Grote zorgen om stopzetten natuurherstel in Noord-Holland
Provincie neemt over enkele maanden besluit
![Grote zorgen om stopzetten natuurherstel in Noord-Holland](images/20250218_130658.jpg)
Natuurmonumenten, de Natuur-en Milieufederatie Noord-Holland en Landschap Noord-Holland maken zich grote zorgen over het stilvallen van natuurherstel door inperking van overheidsbudgetten.
Ninouk Vermeer, provinciaal ambassadeur van Natuurmonumenten: "De provincie kiest er voor om vrijwel alle gebiedsprocessen te vertragen of stop te zetten. Ook de aankoop van nieuwe natuurgebieden dreigt na 2025 stil te vallen. Maar de afspraken voor natuurherstel zijn er niet voor niets. Natuur is de basis van ons bestaan. Ze zorgt voor schone lucht, schoon water en een voedzame bodem. Bovendien biedt ze een plek om te recreëren en tot rust te komen. Je investeert hiermee in de toekomst van niet alleen jouzelf maar ook van de volgende generaties.”
Maak bestaande afspraken leidend
De provincie wil binnen enkele maanden een besluit nemen over eventueel aanvullend budget om een deel van de plannen toch uit te kunnen voeren. De natuurorganisaties gaan er hierbij vanuit dat de afspraken uit het coalitieakkoord en het Natuurpact leidend blijven. "Dat is van essentieel belang,” vindt Ninouk Vermeer. "De natuur staat onder grote druk en vergunningverlening staat door rechtelijke stikstofuitspraken vrijwel stil. De rijksoverheid én de provincie Noord-Holland zouden zich tot het uiterste moeten inspannen voor voldoende middelen ten gunste van de natuur, binnen of buiten hun eigen begroting.”
Netwerk wil wel
Uitstellen of stopzetten van natuurherstelprojecten is niet alleen slecht nieuws voor de natuur, maar ook voor mensen. Vermeer: "In de afgelopen jaren zijn er in veel gebieden door de provincie met particulieren, boeren, ondernemers en waterschappen plannen gemaakt voor herstel van de natuur, het schoner maken van water, of het verminderen van de stikstofuitstoot. Een groot deel van deze plannen wordt nu mogelijk niet uitgevoerd. De wil om samen te werken aan gezonde natuur is er, maar het gebrek aan geld en de onduidelijkheid over hoe het verder moet helpt echt niemand.”
Topics:Beleid, Dagrecreatie
Trefwoorden: beleid, natuur, . herstel, recreatie