Geplaatst op: 19-09-2024
Auteur: Marc Gerlings

Anya Niewierra verlaat Visit Zuid-Limburg

Eurostar leert van sportzomer in verbeteringen voor reizigers met een beperking

Anya Niewierra verlaat Visit Zuid-Limburg
Anya Niewierra kreeg ik 2023 de Orde van Oranje Nassau. Foto: Visit Zuid-Limburg.
Anya Niewierra stopt als Algemeen Directeur van Stichting VVV Zuid-Limburg (Visit Zuid-Limburg). Na een boeiende carrière van 32 jaar is voor haar het moment gekomen om het stokje over te dragen. 

Visit Zuid-Limburg meldt aan NRIT dat Anya haar werkzaamheden eind oktober overdraagt en afrondt. Daarmee komt een rijke carriere in toerisme ten einde.

Verbinder na fusie VVV’s

Anya startte haar loopbaan in 1993 bij de toenmalige VVV Het Geuldal, de oudste VVV van Nederland. Zij was destijds met haar 28 jaar de jongste VVV directeur van ons land. Na een serie fusies werd zij per 1 januari 2000 benoemd tot Algemeen Directeur van Stichting VVV Zuid-Limburg. Samen met het bestuur en haar team bouwde zij aan een krachtige en innovatieve organisatie die in Nederland en daarbuiten aanzien geniet. Vervolgens was zij vanaf 2003 medeoprichter en voorzitter van het directieteam van de Stichting Samenwerkende VVV’s in Limburg (SVL).

Duurzaam toerisme

Anya Niewierra was in Nederland een pionier op het vlak van duurzaam toerisme. Zo zette zij zich in voor initiatieven om het gebruik van streekproducten te bevorderen, het landschap te beschermen, de Limburgse cultuur te waarborgen, het toerisme te spreiden en de inwoners bij het toerisme te betrekken. Ook werkte zij mee aan de toeristische ontwikkeling van Parkstad Limburg en de Westelijke Mijnstreek. Daarnaast was zij mede-initiatiefnemer van projecten zoals het Routepunt, Knopen Lopen, Stichting Kerststad, Bezin in Limburg, de nieuwe Datahub en de DNA verhalen, waaronder de populaire wijnroutes. Zij schreef aan winnende bidboeken, zoals het document waarmee Parkstad Limburg in 2016 de WTTC Tourism for Tomorrow Award won. 

Ook buiten Limburg was Anya actief. Vanaf 1995 betrad zij het Europese toeristische toneel. Eerst werkte zij in de Euregio samen met partners uit Aken, Monschau, Eupen, Hasselt en Luik. Hierna maakte zij de sprong naar Brussel. Zo was zij tussen 2010 en 2012 de mede-oprichter en de eerste president van de Association EDEN (European Destinations of Excellence). Tussen 2013 en 2024 was zij bestuurslid van NECSTouR, een Europees netwerk van 41 grote toeristische regio’s uit 20 landen dat zich in samenspraak met de Europese Commissie inzet voor de bevordering van duurzaam toerisme in Europa. In Nederland was zij volop bij de sector betrokken. Van 2017 tot 2021 was zij bijvoorbeeld bestuurslid van de VVV Groep Nederland.

Voor haar bijdrage aan het duurzame toerisme in Limburg, Nederland en Europa ontving Anya Niewierra op 26 april 2023 de Koninklijke Onderscheiding Officier in de Orde van Oranje-Nassau.

125 jaar VVV in Nederland

Een van de hoogtepunten in haar lange carrière waren de festiviteiten rond ‘125 jaar VVV in Nederland’ in 2010. De officiële lancering van het jubileumjaar werd gevierd in aanwezigheid van Koningin Beatrix met een feeëriek concert van André Rieu in de Gemeentegrot van Valkenburg.

Visie Bestemming Zuid-Limburg 2030

Anya Niewierra was betrokken bij de totstandkoming van de eerste toeristische visie van Zuid-Limburg, namelijk Bestemming Zuid-Limburg 2030. Deze visie werd in de zomer van 2020 unaniem aangenomen door alle gemeenteraden in de regio. In november 2023 is aan deze visie een ambitieus uitvoeringsprogramma gekoppeld. Visit Zuid-Limburg vervult een belangrijke rol bij het uitvoeren van dit plan.

Nieuwe generatie aan zet

Anya Niewierra: "Onze zware taak binnen dit nieuwe uitvoeringsprogramma, de majeure Europese projecten die wij de komende jaren uitvoeren en de vele uitdagingen waar het toerisme zich zowel in onze regio als internationaal voor gesteld ziet, vragen om een Algemeen Directeur die vol gas geeft en ook bereid is om lange dagen te maken en veel te reizen. Ik ben inmiddels de zestig gepasseerd en wil juist gas terugnemen. Ik kan deze veeleisende rol helaas niet meer vervullen. Een nieuwe generatie is nu aan zet. De komende weken zal ik mijn dossiers archiveren en overdragen aan mijn collega’s, waarna voor mij een tragere levensfase begint." 

