maken op een bestemming of onverwacht een authentieke markt of kerkje verkennen dat op je pad komt. Dat is zonde, want we ontnemen onszelf daarmee een optimale beleving en de ontspanning waar we juist zo'n behoefte aan hebben”. Het advies van de onderzoekers, zo vlak voor de start van de zomervakantie, luidt dan ook: "Plan minder vooruit voor je vakantie. Maak alleen een globaal reisplan en laat ruimte voor het nieuwe en het onverwachte. Leer nieuwe mensen kennen. Dit zal aanzienlijk bijdragen aan het verbeteren van je welzijn!”
Trefwoorden: Keuzestress, vakantiebeleving, stressgerelateerd, ziektes
|
|
06/02/26
Hoe creëer je die ruimte, fysiek, mentaal én maatschappelijk? Tijdens het Trendcongres Toerisme 2026 ontdek je concrete oplossingen, nieuwe perspectieven en inspirerende voorbeelden die je direct kunt toepassen in jouw werk. Extra voordeel: het gunstige Early Bird-tarief staat open.
|
06/02/26
Met de introductie van PureCamp #ONE betreedt een nieuw Nederlands merk de markt van vouwwagens. Opvallend in een markt die niet makkelijk is. De opzettijd, altijd een belangrijk argument voor kampeerders, levert dat voordeel op dat tot een marktaandeel kan leiden.
|
06/02/26
Gemeente Amsterdam laat een nieuw Bijlmer Parktheater bouwen op het Anton de Komplein en het huidige theater wordt behouden.
|
06/02/26
In december 2025 hebben huishoudens 0,8 procent meer goederen en diensten aangeschaft dan in december 2024, meldt het CBS. Ze kochten zowel meer goederen als meer diensten, zoals horeca, vervoer en cultuur.
|
05/02/26
Naast de nieuwe Kikker8baan opent Duinrell komend seizoen nog een nieuwe attractie in het park: de Duinrell Drifter. In deze attractie besturen bezoekers zelf hun rit en bepalen zij met een hendel hoeveel zij ‘driften’.
|
05/02/26
Tijdens de startbijeenkomst van Varend Corso Westland, gisteravond bij Intratuin ‘s-Gravenzande was het enthousiasme groots. Alle Westlandse dorpskernen op de route doen mee met de editie van 2026.
|
05/02/26
Op 12 februari 2026 opent Dagrecreatie Live haar deuren in Evenementenhal Gorinchem. Dit nieuwe event voor professionals in de dagrecreatie staat in het teken van talkshows over onderwerpen als gastbeleving en innovatie, presentaties van vakspecialisten en een awardceremonie.
|
05/02/26
In 2026 verwachten gemeenten 15,3 miljard euro te ontvangen uit heffingen, 6,5 procent meer dan een jaar eerder. Wie de cijfers van CBS doorneemt ziet dat de toeristenbelasting een stuk hoger uitvalt, namelijk 9%. De verschillen in toeristenbelasting zijn groot.
|
|
10/02/26
Datum: 10 februari 2026Locatie: Molecaten Park Landgoed Ginkelduin Scherpenzeelseweg 53 ...
|
12/02/26
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
|
13/02/26 t/m 15-02-26
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
|
09/03/26
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
|
10/03/26
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
|
|