Geplaatst op: 24-03-2025
Auteur: Redactie
NRIT

Portlantis: Nieuw opvallend bezoekerscentrum Rotterdamse haven

Portlantis: Nieuw opvallend bezoekerscentrum Rotterdamse haven
Foto's: Port of Rotterdam, Robin Utrecht

Dit weekend is een interactief ervaringscentrum op Maasvlakte 2 geopend. Portlantis, zoals het centrum heet, belooft een unieke kijkervaring te bieden op de Rotterdamse haven. Het opvallende gebouw, ontworpen door architectenbureau MVRDV, zal dienen als een plek waar bezoekers de betekenis en toekomst van de haven kunnen ontdekken.

Portlantis, de opvolger van bezoekerscentrum Futureland, wil een uitdagend dagje uit bieden, vol verwondering over de haven. "In Portlantis beleef je op een verrassende wijze wat de haven betekent voor Rotterdam, Nederland en Europa”, aldus Boudewijn Siemons, CEO van Havenbedrijf Rotterdam. Het centrum maakt gebruik van diverse vertelvormen, waaronder virtual reality en augmented reality, om de haven tot leven te brengen. Bezoekers kunnen ook deelnemen aan chemische en technische proefjes in speciale laboratoria. Portlantis dient als knooppunt voor verschillende doelgroepen: scholieren, studenten, zakelijke bezoekers, internationale havenautoriteiten en het brede publiek.

Het gebouw omvat 3.500 vierkante meter verdeeld over vijf verdiepingen en is ontworpen door bureau MVRDV van de bekende architect Winy Maas. De vorm bestaat uit een stapeling van vijf gedraaide vierkante volumes, elk met een groot panoramavenster waarvan het uitzicht correspondeert met wat je binnen ziet en ervaart. Er is geen vaste looproute; bezoekers kunnen hun eigen ontdekkingstocht samenstellen. Rode buitentrappen slingeren om het gebouw en leiden bezoekers naar het panoramadek, dat gratis toegankelijk is voor bezoekers. Er worden jaarlijks 150.000 bezoekers verwacht. Er is zo’n 30 miljoen euro geïnvesteerd in Portlantis. De entreeprijs voor volwassenen ligt op 12 euro, kinderen betalen tussen de 6 en 9 euro. Voor elk tijdslot zijn 250 kaarten beschikbaar.

Portlantis

Een plek voor iedereen

Portlantis is ontworpen om een breed publiek aan te spreken. "Portlantis wordt een plek voor jong en oud. Van doorgewinterde havenliefhebbers tot dagjesmensen en van scholieren tot professionals op zoek naar een bijzondere vergaderplek”, vertelt Eileen Niks, programmamanager namens Havenbedrijf Rotterdam. In Portlantis wordt gebruik gemaakt van allerlei verschillende vertelvormen. Denk daarbij aan virtual reality en augmented reality, exposities met grote 3D-modellen en laboratoria waar je chemische en technische proefjes kunt doen. Het centrum zal ook een restaurant herbergen, dat een breed scala aan gerechten aanbiedt. Het dak van Portlantis is vrij toegankelijk en biedt een panoramisch uitzicht over de Noordzee en Maasvlakte 2.

Portlantis

Het nieuwe 'Huis van de haven'

Naast de exposities en evenementen zal Portlantis ook onderdak bieden aan het EIC Mainport Rotterdam. "Straks kunnen jongeren vanuit Portlantis de haven nog beter verkennen en zo ontdekken wat hun toekomst in de haven zou kunnen zijn”, aldus Michiel Breijs, directeur van EIC Mainport Rotterdam. Dit centrum organiseert excursies en activiteiten voor scholieren en studenten om hen kennis te laten maken met de haven en haar mogelijkheden en verhuist van Rozenburg naar de Maasvlakte.

Portlantis

Trefwoorden: attractieparken, dagattracties, bezoekerscentra, Rotterdam, haven

CELTH



||| Nieuws |||

15/12/25
Exclusief voor leden
Erfgoed Zwarte Molen wordt vakantieverblijf
Stichting Kempens Landschap opent in januari 2026 een erfgoedlogies in de Zwarte Molen in Lille. Deze 19e-eeuwse molen, die sinds 2016 eigendom is van de landschapsorganisatie, werd grondig gerenoveerd en ingericht als vakantiewoning voor vier personen. Met de herbestemming wil de Stichting het karakteristieke gebouw opnieuw actief deel laten uitmaken van de gemeenschap.
12/12/25
Overnachten in All you need is love caravan
De originele caravan waarmee Robert ten Brink jarenlang geliefden verraste in het populaire tv-programma All You Need Is Love is vanaf vandaag te boeken voor een bijzondere overnachtingplek. De caravan wordt exclusief aangeboden via Vipio, het boekingsplatform voor bijzondere accommodaties.
11/12/25
Exclusief voor leden
Landal: grote gezelschappen boeken tijdens kertstvakantie
Landal ziet een duidelijke groei in boekingen rondom de kerstdagen, vooral onder grotere gezelschappen en multigeneratiefamilies met de hond.
09/12/25
Activatie Vakantiebeurs op Utrecht CS
Van vandaag tot en met 13 december brengt Koninklijke Jaarbeurs, organisator van Vakantiebeurs, een unieke activatie naar Utrecht Centraal Station: het Vakantiebeurs Café.
08/12/25
Exclusief voor leden
WUR en Natuurhuisje herstellen snelwegen Limburgse natuur
Wageningen Universiteit en boekingssite Natuurhuisje helpen oude hellingranden, de graften, in het Limburgs Geuldal nieuw leven in te blazen. Deze natuurstroken zijn van groot belang voor wilde bijen, bloemen en vele andere soorten. De video legt helemaal uit waarom die smalle graften veel doen voor de natuur.
03/12/25
Combinatie vliegreizen Azië met Asia Pass
Luchtvaartmaatschappij Emirates introduceert de Emirates Asia Pass. Dit is een nieuwe flexibele manier om meerdere bestemmingen in Zuidoost-Azië te ontdekken. Met één boeking kunnen reizigers hun eigen route uitstippelen.
27/11/25
Digitale winterspecial Veluwe gelanceerd
Van kerstmarkten tot culinaire tips, Veluwe lanceert een gloednieuwe digitale winterspecial: ‘Ontdek, proef, beleef – winter op de Veluwe’. Een online magazine boordevol tips voor een sfeervolle en smaakvolle winter op de Veluwe. De dmo meldt aan NRIT dat het in de toekomst méér digitale magazines wil uitgeven.
26/11/25
Exclusief voor leden
Partnership Euronature en British Naturism
Euronature, onderdeel van de Nedertlandse campingspecialist ACSI, en British Naturism slaan de hande...

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...