Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 24-03-2025
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Provincies verstevigen toeristisch-recreatieve samenwerking

Provincies verstevigen toeristisch-recreatieve samenwerking

De Nederlandse provincies pleiten samen een vitaal en toekomstgericht aanbod van vrijetijdsvoorzieningen. Toegang tot voldoende mogelijkheden voor buitenrecreatie is essentieel voor het welbevinden van iedereen. Dat schrijft het Vrijetijdsnetwerk (VTN) van het Interprovinciaal Overleg (IPO) in haar ‘Position paper recreatie en toerisme’ waarin ze nu al grote tekorten aan recreatieruimte en zwemwater constateren.

De position paper voor de vrijetijdseconomie is tot stand gekomen omdat provincies behoefte hebben aan een gezamenlijke stip op de horizon in het licht van de ingrijpende ruimtelijke en maatschappelijke transities waarvoor ons land staat. Daarnaast hechten de provincies eraan om zoveel mogelijk één geluid te geven richting het Rijk en de gemeenten. De oprichting van de landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme, waar ook het IPO een zetel in heeft, biedt een goed momentum voor de provincies om een vliegende start te maken in het effectief organiseren van de samenwerking. Verder zijn er kansen om het beleefbare agrarische aanbod te versterken en het platteland vitaal te houden. Voor meer recreatieruimte is financiële ondersteuning vanuit het Rijk evenwel onontbeerlijk.

Grote uitdagingen

In de position paper worden de uitdagingen voor Nederland compact verwoord: "In Nederland hebben we te maken met een grote druk op de ruimte, want de bevolking groeit nog steeds, evenals de economie. Bovendien staan we voor ingrijpende transities waartoe ruimtelijke keuzes moeten worden gemaakt. In de komende decennia moeten we het hebben van nieuwe oplossingen en slimme combinaties, ook bij het faciliteren van recreatie en toerisme.”

Heel concreet staat het landelijk gebied voor een grote transitie waar een nieuw evenwicht tussen landbouw en natuur moet worden gevonden en leefbaarheidsopgaven een nadrukkelijke rol spelen. In en rond het stedelijk gebied krijgt de woningbouwopgave veel aandacht maar is het de vraag of we daarbij de kwaliteit van leven kunnen behouden of verbeteren. Voor recreatie en toerisme heeft de druk op de ruimte grote gevolgen en wordt er kritisch naar groei gekeken. Het zoeken naar de juiste balans tussen levendigheid en rust, stedelijkheid en natuurbeleving, economie en welzijn, inwoners en bezoekers staat nu voorop. Die goede balans vraagt om koppelkansen waar recreatie en toerisme worden verbonden met de uitdagingen van andere domeinen waardoor synergetische effecten ontstaan. Het VTN pleit een sterkere interdepartementale samenwerking tussen de ministeries op rijksniveau en een goede afstemming tussen de (mede-)overheden. "Samen kunnen we opgaven agenderen en op een integrale wijze aanpakken. Het is onze overtuiging dat we vanuit recreatie en toerisme op interprovinciale schaal een impactvolle bijdrage kunnen leveren aan de ruimtelijke en ook maatschappelijke transities waarvoor Nederland staat.”

Vijf collectieve opgaven

Om als recreatie en toerisme een bijdrage aan die transitie te leveren heeft het VTN vijf collectieve opgaven ontwikkeld waarvan de eerste twee ook de ambities verwoorden:

  1. Meer recreatieruimte door het integraal meewegen in gebiedsontwikkelingen.
  2. Recreatie en toerisme benutten voor economische dynamiek, regionale vitaliteit en leefbaarheid.
  3. Stimuleren van duurzame recreatiemobiliteit.
  4. De culturele identiteit van regio’s tot uitdrukking brengen.
  5. Een meer beweegvriendelijke omgeving bevorderen.

Twee collectieve opgaven

1. Meer recreatieruimte door het integraal meewegen in gebiedsontwikkelingen

Het is voor de provincies een belangrijke opgave om recreatieruimte (zowel locaties, gebieden, als de toegang daartoe) betaalbaar te houden en integraal mee te nemen in gebiedsopgaven en in landelijke programma’s voor natuurontwikkeling en vitale buitengebieden. Recreatievoorzieningen moeten in de optiek van het VTN gelijke tred houden met de verstedelijking. Daarom is het het noodzakelijk om recreatieruimte integraal mee te wegen in gebiedsontwikkelingen.

2. Recreatie en toerisme benutten voor economische dynamiek, regionale vitaliteit en leefbaarheid

Het VTN stelt in de paper dat recreatie en toerisme in de regio bijdragen aan slimme economische dynamiek, regionale vitaliteit en leefbaarheid. Het sturen op passende groei om aan de ene kant piekbelastting op drukke locaties te verminderen en anderzijds in regio’s die kampen met krimp transities te versnellen. Dat betekent aandacht voor gebiedsmarketing de gewenste bezoekersdoelgroepen op het juiste moment op de juiste plek faciliteren. Daarvoor is een goede nationale en regionale samewerking en financiele ondersteuning van het Rijk onontbeerlijk.

