Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 12-03-2025
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Groningers omarmen toerisme

Groningers omarmen toerisme
Waddenkust Delfzijl

Toerisme en recreatie spelen een belangrijke rol in de provincie Groningen. Uit onderzoek naar de vrijetijdseconomie, uitgevoerd door Ginder in opdracht van de Groninger gemeenten en provincie, blijkt dat er een breed draagvlak is onder inwoners voor toerisme in Groningen. Ook de impact op economie en werkgelegenheid is aanzienlijk.

Het draagvlak voor toerisme en recreatie is hoog in de provincie Groningen. Meer dan 80% van de inwoners vindt dat de sector goed is voor de lokale economie. Zij zien ook dat er meer voorzieningen en recreatieve mogelijkheden zijn dankzij toerisme en recreatie. Een meerderheid vindt dat hun gemeente door toerisme een positiever imago krijgt. Het gaat hen hierbij minder om eigen trots, maar meer om de uitstraling naar buiten toe. In termen van sociale verbondenheid zien inwoners weinig voordelen van toerisme en recreatie. Het merendeel van de inwoners (67%) steunt de toeristische bestemming van hun gemeente en maar 9% staat daar negatief tegenover. Daarnaast vindt bijna 60% van de inwoners dat de voordelen van toerisme opwegen tegen de nadelen. Opvallend hierbij is dat de scores voor de gemeente Groningen iets lager liggen dan die voor de Ommelanden. Dit kan worden verklaard doordat het toerisme in de gemeente Groningen al een meer volwassen niveau heeft bereikt, wat mogelijk tot lagere draagvlakcijfers leidt. Veel genoemde negatieve effecten van toerisme zijn drukte, verkeersoverlast en afval.

Economische impact: 364 miljoen euro aan bestedingen

De vrijetijdseconomie in Groningen genereert jaarlijks ruim 364 miljoen euro aan bestedingen.. De bestedingen zijn bijna 50/50 verdeeld over dagtoerisme (51%) en verblijfstoerisme (49%. Dit maakt toerisme en recreatie tot een van de belangrijkste economische sectoren in de provincie. De bestedingen in het verblijfstoerisme zijn voor 62% afhankelijk van hotelgasten, door zowel het hoge absolute aantal overnachtingen in deze categorie als de hoge bestedingen per overnachting, zeker ook voor zakelijke gasten. Ook vakantieparken en campings brengen ieder circa 12% van de bestedingen in. Groepsaccommodaties brengen vanwege het beperkte volume de minste bestedingen op in het verblijfstoerisme.

In het dagtoerisme is wandelen en fietsen de grootste post qua bestedingen, met name door het hoge volume (ruim 14 miljoen tochten). De bestedingen per tocht zijn daarentegen beperkt. De tweede categorie qua grootte is attracties en bezienswaardigheden. Al deze bestedingen zorgen voor extra omzet bij ondernemers in de horeca, detailhandel en recreatiesector.

Werkgelegenheid: 20.000 banen in de sector

De sector biedt werk aan ongeveer 20.000 mensen, wat neerkomt op 6,3% van de totale werkgelegenheid in de provincie. Dit aandeel is vergelijkbaar met het landelijk gemiddelde en onderstreept het belang van de vrijetijdseconomie als stabiele werkgever. Vooral de horeca, verblijfsaccommodaties en dagattracties leveren direct en indirect veel banen op.

Bezoekers en hun activiteiten in de regio

De meeste dagbezoekers zijn herhaalbezoekers uit de eigen provincie, Drenthe, of van verder weg. De meeste verblijfsbezoekers komen van buiten de noordelijke provincies.

De meeste bezoekers zijn tevreden over de vrijetijdsactiviteiten die ze doen: het gemiddelde is een ruime 8. Bezoekers van buiten de provincie Groningen ondernemen diverse activiteiten tijdens hun verblijf. Populaire activiteiten zijn het bezoeken van de stad Groningen, het ontdekken van natuurgebieden zoals het Lauwersmeer en Westerwolde, en recreatieve activiteiten zoals wandelen, fietsen en varen. Erfgoedlocaties zoals Vesting Bourtange en evenementen trekken ook veel bezoekers. De bezoeker komt meestal met een partner of familie (70%). Ongeveer 60% van de bezoekers is 50 jaar of ouder, jongeren bezoeken de provincie minder vaak.

