Geplaatst op: 24-12-2024
Auteur: Redactie
NRIT

Zorgen over toekomst evenementen

Zorgen over toekomst evenementen
Foto: 123RF

Zowel gemeenten als evenementenorganisatoren maken zich grote zorgen over de toekomst van evenementen in Nederland. Uit recent onderzoek van bureau Respons blijkt dat de druk op de sector toeneemt.

De belangrijkste zorg bij gemeenten is de beschikbaarheid van voldoende veiligheidsdiensten. Met de NAVO-top die in 2025 in Nederland plaatsvindt, wordt de druk op deze diensten nog verder vergroot. Dit heeft direct gevolgen voor de mogelijkheden om evenementen te organiseren.

Voor evenementenorganisatoren staan zorgen over de financiën centraal. Vooral festivals hebben te kampen met sterk stijgende kosten, met name voor artiesten. Daarnaast wordt het steeds moeilijker om aan alle overheidsvereisten te voldoen. De vele regels rondom veiligheid, milieu en vergunningen maken het organiseren van evenementen complex en kostbaar.

Ondanks de groeiende uitdagingen zijn zowel gemeenten als organisatoren toch overwegend positief over het komende evenementenjaar. Hoewel nu al duidelijk is dat er in 2025 opnieuw  evenementen stoppen, is de algehele verwachting dat het aanbod in het geheel genomen stabiliseert. Het aantal bezoekers en deelnemers blijft naar verwachting op het niveau van 2024. 

Overheidsbeleid onder vuur 

Het onderzoek wijst uit dat het overheidsbeleid een grote impact heeft op de evenementensector. Organisatoren voelen zich steeds meer bekneld door de vele regels en eisen. Opvallend is dat gemeenten deze problematiek zelfs nog groter inschatten dan de organisatoren zelf.

De toenemende regelgeving leidt niet alleen tot hogere kosten, maar ook tot een grotere administratieve last voor organisatoren. Denk hierbij aan zaken als extra beveiligers, verkeersregelaars, EHBO-ers en de aanschaf van herbruikbare drinkbekers. Daarbij is de capaciteit van de veiligheidsdiensten beperkt waardoor er steeds meer wordt gevraagd van organisatoren die zelf moeten opdraaien voor de extra kosten. Daarbij komt nog eens de afhankelijkheid van de inzet van vrijwilligers die steeds lastiger te krijgen zijn. Gemeenten zien dat als grote zorg voor de toekomst van met name lokale evenementen

Gevolgen voor de sector 

De huidige situatie roept vragen op over de toekomst van de evenementensector in Nederland. Als de problemen niet worden aangepakt, kan dit leiden tot een afname van het aantal evenementen, hogere ticketprijzen voor bezoekers en een verminderde diversiteit aan evenementen.

Wat nu?

Zowel gemeenten als evenementenorganisatoren roepen op tot een betere samenwerking om de toekomst van de sector veilig te stellen. Er is behoefte aan meer duidelijkheid over de regels, een efficiëntere vergunningverlening en voldoende capaciteit bij de veiligheidsdiensten. Daarnaast moeten er oplossingen worden gevonden om de kosten voor organisatoren te drukken.

Trefwoorden: evenementen, beleid, festivals,

CELTH



||| Nieuws |||

10/02/26
Exclusief voor leden
Limburgse VVV’s kiezen datamonitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen
De vier Limburgse destinatieorganisaties, verenigd in Stichting Samenwerkende VVV’s Limburg, ondertekenden de licentieovereenkomst voor de Tourism Leisure Monitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen.
10/02/26
Exclusief voor leden
Summio vakantieparken verlengt 5 parken en start nieuw park
Summio Parcs start het nieuwe jaar meteen met groei. Vijf vakantieparken hebben besloten hun samenwerking met de organisatie te verlengen. Daarnaast is het portfolio uitgebreid met een nieuw park en staat er een verdere groei op de planning - voor zowel verhuur als exploitatie.
10/02/26
Serie Schiphol Airport krijgt derde seizoen
Na de eerste twee seizoenen keert het RTL 5-programma Schiphol Airport terug met een gloednieuw derde seizoen. De serie biedt een exclusieve blik achter de schermen van de grootste luchthaven van Nederland.
10/02/26
Veel gezinsboekingen voor Emirates bij start 2026
Januari is traditioneel een piekmaand voor boekingen van gezinsreizen bij Emirates. Economy-reizigers boekten vroeg, met name groepen en gezinnen: meer dan 65% van de groepsboekingen werd minimaal drie maanden voor vertrek gemaakt en ruim 65% van de families boekte ten minste twee maanden vooraf.
09/02/26
Toiletten bij Amelisweerd maken recreatie breder toegankelijk
Vrijdag 6 februari hebben MDL Fonds, de provincie Utrecht en de gemeenten Utrecht en Bunnik samen twee natuurtoiletten geopend in recreatiegebied Amelisweerd. Met deze twee toiletten wordt een belangrijke stap gezet om dit natuurgebied voor een bredere groep mensen toegankelijk te maken.
09/02/26
Ondertiteling drie attracties en verhalen in Efteling
De gratis Efteling-app biedt bij drie attracties en alle sprookjes een gesproken vertelling en je kunt het verhaal laten ondertitelen.
09/02/26
Exclusief voor leden
Grootste LED-theater van Europa staat in Delft
Met de première van Willem van Oranje - De Musical is een uniek theater opgezet. L2L Ledscreens realiseerde voor deze productie de grootste LED-theateropstelling van Europa.
09/02/26
Tech die gastvrijheid voelbaar maakt in leisure, toerisme en hospitality
Je kent het moment: je staat met een koffer in je hand, de lobby ruikt naar versgemalen koffie en je wilt eigenlijk maar één ding, soepel aankomen. Dan blijkt de QR-code in de mail niet te laden, de wifi hapert en bij de receptie ontstaat een rij die nét te langzaam beweegt. Niemand bedoelt het verkeerd, maar de beleving krijgt een deuk voordat die goed en wel begonnen is. In leisure, toerisme en hospitality is dat het pijnlijke aan digitale frictie: het voelt meteen persoonlijk.

||| Agenda |||

12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...