Actiepunten

Heel concreet wordt het ook met een lijst van actiepunten. Die betreffen deels lobbyactiviteiten voor een volwaardige plek van recreatie en toerisme in rijksprogramma’s, gebiedsopgaven en routenetwerken maar ook een realisatiestrategie voor recreatief groen, de doorontwikkeling van bestemmingsmanagement, kennisdeling, betere data en monitoring rond bewonersprofijt en balansvraagstukken en het ontwikkelen van nieuwe verdienmodellen voor een toekomstgericht, divers en vitaal aanbod.

Link: https://www.ipo.nl/nieuws/position-paper-en-achtergronddocument-recreatie-en-toerisme/
Trefwoorden: beleid, toerisme, recreatie, provincies

CELTH



||| Nieuws |||

27/03/25
Succes voor HISWA-RECRON en Watersportverbond tegen gemeente Amsterdam
Watersportorganisaties HISWA-RECRON en het Koninklijk Nederlands Watersportverbond hebben succes geboekt in hun strijd tegen de gemeente Amsterdam rond het instellen van een emissieroze zone.
26/03/25
Exclusief voor leden
Goed jaar voor toeristisch Vlaanderen
Vlaanderen heeft een goed jaar achter de rug. Het aantal vakantiegangers groeide met 3% en ook de dagattracties zagen ondanks het matige weer iets meer bezoekers.
26/03/25
Reizen in de meivakantie steeds populairder: 36% meer boekingen bij Riksja
Steeds meer Nederlanders kiezen ervoor om in de meivakantie een individuele reis te maken. Riksja Travel, marktleider op het gebied van individuele reizen, ziet een aanzienlijke stijging in het aantal boekingen voor deze periode. Met name Marokko, Thailand en Japan zijn populair.
26/03/25
Zuid-Limburgs Wandelnetwerk Knopen Lopen wordt uitgerold
Het wandelnetwerk Knopen Lopen Zuid-Limburg, een grootschalig project om wandelaars te spreiden en te verleiden, gaat een nieuwe fase in. Vanaf april begint de plaatsing van de bewegwijzeringspaaltjes, waardoor het netwerk steeds zichtbaarder wordt.
26/03/25
Drenthe herhaalt succesvolle campagne 'Dit is de kracht van Oer'
Marketing Drenthe lanceert opnieuw de succesvolle campagne 'Dit is de kracht van Oer', met dit jaar extra aandacht voor natuurinclusief gedrag. De campagne, die deze week van start gaat, heeft als doel het Drentse landschap te presenteren als een ideale ontsnappingsplek aan de dagelijkse drukte.
26/03/25
Exclusief voor leden
Kinderen nemen steeds meer de leiding bij vakantiebeslissingen
UUit een recent onderzoek van TUI en DPG Media blijkt dat kinderen tegenwoordig een grote invloed hebben op de vakantiebeslissingen binnen het gezin. In bestemmingen, vervoermiddel en accommodaties zijn er relatief weinig verschillen tussen de voorkeuren van ouders en kinderen. Bij activiteiten des te meer.
26/03/25
Investering in brug maakt doorfietsroute Houten Castellum - Utrecht Science Park mogelijk
De doorfietsroute Houten Castellum - Utrecht Science Park (USP) is een stap dichter bij de uitvoering. De investering voor de ombouw van de brug over snelweg A12 komt er. Meer mensen uit de regio kunnen dan op de fiets naar het bekende recreatiegebied Kromme Rijn.
25/03/25
Exclusief voor leden
Opleiding ‘Medewerker recreatieve attracties’ van start
Attractiepark Bobbejaanland en de Vlaamse dienst voor opleidingen VDAB slaan de handen in elkaar om werkzoekenden een kans te bieden door middel van de opleiding ‘Medewerker recreatieve attracties’.

||| Agenda |||

05/04/25
05/04/25 t/m 05-04-25: Impact Fair
Impact Fair rolt op zaterdag 5 april de groene loper uit voor iedereen die zijn of haar steentje op ...
12/04/25
12/04/25 t/m 12-04-25: Campervan Days
Na een succesvolle eerste editie in 2024 keert Campervan Days op 12 en 13 april 2025 terug...
05/05/25 t/m 11-05-25
05/05/25 t/m 11-05-25: The Greater Bay Area Leisure Tour
Het Nederlandse J2Leisure organiseert samen met haar Chinese partner Glopen van 5 tot en met 11 mei ...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...