Wellicht geeft haar dat ook meer tijd voor het schrijversvak. Bij het brede publiek is Niewierra vooral bekend door literaire thrillers. In 2018 had ze al succes met haar thriller 'Het dossier'. Met 'De Camino' in 2021 bereikte ze echt het grote publiek.

Officieel afscheid op 19 februari 2025

Wim Heuts, voorzitter van het bestuur van Stichting VVV Zuid-Limburg: "Het bestuur en de medewerkers danken Anya voor haar stuwende rol binnen het toerisme in Zuid-Limburg en ver daarbuiten. Tijdens de viering van het 140 jarig bestaan van Visit Zuid-Limburg op 19 februari 2025 zullen wij Anya nog in het zonnetje zetten en haar bedanken voor haar jarenlange inzet. De komende periode zal het bestuur zich buigen over de opvolging."
Trefwoorden: Niewierra, Visit Zuid-Limburg, VVV, destinatie

CELTH



||| Nieuws |||

22/01/26
Beste campings in Nederland en Europa
De winnaars van de titel ‘ANWB Camping van het Jaar 2026’ zijn toegekend. In de categorie Fijnste familiecamping gingen Vakantiepark Beerze Bulten (Overijssel) en Camping Village Europa Silvella (Italië) met de hoofdprijs aan de haal. In de categorie Beste Kleine camping werden Camping Zwinderen (Drenthe) en Camping Domaine La Libaudié (Frankrijk) uitgeroepen tot winnaars.
21/01/26
KLM maakt WiFi gratis op Europese vluchten
KLM maakt als een van de eerste Europese luchtvaartmaatschappijen internet gratis voor passagiers binnen Europa. Passagiers kunnen tijdens de volledige vlucht e-mailen, internetten, muziek luisteren, gamen of films en series streamen.
21/01/26
Switch je route
De Fiets en Wandelbeurs in Jaarbeurs Utrecht is 13, 14 en 15 februari weer hét ontmoetingspunt voor iedereen met een passie voor fietsen en wandelen. Het thema van de komende editie is ‘Switch je route’. Bezoekers worden uitgedaagd hun blik te verruimen en nieuwe paden te verkennen: van onbekende langeafstandsroutes tot verrassende tochten dicht bij huis.
21/01/26
Exclusief voor leden
Kogge naar renovatie
Op dinsdag 20 januari is de 600 jaar oude IJsselkogge, een van de belangrijkste scheepsvondsten van Nederland, uit het conserveringsstation bij Museum Batavialand op een ponton over water naar Zwartsluis vervoerd. In Zwartsluis wacht verdere restauratie. Uiteindelijk zal het 15de-eeuwse handelsschip in Kampen een museale bestemming krijgen op een afstand van ongeveer 200 meter van de oorspronkelijke vindplaats in de IJssel.
20/01/26
Hopscotch aan de slag voor Minor Hotels
Per januari 2026 heeft Minor Hotels, een van ’s werelds meest toonaangevende hotelgroepen, Hopscotch Netherlands aangesteld als PR-partner voor de Benelux. In deze samenwerking is Hopscotch Netherlands verantwoordelijk voor de strategische positionering en promotie van Minor Hotels in Nederland, België en Luxemburg.
20/01/26
Exclusief voor leden
Primeur cultureel festival VLOED in en rondom Zandvoort
Van donderdag 14 t/m zaterdag 16 mei vindt in Zandvoort de eerste editie plaats van VLOED, een nieuw jaarlijks festival. Een multifestivalmet zowel muziek, theater en dans. Zowel in Zandvoort te zien maar acts vind je ook in de duinen.
20/01/26
Klaas van Erp draagt aandeel van Maas recreatie bedrijfsmakelaardij over
Na 25 jaar met grote betrokkenheid en plezier werkzaam te zijn geweest bij Maas recreatie bedrijfsmakelaardij, doet Klaas van Erp een stap terug. Hij draagt zijn aandeel over aan zijn compagnon Jappe Eggink, waarmee Jappe 100% eigenaar wordt.
20/01/26
Exclusief voor leden
Emirates biedt veganistische gerechten aan zonder vleesvervangers
Luchtvaarbedrijf Emirates kondigt aan dat het nieuwe veganistische gerechten die volledig draaien om echte, onbewerkte plantaardige ingrediënten in het menu opneemt. Op dit moment gaat het om jaarlijks 500.000 maaltijden. De luchtvaartmaatschappij kiest bewust voor een “back-to-basics”-benadering, waarbij peulvruchten, granen, noten, zaden en seizoensgroenten centraal staan, in plaats van bewerkte vleesvervangers.

||| Agenda |||

27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...