Geplaatst op: 21-09-2022
Auteur: Klaas van Erp
Publicatie: R&T 2022-3

Vlucht in de recreatie en watersport

“Je ziet een verschuiving in de markt”

Vlucht in de recreatie en watersport

In de ruim 40 jaren dat Maas recreatie bedrijfsmakelaardij actief is in het taxeren, aan- en verkopen van recreatie- en watersportbedrijven, heeft deze markt allerlei ontwikkelingen doorgemaakt. Duurzame ambities van de overheid hebben invloed op beleggers.

In de afgelopen jaren hebben we vaak onze visie gegeven op de markt van vraag- en aanbod van watersport- en verblijfsrecreatiebedrijven. Sinds COVID-19 is deze vraag historisch hoog te noemen. Veel mensen blijven in Nederland recreëren dus goede exploitatieresultaten zijn mogelijk voor campings en vakantieparken en Franse concerns en private equity zijn op zoek naar uitbreiding.

Recent valt ons op dat ook reguliere vastgoedbeleggers de watersport en de verblijfsrecreatie omarmen. Onder druk van de teruglopende resultaten in het reguliere vastgoed willen zij ook hun graantje meepikken in de recreatiesector en de watersport. De exacte redenen zijn ons nog niet helemaal helder, maar we hebben wel zo’n vermoeden. De berichten in de kranten over de kabinetsplannen (vooralsnog enkel uitlatingen van Hugo de Jonge) ten aanzien van beleggers liegen er niet om, te weten:

  • Regulering van de huren van vrijesectorwoningen vanaf 2024. Kort gezegd komt het er op neer dat de huren maximaal € 1.000,00 of € 1.250,00 per maand mogen gaan bedragen op basis van puntentelling. In de praktijk zal dat neerkomen op huren van € 800,00 tot € 1.000,00 per maand, terwijl dat thans op niveaus van 1250,00 tot € 1.500,00 per maand ligt;
  • Particuliere woningeigenaren worden straks gedwongen om hun panden beter te isoleren voordat ze mogen verhuren. Het doel is om 2,5 miljoen woningen te isoleren tot en met 2030. Ook moeten er 1 miljoen hybride warmtepompen in de bestaande bouw worden geïnstalleerd voor 2030. En er komt een bijmengverplichting voor groen gas. Daarmee worden leveranciers verplicht om een deel van het geleverde aardgas te vergroenen met groen gas.
  • Overdrachtsbelasting voor beleggers naar 9% in 2023.

Aan de ene kant wil men extra investeringen in de duurzaamheid van huurwoningen afdwingen en aan de andere kant wil men de huurrendementen onder druk gaan zetten. Twee zaken die haaks op elkaar staan. Los van het feit dat de huurregulering aldus de echte deskundigen averechts zal gaan werken op de huurmarkt, zullen veel vastgoedbeleggers wel twee keer achter hun oren krabben om nog reguliere beleggingspanden te kopen. Nu zie je al een verschuiving in de markt. Beleggers in het reguliere vastgoed die bekend staan dat ze nooit iets verkopen zijn nu al aan het afstoten.

Voor de watersport en de recreatiesector betekent dat goede tijden, althans als men wil verkopen. En anders lekker blijven zitten, het blijft een prachtige sector!

Ook eens praten over de markt?

Mail of bel ons:
info@maasrbm.nl/ Klaas van Erp
06-53424147 
Maas recreatie bedrijfsmakelaardij
www.maasrbm.nl

Trefwoorden: makelaar, camping, jachthaven, vastgoed, trend

CELTH





||| Nieuws |||

19/02/25
Exclusief voor leden
Jaarbeurs en Centraal Museum versterken positie Utrecht voor bijeenkomsten
Twee bekende iconen van de stad Utrecht, het Centraal Museum Utrecht en Koninklijke Jaarbeurs, slaan de handen ineen om Utrecht te positioneren voor congressen en tentoonstellingen.
19/02/25
Leiden Collection in jarig Amsterdam
Ter gelegenheid van de verjaardag van Amsterdam - 750 jaar - laat H’ART Museum in een nieuwe tentoonstelling diverse facetten van het dagelijks stadsleven zien in de 17de eeuw.
18/02/25
Grote zorgen om stopzetten natuurherstel in Noord-Holland
Natuurmonumenten, de Natuur-en Milieufederatie Noord-Holland en Landschap Noord-Holland maken zich grote zorgen over het stilvallen van natuurherstel door inperking van overheidsbudgetten.
18/02/25
Vakantieplannen Nederlanders zomer 2025: Buitenlandse vakanties in de plus maar eigen land in de min
Het aantal vakantieplannen van Nederlanders voor komende zomer is vrijwel gelijk aan vorig jaar. Er bestaan voor komende zomer wel beduidend meer plannen voor een buitenlandse vakantie; terwijl het aantal plannen voor een binnenlandse vakantie terugloopt.
17/02/25
Een interactief avontuur vol chocolade en techniek: The Chocolate Factory
Brabant krijgt er een innovatieve, interactieve attractie bij waar bezoekers zelf chocolade kunnen verwerken: The Chocolate Factory. Dat is een unieke attractie in Nederland, combineert de magie van chocolade met technologische innovaties.
17/02/25
Living Lab voor toekomstbestendig Brabant
Zes grote onderwijsinstellingen, waaronder Avans, Yonder, Yuverta, De Rooi Pannen, Tilburg University en Breda University of Applied Sciences (BUas), hebben een samenwerkingsovereenkomst getekend met Van Gogh Homeland. Tegelijkertijd werd Bert Smit benoemd tot bijzonder lector Van Gogh Homeland.
17/02/25
Exclusief voor leden
CNV int ruim 1,4 miljoen euro aan nabetalingen voor uitzendkrachten
Vakbond CNV opent vandaag een meldpunt, waar uitzendkrachten met vragen terecht kunnen over nabetali...
17/02/25
Waarom steeds meer mensen kiezen voor een bromfiets in de stad
Misschien is het je al eens een keer opgevallen. De bromfiets wint vandaag de dag steeds meer terrei...

||| Agenda |||

11/03/25
11/03/25 t/m 11-03-25: Frysk Toerisme Festival
Op 11 maart keert het toonaangevende kongres voor toeristisch Friesland terug. Deze keer i...
24/03/25
24/03/25 t/m 24-03-25: 2Daagse Glamping Inspiratiereis
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert van maandag 24 maart 2025 tot en met d...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...