Geplaatst op: 24-12-2024
Auteur: Redactie
NRIT

Zorgen over toekomst evenementen

Zorgen over toekomst evenementen
Foto: 123RF

Zowel gemeenten als evenementenorganisatoren maken zich grote zorgen over de toekomst van evenementen in Nederland. Uit recent onderzoek van bureau Respons blijkt dat de druk op de sector toeneemt.

De belangrijkste zorg bij gemeenten is de beschikbaarheid van voldoende veiligheidsdiensten. Met de NAVO-top die in 2025 in Nederland plaatsvindt, wordt de druk op deze diensten nog verder vergroot. Dit heeft direct gevolgen voor de mogelijkheden om evenementen te organiseren.

Voor evenementenorganisatoren staan zorgen over de financiën centraal. Vooral festivals hebben te kampen met sterk stijgende kosten, met name voor artiesten. Daarnaast wordt het steeds moeilijker om aan alle overheidsvereisten te voldoen. De vele regels rondom veiligheid, milieu en vergunningen maken het organiseren van evenementen complex en kostbaar.

Ondanks de groeiende uitdagingen zijn zowel gemeenten als organisatoren toch overwegend positief over het komende evenementenjaar. Hoewel nu al duidelijk is dat er in 2025 opnieuw  evenementen stoppen, is de algehele verwachting dat het aanbod in het geheel genomen stabiliseert. Het aantal bezoekers en deelnemers blijft naar verwachting op het niveau van 2024. 

Overheidsbeleid onder vuur 

Het onderzoek wijst uit dat het overheidsbeleid een grote impact heeft op de evenementensector. Organisatoren voelen zich steeds meer bekneld door de vele regels en eisen. Opvallend is dat gemeenten deze problematiek zelfs nog groter inschatten dan de organisatoren zelf.

De toenemende regelgeving leidt niet alleen tot hogere kosten, maar ook tot een grotere administratieve last voor organisatoren. Denk hierbij aan zaken als extra beveiligers, verkeersregelaars, EHBO-ers en de aanschaf van herbruikbare drinkbekers. Daarbij is de capaciteit van de veiligheidsdiensten beperkt waardoor er steeds meer wordt gevraagd van organisatoren die zelf moeten opdraaien voor de extra kosten. Daarbij komt nog eens de afhankelijkheid van de inzet van vrijwilligers die steeds lastiger te krijgen zijn. Gemeenten zien dat als grote zorg voor de toekomst van met name lokale evenementen

Gevolgen voor de sector 

De huidige situatie roept vragen op over de toekomst van de evenementensector in Nederland. Als de problemen niet worden aangepakt, kan dit leiden tot een afname van het aantal evenementen, hogere ticketprijzen voor bezoekers en een verminderde diversiteit aan evenementen.

Wat nu?

Zowel gemeenten als evenementenorganisatoren roepen op tot een betere samenwerking om de toekomst van de sector veilig te stellen. Er is behoefte aan meer duidelijkheid over de regels, een efficiëntere vergunningverlening en voldoende capaciteit bij de veiligheidsdiensten. Daarnaast moeten er oplossingen worden gevonden om de kosten voor organisatoren te drukken.

Trefwoorden: evenementen, beleid, festivals,

CELTH



||| Nieuws |||

07/01/26
VvKR maakt handige route langs kleinschalige reisorganisaties
De Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR) biedt op de Vakantiebeurs in Utrecht een speciale kleinschaligheidsroute. Deze route voert bezoekers langs ruim 40 VvKR-leden, die elk staan voor persoonlijke service, deskundigheid en zorgvuldig samengestelde reizen met karakter.
07/01/26
Hoe gaan Nederlanders en andere Europeanen in 2026 op vakantie?
Een zeer ruime meerderheid van de Nederlanders (88%) heeft vakantieplannen voor dit jaar en 33% heeft al geboekt. Het aantal Nederlanders met vakantieplannen is vergelijkbaar met vorig jaar, het aandeel boekers is wel hoger. Nederlanders zijn van plan dit jaar 2,4 vakanties te ondernemen, dat is al enige jaren stabiel. Dat blijkt uit de nieuwste editie van de Vakantie Sentiment Monitor van NBTC. Daarin is het aankomende vakantiegedrag van Nederlanders, Belgen, Duitsers, Engelsen, Amerikanen en Spanjaarden onderzocht.
07/01/26
Exclusief voor leden
Lufthansa en Amadeus veranderen boekingsaanpak
De Lufthansa Group en reistechnologiebedrijf Amadeus zijn een partnerschap aangegaan om het boeken, wijzigen en beheren van vluchten nog eenvoudiger en intuïtiever te maken voor reizigers.
07/01/26
Exclusief voor leden
Stabilisatie aantal bezoekers WILDLANDS (951.000)
WILDLANDS Adventure Zoo Emmen ontving 951.000 bezoekers in 2025. Dit totaal bestaat uit reguliere parkbezoekers en bezoekers van evenementen die in WILDLANDS plaatsvonden en is nagenoeg gelijk aan 2024.
06/01/26
Barbara Oomen wordt directeur Watersnoodmuseum
Barbara Oomen - afgelopen drie jaar directeur HZ University of Applied Sciences in Vlissingen - wordt de nieuwe directeur-bestuurder van het Watersnoodmuseum. Zij neemt vanaf 15 januari 2026 het stokje over van Siemco Louwerse, die eind vorig jaar afscheid nam.
05/01/26
Exclusief voor leden
Natuurhuisje lanceert nieuwe campagne ‘Ik wacht op je’
Het nieuwe jaar werd door boekingsplatform afgetrapt met de campagne 'Ik wacht op je. Hiermee keert het platform na aandacht voor niet ver reizen in de campagne 'Niet vliegen wel landen' weer terug bij de kern van Natuurhuisje, de liefde voor de natuur.
05/01/26
Avonturenpark Hellendoorn viert 90-jarig jubileum en bouwt nieuwe attractie: OerKracht
Avonturenpark Hellendoorn maakt zich op voor een bijzonder feestelijk jaar. In 2026 bestaat het park 90 jaar en dat jubileum wordt groots gevierd. Tegelijkertijd opent het park de nieuwe attractie OerKracht, een 12 meter hoge reuzenschommel.
05/01/26
Inrichten van een vakantiewoning door minimalisme met een warme twist
Als we kijken naar de trends in de reiswereld en de inrichting van luxe vakantievilla’s en hotels, valt één ding op: we zijn klaar met visuele drukte. De tijd van volgestouwde interieurs met veel tierelantijnen en schreeuwerige prints is voorbij. De moderne reiziger, en dus ook de moderne huiseigenaar, zoekt naar plekken die de geest tot rust brengen. In de hospitality branche wordt dit vaak vertaald naar designs die de natuur naar binnen halen en die eenvoud omarmen. Een trend die hier naadloos op aansluit en die we steeds vaker terugzien in high-end projecten, is de Japandi stijl. Het combineert de Japanse liefde voor imperfectie (Wabi-Sabi) met de Scandinavische hygge.

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...