Beleid·Nieuws

Rijksgeld voor renovatie Prinsenhof Delft?

Met grote meerderheid van stemmen is in de middag van 23 september de motie van de leden Mohandis en Beckerman (GroenLinks-PvdA / SP) aangenomen die om steun vroeg uit rijksmiddelen voor Museum Prinsenhof Delft.

Marc Gerlings · 24 sept 2025 · 4 min lezen Printen
Sinds afgelopen zomer is de renovatie van Prinsenhof in volle gang. Foto: Marco De Swart / Prinsenhof
Sinds afgelopen zomer is de renovatie van Prinsenhof in volle gang. Foto: Marco De Swart / Prinsenhof

De Minister van OCW is nu aan zet om de restauratie en renovatie van Museum Prinsenhof Delft financieel te ondersteunen, meldt het museum.

Té laat?

Eerder dit jaar heeft voormalig Minister Bruins – naar aanleiding van het rapport Hylkema en Fenicks over het tussen wal en schip vallen van restauraties van grote monumenten - budget beschikbaar gesteld voor monumenten zoals Museum Prinsenhof Delft. Dit budget wordt pas medio 2026 via een regeling beschikbaar gesteld. Dit komt voor Museum Prinsenhof Delft te laat. Met de motie voert de Tweede Kamer de druk op om al dit jaar budget vrij te maken voor de restauratie en renovatie van het museum. De druk is verhoogd maar dat het budget er komt, is nog niet zeker.

"Met deze motie komt de langverwachte bijdrage van het Rijk binnen handbereik. De bijdrage is de sluitsteen die nog ontbreekt. We gaan ervan uit dat de minister de motie dit jaar uitvoert." aldus Janelle Moerman, directeur Museum Prinsenhof Delft.

Gat van 5 miljoen euro

Museum Prinsenhof Delft is gevestigd in een top 100 Rijksmonument met een urgente grote integrale restauratieopgave. Het museum sloot de deuren op 5 januari om de weg vrij te maken voor een vele jaren durende renovatie. De werkzaamheden zijn deze zomer al gestart omdat er niet langer met de restauratie kon worden gewacht. Het monument wordt zo duurzaam mogelijk gerestaureerd en voor iedereen toegankelijk gemaakt (van 5% naar 90%). De benodigde 38 miljoen wordt gefinancierd door de gemeente Delft (18 miljoen), een grote particuliere schenking (10 miljoen), de provincie Zuid-Holland (2 miljoen), de VriendenLoterij (1,5 miljoen), en vele grote en kleine bijdragen van fondsen, particulieren en bedrijven. Er ontbreekt nog 5 miljoen om de dekking rond te krijgen. Alleen het Rijk doet (nog) niet mee. Daar komt met deze motie nu verandering in.

Doelen verbeteringen

Bezoekers komen vanaf 2027 via de heringerichte Prinsentuin en de nieuwe centrale entree in het hart van het monumentale complex binnen. In de  ontvangsthal vindt de bezoeker de museumwinkel en start het bezoek aan het museum.

De bezoekers gaan op reis door 6 eeuwen kunst en geschiedenis en zo hun eigen Delftse blik op de wereld te ontdekken. De route voert langs de tijdelijke tentoonstellingen en de vaste collectie. Met de bekende thema’s: Willem van Oranje, Delfts Blauw en Delftse Meesters. Maar vanaf 2027 is dit alles méér verbonden met Delft en de wereld om ons heen door jaarlijks twee vernieuwende tentoonstellingen en aantrekkelijke publieksprogrammering.

Het vernieuwde museum heeft straks veel meer verbinding met de stad dan nu het geval is. Dat begint bij de route door de tuin, die naar de nieuwe entree leidt. Hier heeft de bezoeker meteen zicht op de monumentale gevels van het oude kloostercomplex. Ook opent het museum zich naar buiten. Op verschillende plekken in het museum gaan de luiken open en komt het daglicht weer binnen.

Vrijwel het gehele gebouw wordt toegankelijk voor mensen met een fysieke beperking. In de binnentuin tegen de gevel komt een trappenhuis met een lift. Die verbindt alle verdiepingen en maakt de tijdelijke tentoonstellingen toegankelijk. De nieuwe verbindingsgang in de heringerichte Prinsentuin heft de huidige niveauverschillen op en verbindt de verschillende ruimtes met elkaar.

Om de roep om budget vanuit het Rijk kracht bij te zetten, geeft het museum de historische betekenis aan. In Museum Prinsenhof Delft ligt de bakermat van onze democratie. Hier schreef Willem van Oranje zijn apologie en legde hij de basis voor het Nederland zoals we het nu kennen. Met de kogelgaten in de muur zijn de sporen van de moord op Willem van Oranje nog in het monument aanwezig. Het is van groot belang dat dit belangrijke nationale monument voor toekomstige generaties behouden blijft.

Artikelen