Toekomstperspectief: kansen voor duurzame groei

De resultaten uit het onderzoek bieden waardevolle handvatten voor beleid en investeringen. Een van de aandachtspunten is de ontwikkeling van divers en aantrekkelijk aanbod voor het gehele jaar, zodat de regio minder afhankelijk is van seizoensgebonden toerisme en bezoekers langer blijven. Daarnaast biedt het verder versterken van recreatieve routes, verblijfsaccommodaties en culturele evenementen mogelijkheden om de sector duurzaam te laten groeien.

Link: https://www.provinciegroningen.nl/fileadmin/user_upload/Documenten/Beleid_en_documenten/Documentenzoeker/Werken_en_ondernemen/Toerisme/Definitieve_rapportage_Onderzoek_Vrijetijdseconomie_provincie_Groningen__Februari_2025___2_.pdf
Trefwoorden: toerisme, recreatie, dagrecreatie, verblijfsrecreatie, horeca, beleid, bewoners, onderzoek

CELTH



||| Nieuws |||

10/04/25
Exclusief voor leden
WTTC: Toerisme blijft sterk groeien en bijdragen aan welvaart en werkgelegengeid
Tegen de achtergrond van economische onzekerheid tonen de meest recente onderzoeken van de World Travel & Tourism Council (WTTC) aan dat de wereldwijde reis- en toerismesector dit jaar naar verwachting sterk zal groeien, waarmee het zijn rol als hoeksteen van grote wereldeconomieën bevestigt, aangezien reizigers naar verwachting meer dan ooit tevoren zullen uitgeven.
10/04/25
Exclusief voor leden
Burgers' Zoo neemt GaiaZOO over
Koninklijke Burgers’ Zoo neemt GaiaZOO in Kerkrade over. Door de overname, die op 1 juni 2025 officieel wordt bekrachtigd, bundelen twee toonaangevende Nederlandse dierentuinen hun krachten. Beide parken benadrukken hun gedeelde filosofie en waarden.
10/04/25
Dormio Group breidt internationaal uit
De Dormio Group heeft in Portugal Duna Parque overgenomen en breidt ook op Curaçao en in Europa uit. Dormio groeit daarmee van 41 naar 61 locaties.
10/04/25
Exclusief voor leden
Meer kampeerders willen comfort en privacy op het toilet en onder de douche
Sinds begin 2024 is het aantal campings dat privé-sanitair aanbiedt met 20% gestegen, zo concludeert campingspecialist ACSI na de jaarlijkse inventarisatie van bijna 10.000 campings in heel Europa. Bij ruim 1 op de 10 campings is het nu mogelijk om een eigen douche en toilet te reserveren, waarbij Nederland de boventoon voert.
10/04/25
Exclusief voor leden
Plopsa Group gaat voor één merknaam
De Plopsa Group heeft bekendgemaakt dat twee van haar grote themaparken een nieuwe naam krijgen. Holiday Park in Duitsland zal voortaan door het leven gaan als Plopsaland Deutschland, terwijl Plopsa Coo in de Belgische Ardennen de naam Plopsaland Ardennes krijgt. Deze naamsveranderingen zijn onderdeel van een bredere Europese groeistrategie van Plopsa.
10/04/25
Exclusief voor leden
Routedata efficiënter beheren
Fietsplatform en Wandelnet hebben een belangrijke stap gezet in het efficiënter beheren van fietsroutedata in Nederland. Sinds begin april zijn de regionale fietsroutedata van de provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Utrecht gekoppeld aan de landelijke routedatabank.
08/04/25
Kampeerseizoen van start met een recordaantal van 627.000 campers en caravans
De jaarlijkse Open Camping Dag was de start van het kampeerseizoen en gaat volgens BOVAG en KCI gepaard met bijna 15.000 meer caravans en campers in Nederland.
08/04/25
BBI Travel start reizen naar de westkust van Ierland vanaf Groningen Airport Eelde
Van 7 juni tot en met 30 augustus 2025 vliegt de nieuwe chartervluchtverbinding van BBI Travel, uitgevoerd door Emerald Airlines, tussen Groningen Airport Eelde en Ireland West Airport Knock.

||| Agenda |||

12/04/25
12/04/25 t/m 12-04-25: Campervan Days
Na een succesvolle eerste editie in 2024 keert Campervan Days op 12 en 13 april 2025 terug...
05/05/25 t/m 11-05-25
05/05/25 t/m 11-05-25: The Greater Bay Area Leisure Tour
Het Nederlandse J2Leisure organiseert samen met haar Chinese partner Glopen van 5 tot en met 11 mei ...
26/05/25
26/05/25 t/m 26-05-25: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2025
De Breda University of Applied Sciences organiseert in samenwerking met het Ministerie van Infr...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...